Kurzemes Vārds

08:58 Otrdiena, 26. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Jaunumi

Mucās atrodas cilvēkiem bīstama viela
Ita Cērmane

Noskaidrots, ka mucās, kas tika atrastas Karostā, atrodas ļoti bīstama viela. Kā informēja bīstamo atkritumu organizācijas "BAO" pārstāvji, Karosta tiek attīrīta no sulfurilhlorīda, kas ir cilvēkiem īpaši bīstama ķīmiskā viela.

Šobrīd akciju sabiedrība "BAO" nodrošina atrasto ievērojama apjoma ķimikāliju nogādāšanu un uzglabāšanu uzņēmuma bīstamo atkritumu novietnē Gardenē, Dobeles rajonā. Tiks nodrošināta arī piesārņotās zemes attīrīšana.

Kā zināms, Karostā, netālu no 14.novembra bulvāra šī mēneša sākumā tika atrastas vairāk nekā 60 mucas ar nezināmām ķimikālijām melnā krāsā, kas reaģēja, saskaroties ar gaisu un ūdeni.

Akciju sabiedrības "BAO" speciālisti tos šobrīd identificējuši kā sulfurilhlorīdu – ķīmisku savienojumu, kas reaģē, saskaroties ar gaisu, un izdalās īpaši indīgi sērskābes un sālsskābes tvaiki. Daļa no mucām bija jau tukšas, un to saturs, visticamāk, iesūcies zemē. Speciālisti gan uzsver, ka pagaidām vēl nav saņemts oficiāls ekspertīzes slēdziens no Organiskās sintēzes institūta, tāpēc tiek pieļauts, ka minētais sulfurilhlorīds ir tikai kāds no komponentiem. Savukārt taujāti par to, vai sulfurilhlorīds varētu būt raķešu degvielas sastāvdaļa, "BAO" speciālisti atzina, ka atbildi uz šo jautājumu nav gatavi sniegt – tas esot jājautā padomju armijas militārpersonām.

Akciju sabiedrības "BAO" vadītājs Māris Kalniņš uzsver, ka Karosta kā bijušā padomju armijas bāze nav pasargāta no līdzīgiem atradumiem arī nākotnē, un aicina iedzīvotājus nekādā gadījumā nemēģināt pašiem izpētīt aizdomīgu atradumu saturu, bet paziņot par to pašvaldības amatpersonām.


Ministrs sola atbalstu pašvaldību attīstībai
Anda Pūce

Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrs Aigars Štokenbergs vakar bija ieradies darba vizītē Liepājā, lai ar rajona pašvaldību vadītājiem runātu par novadu veidošanu, apspriestu administratīvi teritoriālās reformas īstenošanas gaitu un valsts atbalstu spēcīgu novadu izveidei.

Ministrs jau sarunas sākumā norādīja, ka reforma ir tikai viens no veidiem, kā panākt labāku dzīvi ikvienā pašvaldībā dzīvojošajiem iedzīvotājiem. "Man nav nekādu interešu ne par vienu, ne vairākiem novadiem Liepājas rajonā, par to būs jālemj jums pašiem, ņemot vērā to, kādu jūs redzat savas pašvaldības attīstības ceļu," sacīja A.Štokenbergs. Pašvaldību vadītāji jau iepriekš bija tikušies un izvirzīja vairākus jautājumus par vēlēšanu sistēmu, atbalstu novadu attīstībai, nepieciešamajiem līdzekļiem ceļu sakārtošanai, iespējamiem maziem novadiem utt. Ne visas atbildes klausītājus apmierināja, lai gan kopumā sarunas nots bija optimistiska.

Vaiņodes Pagasta padomes priekšsēdētājs Visvaldis Jansons norādīja, ka viņa vadītā pašvaldība kopā ar Embūtes pagastu spēs veiksmīgi strādāt arī turpmāk. Arī Nīcas Pagasta padomes priekšsēdētājs Agris Petermanis savu iedzīvotāju vārdā iebilda pret reformas īstenošanu. Citu pašvaldību vadītāji savus viedokļus solīja atklāt vēstulēs ministrijai, ko iesūtīs līdz 1.maijam.

Vakarā A.Štokenbergam bija tikšanās arī ar Liepājas domes deputātiem, kurā galvenokārt runāja par Liepājas pilsētai aktuāliem jautājumiem – par paredzamo Eiropas Savienības fondu atbalstu un valsts investīciju programmas finansējumu.


Nevalsts organizācijām jāpalīdz
Līvija Leine

Vakar Liepājā viesojās īpašu uzdevumu ministrs sabiedrības integrācijas lietās Oskars Kastēns. Viņš tikās ar Pilsētas domes priekšsēdētāja vietnieku Gunāru Ansiņu, piedalījās domē organizētajā motivāciju un projektu pamatu apguves seminārā Liepājas nevalsts organizāciju biedriem un aktīvistiem, apmeklēja Liepājas multinacionālo kultūras centru "Unisons", Liepājas vācu biedrību "Vācu nams Liepājā" un Liepājas NVO centru, kas pašlaik mitinās Liepājas Īrnieku biedrības telpās. Ministrs NVO aktīvistiem pastāstīja par Īpašu uzdevumu ministrijas sabiedrības integrācijas lietās sekretariāta darbību, mudināja viņus izmantot visus iepējamos veidus, lai nostiprinātu savu organizāciju darbību, aicināja piedalīties seminārā, kuru Sabiedrības integrācijas fonds organizēs 17.aprīlī pulksten 11 viesnīcas "Līva" konferenču zālē un kurā varēs iegūt informāciju par izsludinātajiem projektu konkursiem. Runādams ar Liepājas NVO centra koordinatori Lāsmu Vaiči, ministrs atzina, ka daudzām nevalsts organizācijām ir problēmas ar telpām. Taču viņš arī uzsvēra, ka šis jautājums būtu jārisina ar pašvaldību atbalstu, izveidojot īpašu pašvaldību dotāciju shēmu NVO atbalstam. Ministrs arī solīja par šo jautājumu runāt ar finanšu ministru, lai dotācijas NVO tiktu iekļautas jau nākamā gada budžetā.


Ganību ielu satiksmei atvērs pirmdien

Šonedēļ SIA "Liepājas ūdens" sāka ūdensvada rekonstrukciju Ganību ielas posmā starp Priežu un K.Ukstiņa ielu. uzņēmuma tehniskās daļas vadītāja Ž.Trusova pastāstīja, ka rekonstrukcijas laikā tiek veidoti jauni pieslēgumi dzīvojamām mājām, bet Ganību un Zāļu ielas krustojumā iegulda jaunus ūdensvadus. Paredzēts darbu pabeigt šodien, bet satiksmei Ganību ielu atvērs pirmdien.


Mediķi raksta deputātiem

Liepājas pilsētas Centrālās slimnīcas arodkomitejas priekšsēdētāja Daina Saulīte–Kandevica ceturtdien nosūtījusi atklātu vēstuli Pilsētas domes deputātiem. Tajā pausts satraukums par slepenību, kādā, pārveidojot Liepājas pilsētas Centrālo slimnīcu par Liepājas Reģionālo slimnīcu, tiek veidota slimnīcas valde un padome. Lai arī Pilsētas domes priekšsēdētājs Uldis Sesks solījis, ka par šiem jautājumiem konsultēšoties ar arodorganizāciju, tas līdz vēstules nosūtīšanas dienai neesot noticis. Toties arodorganizācijas rīcībā esot ziņas, ka slimnīcas jaunā valde un padome jau izveidotas un tajās iekļauti arī kādi darbinieku pārstāvji un to atlicis tikai apstiprināt Pilsētas domes sēdē. Tieši tāpēc atklātā vēstule deputātiem nosūtīta tieši pirms ceturtdien paredzētās Pilsētas domes sēdes. Vēstulē uzsvērts, ka atbilstoši "Darba likumam" darbinieku pārstāvis ir arodbiedrība un tikai tad, ja arodbiedrība nav nodibināta, no darba kolektīva izvirzīti pārstāvji. Liepājas Centrālajā slimnīcā arodbiedrība tika nodibināta un darbojas.


Privatizācija pabeigta

Runa atkal ir par zemes gabaliem, kas atrodas valsts īpašumā. Tos jau nesen minējām "Kurzemes Vārdā", tagad saņemta informācija, ka to privatizācija pabeigta. Starp citu, sacītais attiecas uz sadalīto bijušās Mašīnbūves rūpnīcas plašo teritoriju. Gruntsgabals O.Kalpaka ielā 42 tagad pieder tur jau sen mītošajai baptistu draudzei "Evaņģēlija balss", O.Kalpaka ielā 44a – sabiedrībai "ADS Pagrabs", bet O.Kalpaka ielā 40a – sabiedrībai "Alkida". Atsevišķi privatizēti arī gruntsgabali Flotes ielā 16 un O.Kalpaka ielā 38b. Privātpersonas ieguvušas zemi Strazdu ielā 3, 5 un 5b, Bārtas ielā 19. Lēmumus par to 29.martā pieņēmusi Privatizācijas aģentūras valde.


Izmaksās dividendes

Akciju sabiedrība "Tosmares Kuģu būvētava" plāno izmaksāt dividendēs divus santīmus par akciju, rāda uzņēmuma akcionāru sapulcei sagatavotie lēmumprojekti Rīgas Fondu biržā. Dividendēs paredzēts izmaksāt 64068 latus, bet pārējo peļņu novirzīt turpmākai uzņēmuma attīstībai. Tosmares Kuģu būvētavas akcionāru sapulce notiks 24.aprīlī. Jau rakstīts, ka akciju sabiedrības "Tosmares Kuģu būvētava" apgrozījums pagājušajā gadā sasniedza 5,991 miljonu latu, kas ir par 8,5 procentiem mazāk nekā 2005.gadā. Uzņēmuma peļņa pērn bija 259396 lati. 2005.gadā uzņēmums nopelnīja 314070 latu.

Kuģu remonta apjoms pieauga par 2 procentiem un veidoja 5,815 miljonus latu, bet kuģu būve – 141500 latu.


Dānijas vēstniecība aicina uz diskusiju

Atzīmējot Romas līguma (Eiropas Ekonomikas kopienas dibināšanas līguma) 50.gadadienu, 17.aprīlī Liepājas Pedagoģijas akadēmijā notiks seminārs "Mazās Eiropas Savienības dalībvalstis globalizācijas laikā, Latvija un Dānija". Semināru rīko Dānijas Karalistes vēstniecība sadarbībā ar Dānijas Kultūras institūtu, Latvijas Universitāti, Liepājas Pedagoģijas akadēmiju un Eiropas Komisijas pārstāvniecību Latvijā. Tajā aicināts piedalīties ikviens interesents. Semināru atklās Dānijas vēstnieks Latvijā Arnolds de Fine Skibsteds un LPA rektors Oskars Zīds. Akcents būs likts uz to, ka Dānijā vairāk nekā 30 gadu ilgajā līdzdalībā Eiropas Savienībā vēlētāju vidū pakāpeniski palielinājusies pozitīva attieksme pret ES. Tas ir bijis rezultāts Dānijas ekonomiskajam uzplaukumam, ko veicinājis kopējais tirgus, vienota likumdošana, kā arī pēdējo gadu laikā parādījusies nepieciešamība pēc Eiropas sadarbības globalizācijas kontekstā.


Prasmi rāda tautas deju dejotāji

Liepājas Latviešu biedrības namā notika pilsētas skolu un ārpusskolu tautisko deju kolektīvu skate, kuru rīkoja Bērnu un jauniešu centrs. Tajā piedalījās 18 kolektīvu visās klašu grupās, kuru sniegumu vērtēja žūrija – Liepājas rajona Kultūras nodaļas metodiķe Aija Niedola, Liepājas rajona skolu deju kolektīvu virsvadītāja Iveta Dambe, Aizputes deju kolektīvu vadītāja Inta Rudzīte. Skates mērķis bija pārbaudīt un salīdzināt obligāto repertuāru, kas izraudzīts pilsētas un rajona Skolu jaunatnes deju svētkiem, kas notiks Pāvilostā 26.maijā. Bez tam visi kolektīvi arī gatavojas X Skolu jaunatnes deju svētkiem, kuri notiks 2010.gadā.


Demonstrēs "Liepājas stāstu"

Šodien Latvijas televīzijas 1.kanālā pulksten 22.10 liepājnieki un Liepājas skartie varēs kavēties atmiņās par Liepājas 382.dzimšanas dienu un rokmūzikas vēsturi. Latvijas TV demonstrēs Ainara Virgas un Guntara Rača koncertuzvedumu "Liepājas stāsts", kas veidots kā pasūtījuma iestudējums par godu Liepājas 382.dzimšanas dienai un savu pirmizrādi piedzīvoja šā gada 17.martā. Līdzās koncertuzveduma spilgtākajiem mirkļiem un brīnišķīgajām Ainara Virgas liepājnieciskā roka melodijām dzirdēsit un redzēsit arī pašu autoru – Guntara Rača (librets) un Ainara Virgas (mūzika) komentārus par uzveduma tapšanu un stāstus par 70. un 80. gadu rokmūziķu dzīves skaudro romantiku.


Cer izveidot auklīšu dienestu

Bērnu un ģimenes lietu ministrija izsludinājusi eksperimentālu projektu, kurā aicina Latvijas pašvaldības pieteikties konkursā par auklīšu dienesta izveidošanu. Tajā plāno piedalīties arī Liepājas pašvaldība. Domes priekšsēdētāja pirmā vietniece Silva Golde skaidroja: ja Liepāja iegūs šīs tiesības, tā būs iespēja apmācīt 50–60 auklītes, kas palīdzēs ģimenēm, kuru mazuļiem nav iespēja saņemt vietas bērnudārzos. Auklītes apmācīs Pedagoģijas akadēmijas mācībspēki, kā arī bērnudārzā "Liepiņa" paredzēts izveidot auklīšu servisa centru un speciālu rotaļu istabu, kur auklītes uzraudzīs to ģimeņu atvases, kuras nevēlas, lai auklīte ierastos pie viņiem mājās. Veidos arī auklīšu reģistru, kurā būs minēti katras auklītes īpašie talanti un ko tā var iemācīt mazuļiem: valodu prasme, dejas un cits. S.Golde sacīja, ka pirmām kārtām iespēju kļūt par auklītēm piedāvās pensionētajiem pedagogiem, medicīnas darbiniekiem, māmiņām, kas audzina savu mazuli un būtu gatavas uzņemties atbildību par vēl kādu, un citiem interesentiem.


Nodod apsaimniekošanā

Liepājas domes šās nedēļas sēdē deputāti lēma par četru dzīvojamo māju nodošanu apsaimniekošanā dzīvokļu īpašnieku pilnvarotai personai vai pašu izveidotai biedrībai. Mājas Siena ielā 7 un Rīgas ielā 16 turpmāk apsaimniekos SIA "NamServiss", māju Krusta ielā 1 – dzīvokļu īpašnieku biedrība "Krusta 1" un māju Dunikas ielā 23 – "Dunikas 23"


Uldis Sesks saņēmis aizrādījumu

Pamatojoties uz Liepājas domes deputātes Elitas Kosakas sūdzību, Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrija izteikusi aizrādījumu Liepājas domes priekšsēdētājam Uldim Seskam par likuma "Par pilsētas domes, rajona padomes, novada domes un pagasta padomes deputāta statusu" un pašvaldības nolikuma neievērošanu, vadot domes sēdi, un lūgusi turpmāk domes sēžu laikā nodrošināt deputātu tiesības, kas paredzētas normatīvajos aktos. Atgādināsim, ka sūdzību ministrijai E.Kosaka uzrakstīja pēc tam, kad domes šā gada 18.janvāra sēdē priekšsēdētājs viņai liedza sēdes laikā protokolā fiksēt viņas atšķirīgo viedokli jautājumā par atteikumu nodot privatizācijai apbūvētu zemes gabalu Dzintara ielā 88a, kā arī jautājumā par būvniecības ieceri Zemgales ielā 4 un pēc atkārtota šī paša lūguma izteikšanas paziņoja, ka deputāti jau pārgājuši pie nākamā jautājuma, tāpēc par sēdes kārtības traucēšanu nākšoties deputāti izraidīt no zāles.


Rādīs asinsvadu izmeklēšanas un ārstēšanas iespējas

Pirmdien Liepājas Reģionālās slimnīcas Sirds un asinsvadu kateterizācijas laboratorijā notiks seminārs jeb diskusija par asinsvadu diagnostikas procedūrām un operācijām. Slimnīcas sabiedrisko attiecību speciāliste Indra Grase informēja, ka uz to īpaši aicināti ģimenes ārsti, kā arī slimnīcas dakteri, kurus interesē darbībā vērot asinsvadu izmeklēšanas procedūras. Kā informējusi šī pasākuma organizatore ārste radioloģe Lelde Kulmane, no rīta būšot darbs uz vietas: mediķi aiz stikla varēs vērot, kas notiek zālē, kurā strādās P.Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Radioloģijas institūta vadītājs Kārlis Kupčs. Viņam asistēs L.Kulmane. Laboratorijas darbinieki interesentiem savukārt pastāstīs, kas notiek zālē. Pēc tam būs diskusija pie kafijas tases, bet pēcpusdienā Kārlis Kupčs lasīs lekciju par angiogrāfiju. Tās laikā ikvienam būs iespēja uzdot jautājumus.

Mūsu slimnīcas jaunais angiogrāfs dod iespēju veikt sarežģītas asinsvadu diagnostiskas procedūras, un ārste L.Kulmane uzsver, ka šā semināra galvenais mērķis un uzdevums būs informēt un izglītot kolēģus, lai ikdienā veidotos sadarbība starp dažādiem speciālistiem, ģimenes ārstiem un diagnostiem, kā arī lai būtu skaidri kritēriji, kādos gadījumos slimnieku izmeklēt, kā tas notiek un kādu rezultātu var iegūt.


Demonstrēs "Liepājas stāstu"

Šodien Latvijas televīzijas 1.kanālā pulksten 22.10 liepājnieki un Liepājas skartie varēs kavēties atmiņās par Liepājas 382.dzimšanas dienu un rokmūzikas vēsturi. Latvijas TV demonstrēs Ainara Virgas un Guntara Rača koncertuzvedumu "Liepājas stāsts", kas veidots kā pasūtījuma iestudējums par godu Liepājas 382.dzimšanas dienai un savu pirmizrādi piedzīvoja šā gada 17.martā. Līdzās koncertuzveduma spilgtākajiem mirkļiem un brīnišķīgajām Ainara Virgas liepājnieciskā roka melodijām dzirdēsit un redzēsit arī pašu autoru – Guntara Rača (librets) un Ainara Virgas (mūzika) komentārus par uzveduma tapšanu un stāstus par 70. un 80. gadu rokmūziķu dzīves skaudro romantiku.

Kā jau rakstījām, mūzikas ierakstu studijā "FM Sound Studio" norit koncertuzveduma "Liepājas stāsts" četrpadsmit dziesmu ieraksti. Koncertuzveduma veidotāji arī uzsākuši gatavošanos vasaras izrādēm, kas paredzētas Kuldīgā un Liepājā.


Olimpiādes sudraba medaļa – liepājniekam
Daina Meistere

Raiņa 6.vidusskolas 10.klases audzēknis Zigmunds Orlovskis atgriezies no Eiropas Savienības valstu dabaszinību olimpiādes. Tā notika Vācijā, Potsdamā, un liepājnieks bija viens no Latvijas komandas trim dalībniekiem. Z.Orlovskis kopā ar saviem komandas biedriem godam pārstāvēja mūsu valsti un pārveda olimpiādes sudraba medaļu.

Latvijas komanda bija izveidota, ņemot vērā skolēnu sekmes dažādās vismaz valsts mēroga dabaszinību priekšmetu olimpiādēs un zinātniskajos lasījumos. 6.vidusskolas audzēknis pastāstīja, ka viņš risinājis tieši bioloģijas uzdevumus, abi pārējie – ķīmijas un fizikas. Uzdevums bijis tuvināts praksei un saistījies ar kartupeļu audzēšanu. "Mēs strādājām Golma Universitātes moderni aprīkotajā laboratorijā, kas atradās netālu no Potsdamas," sacīja Z.Orlovskis. Skolnieks ir gandarīts par panākumu un to, ka Latvijas komanda pratusi sevi tik labi parādīt un līdz ar to cildināt Latvijas vārdu starptautiskajā arēnā. Tāpat sudraba medaļas ieguvējs uzsver, ka tā bija milzīga pieredze, jo ļāva darboties ar mūsdienīgām metodēm, bez tam bez praktiskajiem uzdevumiem vēl bija jāsniedz veiktā teorētisks pamatojums.

"Jā, esmu pateicīgs saviem dabaszinību skolotājiem," sacīja Z.Orlovskis, nenoliedzot, ka ceļu uz šāda mēroga olimpiādi un panākumiem tajā viņam pavēris arī nopietnais patstāvīgais darbs.