Kurzemes Vārds

14:29 Otrdiena, 28. janvāris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Pirmā sleja

Modernās bažas
Ints Grasis

Ikviens atklājums zinātnes un tehnikas jomā piedzīvo visai grūtu ienākšanu sabiedrībā. Ir jālauž vecie stereotipi, ir jāizsit durvis uz atzīšanu un panākumiem. Bet daļai sabiedrības tik un tā neizdodas pierādīt jaunas idejas vai tehnoloģijas progresīvumu, kaut arī tās dzīvotspēja jau ir apzināta.

Kaut vai tik vienkāršs piemērs par to, ka joprojām sastopami cilvēki, galvenokārt gan vecāka gadagājuma, kas baidās no bankomātiem un pēc naudas sūta savus radiniekus. Viņi nesaprot, ar ko sliktāka vecā labā kārtība, kad noteiktās dienās bija jāiet uz rūpnīcas kasi, kur tev skaidri un saprotami noskaita godīgi nopelnīto. Arī dators lielai daļai cilvēku ilgi bija liels bubulis, bet tagad, kad datorizācija sasniegusi mājsaimniecības, proti, dators pats, tā teikt, ienācis mūsu mājās, kā tu šo vairs ārā dzīsi?

Taču nevar noliegt, ka datorizācijas ēra, kas jau sen nojaukusi visas barjeras, lai mums piekļūtu, cilvēku prātos atstāj arī negatīvas sekas. Varbūt daudz mazāk – nobriedušos, vairāk – jaunās paaudzes. Globālajā tīmeklī atrodams daudz labu un izzinošu lietu, bet tajā pašā laikā tur tup vardarbība, pornogrāfija, krāpniecība, meli. Pārlieka aizraušanās ar datorlietām atņem laiku grāmatām, attiecībām ar ģimeni un citiem personīgiem cilvēciskiem kontaktiem, galu galā – pastaigām svaigā gaisā. Bērni uztver un atdarina novēroto vardarbību, tāpēc viņiem ir jāpalīdz šķirot internetā un televīzijā pieejamo informāciju un jāizskaidro, ka reālajā dzīvē cilvēkam sāp un viņam nav vairākas dzīvības kā virtuālajā spēļu vai filmu pasaulē. Kas zina, varbūt nesen Liepājā notikusī vienaudžu nežēlība pret meiteni ir modernās dzīves sekas, kurā dominē visnotaļ nežēlīgās multiplikācijas filmu varoņu Toma un Džerija attiecības.

Un tomēr gribas ticēt, ka no jauno tehnoloģiju ieviešanas ir vairāk ieguvumu nekā zaudējumu. Progresīvs cilvēks nekad nenoniecinās modernās tehnoloģijas, ja tās savu lietderību ir pierādījušas vairāk nekā pārliecinoši. Cita lieta, ka ir jāmāk tikt galā ar mūsdienīgās dzīves negatīvajām šķautnēm, un, iespējams, šim jautājumam valsts līmenī, sabiedrībā un ģimenē pagaidām tiek pievērsts pārāk maz uzmanības. Lietu sakārtotību lielā mērā nosaka veiksmīgs moderno un tradicionālo vērtību apvienojums. Un atslēgas vārds, manuprāt, šajā atziņā ir "veiksmīgs".