Kurzemes Vārds

10:19 Otrdiena, 26. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Skatiens

Lai tiem lielajiem paliek kauns!
Daina Meistere

Pa parku pastaigājās bariņš jauniešu. No somām rēgojās plastmasas maisiņos ietītu pudeļu kakliņi. Puiši un meitenes ik pa laikam izņēma traukus un lika pie lūpam, paši kļūdami skaļāki un skaļāki. Pēc laba laiciņa viens no zēniem iztukšoto taru izmeta krūmājā, viņa darbībai sekoja meitene. Jauniešiem attālinoties, vējš paķēra plastmasas maisiņu, piepūta to un tas aizplīvoja kā maza balta bura, pēc tam ieķeroties krūma zaros un paliekot karājoties, bet tukšā pudele rēgojās turpat gājēju celiņa malā.

Vai varam iedomāties, kā izskatītos parks, ja vienam tā nevērīgi izmestajam maisiņam pievienoties nākamais, un tad vēl un vēl. Tas nav nekas neiespējams, jo cilvēkiem jau nu reiz ir tāda daba, ka, redzot kaut kur gružu kaudzi, tā vien gribas tai pievienot vēl citus atkritumus. Īpaši nepievilcīga aina parasti atklājas pavasarī, kad spilgtā saule padara šos gružus vēl redzamākus. Tāpēc, lai aizmēztu pa ziemu sakrātos netīrumus, ir sākts Spodrības mēnesis. Tajā piedalās kā tie darbinieki, kuru tiešais pienākums ir sakopt un uzpost, tā arī tiek aicināti talcinieki. To starpā arī skolēni. Bērniem tāda piedalīšanās uzkopšanas talkās ir derīga vēl no viena aspekta – audzinošā. Jo, pašam ar savām rokām vācot kāda cita nevērīgi nomestus iepakojuma papīrus vai pudeles, zēni un meitenes aizdomājas līdz tam, cik tomēr slikti piegružot pašiem savu pilsētu, savu tuvāko un tālāko apkārtni.

Lai skolēnus rosinātu vēl aktīvāk iesaistīties apkārtnes sakopšanā, portāls liepajniekiem.lv savā 5 gadu jubilejā izsludinājis akciju "Sakop apkārtni un dodies ekskursijā!". Iespējams, ka kādu klasi vai draugu grupu piedalīties sakopšanas talkā mudinās piedāvātās balvas – ekskursija vai mielošanās ar garšīgajiem "Liepājas maiznieka" kliņģeriem, bet noteikti ieguvums būs aiz talciniekiem palikusī sakoptā vieta. Jo ne velti mēdz teikt, ka vide audzina cilvēku. Ja apkārt viss ir tīrs, tad vairs neceļas roka kaut ko nomest vai salauzt. Ja tie jaunieši, kas pa roku galam meta parka zālienā tukšās dzērienu pudeles, paši piedalītos kādā no talkām un redzētu, cik daudz ir tādu nevīžu atstātu mēslu, viņi, iespējams, nākamajā reizē nebūtu tik nevērīgi.

Galu galā tāda gružu vākšana nav nekāds patīkamais nodarbes veids. Kāda mamma, zinot, ka pavasarī skolēni atkal dosies sakopt kāpas, nebija sajūsmā, viņa teica: kāpēc manam bērnam pa svešiem mēsliem jārokas, dabūs vēl kādu slimību. Jā, viņai arī ir sava taisnība, tāpēc tiem, kas piedalās talkās, un vēl jo vairāk tiem, kas tās rīko, ir jāpadomā par visa veida drošību – lai talciniekiem būtu darbarīki, lai būtu cimdi, tāpat jābrīdina visi, bet jo vairāk bērni, lai ar kailām rokām neaiztiek dažādus gružus un netīrumus.

Bet varbūt, ka mētātājiem un piegružotājiem paliks kauns, ja viņi redzēs, ka tāds mazs bērnelis sakopj kāda liela cilvēka samēslotās vietas?