Kurzemes Vārds

14:45 Otrdiena, 28. janvāris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Jaunumi

Liepājā un rajonā viesojas Igaunijas vēstnieks
Kristīne Pastore

Vakar Liepājā oficiālā iepazīšanās vizītē ieradās Igaunijas vēstnieks Latvijā Jāks Jeerīts, vēstniecības delegācija un uzņēmuma "Hotel Jurmala SPA @ Conference Centre" ģenerālmenedžere Hele Lohmusa.

Viesi tikās ar domes priekšsēdētāju Uldi Sesku, viņa vietnieku Gunāru Ansiņu un Attīstības pārvaldes vadītāja vietnieku Mārtiņu Ābolu. Pārrunāja abām Baltijas valstīm un Liepājai aktuālus attīstības jautājumus. Domes sabiedrisko attiecību speciālists Edgars Lākutis informēja: J.Jeerīts uzsvēra, ka šādas vizītes ir īpaši būtiskas, lai uzzinātu par sadarbības partnera piedāvātajām iespējām. Liepājas domes vadītāji Igaunijas vēstniekam pastāstīja par pilsētas vēsturi un par lielākajiem attīstības projektiem: koncertzāli, lidostu, sporta kompleksu, Karostu un citiem.

Abas puses bija vienisprātis, ka Liepājai un Igaunijai ir plašas sadarbības iespējas, līdzās tām, kuras jau eksistē, piemēram, Igaunijas investīcijām tekstilražošanas uzņēmumā "Lauma", kurā 2004.gadā Igaunijas investīciju partneru grupa "Alta Capital" iegādājās 76,4 procentus akciju, bet pašlaik tai pieder 85 procenti no tām. Domes priekšsēdētājs pastāstīja vēstniekam par Igaunijas kompānijas "Estonian Air" plāniem attiecībā par lidojumiem uz Liepāju, par Liepājas iecerēm nākotnē, piedāvājot viesnīcu un SPA pakalpojumus. Liepāja līdz šim jau aktīvi dalījusies pieredzē ar Igaunijas pilsētām, piemēram, Tallinu, Pērnavu un Tartu, gan veselības aprūpes, koncertzāles celtniecības, kultūras, sporta un citās jomās.

Pēc domes apmeklējuma Igaunijas vēstnieka vizīte turpinājās ar viesošanos holdinga "UPB" birojā, bet pēcpusdienā vēstnieks apskatīja pilsētas centru, ostu, uzņēmumu "Lauma", Baltijas valstu Ūdenslīdēju mācību centru un Karostu. Šodien Igaunijas delegācijai paredzēta tikšanās ar Liepājas Rajona padomes vadītājiem.


Pilsēta ietērpjas Lieldienu rotā

Pilsētas galvenā māksliniece Agita Ansule pastāstīja, ka pavasara saulgriežu svētku simbolisko tēlu galvenā ekspozīcija atkal atrodas zālienā pie Pedagoģijas akadēmijas. Tur mazus un lielus liepājniekus aicina šūpoles ar nosaukumu "Lieldienu zaķi" un slīdkalniņš. Turpinot pērn veiksmīgi iesākto Liepājas pilsētas pašvaldības, SIA "Pica serviss" restorāna "Barons Bumbiers", akciju sabiedrības "Mēs Liepājai" un tirdzniecības centra "Kurzeme" sadarbību, pie "Kurzemes" līdz pat 15.aprīlim liepājniekus un pilsētas viesus priecēs astoņi dzīvi dažādu šķirņu truši. Turpat blakus – arī jau iemīļotais lielais, dzeltenais Lieldienu cālis. Taču svētku rotājumi ir ne tikai pilsētas centrā. Agita Ansule apstiprināja, ka pavasara saulgriežu svētki jūtami arī citās Liepājas vietās. Piemēram, Jūras ielā saulē gozēsies lielās Lieldienu olas, bet krustojumā pie Ventas un Klaipēdas ielas un Līvas laukumā iekārtosies lielie pelēkie Lieldienu zaķi.


Zīmējumu konkurss par zobu veselību

Lai risinātu jautājumu par zobārstniecības pakalpojumu pieejamību bērniem visā Latvijas teritorijā, Valsts zobārstniecības un sejas ķirurģijas centrs ar Veselības ministrijas atbalstu iegādājies divus zobārstniecības autobusus, kas regulāri apmeklēs attālos rajonus. Lai šie autobusi izskatītos dzīvespriecīgāki, organizē zīmējumu konkursu 1.–5. klašu skolēniem par zobu veselības tematu. Konkurss ilgs līdz 30.aprīlim. Zīmējumus A3 formātā liepājnieki aicināti nest uz Zobārstniecības poliklīnikas reģistratūru, bet Liepājas rajona skolēni – uz rajona Izglītības pārvaldi. Katra novada trīs labākie zīmējumi tiks publicēti īpašā mutes veselības kalendārā, bet no katra novada vienu labāko zīmējumu palielinās un uzlīmēs uz zobu busiņa sāniem. Četru labāko darbu autori balvā saņems velosipēdu. Sīkāku informāciju par konkursu var saņemt, piezvanot uz Zobārstniecības poliklīniku pa tālruni 3427480, kā arī internetā – www.vzc.lv.


Par atkritumiem jāmaksā vairāk

Pēc Sabiedrisko pakalpojumu regulatora lēmuma martā paaugstināta maksa par sadzīves atkritumu izvešanu. Jaunie maksājumi tuvākajās dienās parādīsies kārtējos paziņojumos par īri un komunālajiem pakalpojumiem. SIA "EKO Kurzeme" tagad par vienu kubikmetru jāmaksā 5,80 latu, bet SIA "Nordia" – 5,82 lati. Vienīgā iespēja samazināt šo maksu ir ieviest precīzu uzskaiti, nepieļaujot skaitļu noapaļošanu, un atkritumu šķirošana un nodošana bez maksas. Te atkal darbs māju vecākajiem.


Svētās Trīsvienības baznīca kļūst par katedrāli

Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas kapitulloceklis, Grobiņas iecirkņa prāvests Ainars Jaunskalže informēja, ka Liepājas Evaņģēliski luteriskajai Svētās Trīsvienības baznīcai piešķirts katedrāles nosaukums. Te būs arī luterāņu Kurzemes bīskapa sēdeklis. Turpmāk līdzās Rīgas bīskapijai izveidos arī Liepājas un Daugavpils bīskapijas. Vēl nav zināms, kurš būs Liepājas bīskaps. Kandidāti jau izvirzīti, bet to vārdus prāvests pagaidām atturas nosaukt. Bīskapu kandidātus izvērtēs speciāla komisija, bet jūnijā notiks viņu vēlēšanas, taču amatā viņus paredzēts apstiprināt tikai rudenī, kad notiks Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas Sinode.


Demontēta Kalpaka tilta sagrautā daļa

Pirmdien vēlu vakarā tika pabeigta Kalpaka tilta sagrautās daļas demontāža. No Polijas ienākušais peldošais celtnis "Maja" demontēja tilta ziemeļu daļu, to sagriežot un aiztransportējot uz 30.piestātni. Pēc demontāžas veiks apsekošanu un, ņemot vērā iegūto informāciju, attiecīgi koriģēs tilta atjaunošanas projektu, informēja ostā. Turpmākie darbi būs atkarīgi no apsekošanas rezultātiem. "Rīgas tiltu" speciālisti apskatīs tilta sagrautās daļas zemūdens daļu, par kuras stāvokli pašlaik celtniekiem nav gandrīz nekādas informācijas. "Izpētes rezultāti ļaus pamatoti koriģēt tilta rekonstrukcijas plānus un ietekmēs darbu tāmes," skaidroja Liepājas SEZ pārvaldnieka palīgs Guntis Beļskis. Pagaidām nav zināms, cik izmaksās tilta rekonstrukcija un par kādu summu to sadārdzinās notikusī sadursme ar kuģi. Liepājas ostas pārvaldnieks Aivars Boja agrāk informēja, ka tilta atjaunošanai būs vajadzīgi vismaz 1,4 miljoni latu. Tiltam nodarītos zaudējumus apņēmušies segt tankkuģa apdrošinātāji. Kā zināms, pērn 12.jūlijā ar Gruzijas karogu peldošais tankkuģis "Anna", ar kravu izejot no Karostas kanāla, ieskrēja vēsturiskā Kalpaka tilta ziemeļu balstā un to sadragāja. Noskaidrots, ka sadursme notika kuģa bojātās stūres iekārtas dēļ.


Kas mazdārziņu vietā?

Uzsākta pašvaldības teritorijas plānojuma grozījumu projekta izstrāde zemes gabalam Ģenerāļa Baloža ielā 61. Mērķis ir grozīt pašvaldības teritorijas plānojumā noteikto izmantošanas veidu, paredzot ražošanas un noliktavu apbūves teritorijas, apstādījumus, ielu un maģistrāļu teritorijas. Patlaban Ģenerāļa Baloža ielā 61 atrodas mazdārziņi. Ar sabiedrisko apspriešanu saistītie materiāli apskatāmi Liepājas domes vestibilā. Papildu informācija pieejama pilsētas Būvvaldes Plānošanas daļā. Teritorijas plānojuma izstrādes laikā notiks otra sabiedriskā apspriešana, kad iedzīvotāji varēs iepazīties ar piedāvāto plānojuma risinājumu minētajai teritorijai.


Lidosim uz Hamburgu

Drīzumā tiks atklāti lidojumi starp Liepāju un Hamburgu, tikko solījis satiksmes ministrs Ainārs Šlesers. Paredzēts tiešo reisu atklāt maija otrajā nedēļā. Par to jau esot parakstīta vienošanās. Tāpat valdība vakar nolēmusi, ka maija sākumā tiks atsākti lidojumi starp Rīgu un Liepāju. Tie notiks divas reizes dienā – no rīta un vakarā. Kā jau ziņots, pērn "Air Baltic" maršrutā Rīga – Liepāja kopumā pārvadāja vairāk nekā 1000 pasažieru. Starp Rīgu un Liepāju pērn tika veikti 128 lidojumi, kas ir trīs reizes vairāk nekā 2005.gadā.


Maijā būs vērienīga ziedu izstāde

Latviešu biedrības nams sadarbībā ar Latvijas Stādaudzētāju biedrību vienojies par iespēju 19. un 20. maijā Liepājā organizēt puķu izstādi "Pavasaris ziedos".

Biedrības nama direktore Vita Hartmane pastāstīja, ka viņa ar projektu vadītāju Madaru Petrovicu viesojusies Latvijas Stādaudzētāju biedrībā Jelgavā, kur sarunās ar biedrības koordinatori Agnesi Leiburgu noskaidrojusi, ka Latvijas stādaudzētāji labprāt prezentētu savu produkciju Liepājā. Uz pavasara ziedu un stādu izstādi uzaicinātas gan Latvijā lielākās un pazīstamākās stādaudzētāju firmas, gan individuālie stādu audzētāji no Rīgas, Tukuma, Ventspils, Liepājas, Bauskas un citiem rajoniem. Savu līdzdalību apsolījuši arī augu selekcionāri un dārzu projektētāji, kuri interesentus iepazīstinās ar dārzu apzaļumošanu, dekoratīvo ūdensaugu audzēšanu dīķos un piemājas baseinos. Liepājas iedzīvotājiem būs izdevība izstādes laikā iegādāties augststumbru rozes, rododendrus, dekoratīvos lapu krūmus un citus augus, kuri piemēroti mūsu klimatiskajiem apstākļiem un izaudzēti tepat Latvijā.