Kurzemes Vārds

08:54 Otrdiena, 26. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Pirmā sleja

Vai tad nākamie būs citādāki?

Diez vai par bumbas sprādzienu Latvijas politikā var nosaukt tās vienošanās publicēšanu, ko pirms astoņiem gadiem Aivara Lemberga vadītais tā sauktais Ventspils ekonomiskais grupējums bija noslēdzis ar sociāldemokrātu partiju. Tātad par politiķu rakstiski apstiprināto apņemšanos ietekmēt uzņēmējiem izdevīgus politiskus procesus, par to saņemot naudu.

Jau gadiem ilgi runāja, ka Latvijas politiskajiem spēkiem noteicošais nav ideoloģija, bet gan ekonomisko grupējumu vai, citiem vārdiem sakot, – oligarhu interešu īstenošana, veidojot sev paklausīgas valdības un privatizējot lielos uzņēmumus. Palasot dažu labu nacionālā mēroga laikrakstu, katram bija (un joprojām ir) skaidrs, kuram ekonomiskam grupējumam tas ir pakļauts. Runāja, cik deputāti saņem par to, ka balso par tādam vai citam ekonomiskam grupējumam izdevīga lēmuma pieņemšanu Saeimā. Runāja, par kādām summām parlamenta vienas frakcijas deputātus pārvilina uz citu frakciju, lai tā iegūtu savu saimnieku interesēm atbilstošu lēmumu pieņemšanai nepieciešamo balsu skaitu.

Tas it kā nebija noslēpums, tikai nevienam nebija izdevīgi to celt gaismā, lai ne tikai runātu par politisko korupciju, bet lai arī pierādītu to, ko dēvē par valsts nozagšanu. Jo visi bija saistīti ar visiem. Citādi pie siles nevarēja tikt. Ja ekonomisko grupējumu intereses kādā nozīmīgā jautājumā sadūrās, oligarhi vienojās, liekot kursu mainīt arī attiecīgām partijām. Tāpēc arī nupat publiskotā slepenā vienošanās starp uzņēmējiem un politiķiem (un diez vai tāda vienošanās ir vienīgā) nav nekas sensacionāls, bet tikai fakta konstatējums par partiju pārdošanos, kas, atkārtoju, nebija noslēpums. Šī publiskošana bija likumsakarīgs turpinājums tam procesam, kas sākās šopavasar ar tā saukto oligarhu lietas aktualizēšanu, parādot arī to, ko visi tāpat zina – cik netīra ir politika.

Vai tas nozīmē, ka tiešām sākusies politikas attīrīšanās, vai arī šie skandāli drīz aizmirsīsies un viss turpināsies pa vecam – to rādīs laiks. Taču katrā ziņā mūsu politika iegrimusi pārāk dziļā dūksnājā. Jo, kā uz jautājumu par šīs Saeimas atlaišanu un jauna parlamenta vēlēšanām atbildēja Valsts prezidente Vaira Vīķe–Freiberga – vai tad nākamie būs citādāki?

Andžils Remess