21:20 Otrdiena, 19. jūnijs

Mareka Jurevičus zelta trejacis
Miks Kuncītis

Vakar Latvijas Basketbola līgas ceturtdaļfināla sērijas pirmajā spēlē izbraukumā BK "Liepājas lauvas" dramatiskā mača galotnē, pagarinājumā, pateicoties Mareka Jurevičus tālmetienam, līdz ar tiesnešu beigu svilpi izcīnīja skaistu uzvaru pār komandu "Valmiera–Lāčplēša alus" – 93:92 (17:28, 17:10, 18:21, 26:19, 15:14).

Krietni labāk spēles pirmās minūtes aizvadīja laukuma saimnieki, kuru rindās veiksmīgi darbojās Andrejs Jansons un it sevišķi no Gulbenes uz Valmieru pārnākušais Ingus Bankevics, kas izcēlās ar precīziem metieniem no pustālās un tālās distances. Savukārt zem groziem cīņā par atlēkušajām bumbām mājiniekiem saimniekoja pēdējo divu mēnešu SEB Baltijas Basketbola līgas vērtīgākais spēlētājs Vladimirs Stimačs. Kamēr valmierieši pamazām palielināja pārsvaru, mūsējie centās risināt problēmas savu uzbrukumu veidošanā, kas šķietami bija veiksmīgi, taču punktus no labām metiena pozīcijām nenesa. Situācija krasi izmainījās otrajā ceturtdaļā, kad liepājniekiem lieliski izdevās neitralizēt pretinieku līderus un arī viesu uzbrukumi kļuva auglīgāki. Astoņu minūšu laikā Valmieras basketbolisti spēja gūt tikai divus punktus, turpretī lauvas šajā laikā spēja sadeldēt rezultāta starpību līdz minimumam – pēc Daiņa Oberšata precīzā soda metiena mūsējiem vairs tikai mīnus viens.

Līdzīgi kā spēles sākumā, trešajā ceturtdaļā punktu gūšanas garšu atguvis bija viens no mājinieku līderiem Bankevics, kurš ar precīziem trīspunktu metieniem valmieriešiem atkal ļāva nedaudz atslābināties. Situāciju sarežģīja ne tikai kārtējais Aināra Bagatska trenēto basketbolistu izrāviens rezultātā, bet arī tas, ka vairākiem liepājniekiem jau bija pa trim piezīmēm, turklāt jau otrā puslaika sākumā ceturto piezīmi saņēma viens no mūsu snaiperiem Māris Citskovskis, kurš nekavējoties tika nomainīts. Pamatlaika pēdējā ceturtdaļa iesākās liepājniekiem labvēlīgā gultnē, un jau pēc divām minūtēm, lauvām atspēlējot septiņus punktus, uz tablo rezultāts bija neizšķirts – 59:59, taču pēc tam notika acīm neredzamais neticamais – visu spēli uzbrukumā klusējušais valmieriešu centrs Stimačs spēja gūt ne tikai svarīgus punktus no groza apakšas, bet arī sev neierasti realizēt divus tālmetienus, kādēļ atkal laukuma saimnieki bija panākuši jau spēlē ierasto desmit punktu pārsvaru. Likās, ka šādā cīņā četras minūtes līdz spēles beigām nekas vairs nevar kardināli mainīties. Tomēr tā nedomāja mūsu basketbolisti, kas, nezaudējot cīņassparu, visiem spēkiem metās atspēlēties. Beidzamajās minūtēs svarīgākie spēlētāji lauvu rindās izrādījās Ansons, Jurevičus un Citskovskis. Vispirms pirmie divi no minētajiem izlīdzināja rezultātu – 73:73, bet pašā spēles galotnē 27 sekundes līdz pamatlaika beigām trīspunktnieku trāpīja Citskovskis, izvirzot mūsējos vadībā ar plus trīs. Atlikušajās sekundēs "Liepājas lauvas" nospēlēja pagalam neveiksmīgi, ļaujot valmieriešiem realizēt tālmetienu un panākt izlīdzinājumu – 78:78. Vēl vairāk – izmetot centra autu kļūdījās Vairis Pusaudzis un bumba pārgāja pretinieku rīcībā. Bagatska vadītie basketbolisti savu pēdējo uzbrukumu uzticēja Stimačam, pret kuru groza tuvumā pēdējā sekundē noteikumus pārkāpa Ansons. Vakar patiešām veiksme bija liepājnieku sabiedrotā, jo, ticiet vai neticiet, komandas "Valmiera–Lāčplēša alus" līderis svarīgajā brīdī nespēja īstenot nevienu no diviem sodiņiem, tādējādi, lai noskaidrotu uzvarētāju, bija nepieciešams pagarinājums. Papildlaikā spēles pamatlaika pēdējo minūšu scenārijs nemainījās – viss izšķīrās pēdējos abu komandu uzbrukumos. Pēc valmieriešu spēlētāja Sanda Amoliņa gūtiem diviem punktiem četras sekundes pirms pagarinājuma beigām atkal priekšrocības bija mājiniekiem – 92:90. Tiesa, arī šoreiz "Liepājas lauvas" prata izķepuroties, un, līdzīgi kā regulārā čempionāta pirmajā savstarpējā cīņā Valmierā, uzvaru liepājniekiem atnesa Mareka Jurevičus zelta trejacis, ko viņš līdz ar tiesnešu beigu svilpi izpildīja no vairāk nekā astoņiem metriem – 93:92. Rezultatīvākie mūsējiem bija Mareks Jurevičus ar 33 punktiem, bet Klāva Ansona kontā 17.

Ceturtdaļfināla sērijas otrā spēle notiks ceturtdien pulksten 18.30 sporta zālē "Celtnieks".

Cīkstoņi spēkojas Ādažos

Liepājas Kompleksās sporta skolas audzēkņi Latvijas izlases rindās startējuši četru valstu mači grieķu–romiešu cīņā kadetiem, kas notika Ādažos.

Bez divām Latvijas komandām, kas savstarpēji nespēkojās, sacensībās piedalījās Igaunijas, Baltkrievijas un Lietuvas cīkstoņi. Latvijas pirmajā, spēcīgākajā sastāvā tika iekļauts arī liepājnieks Kristaps Kalnakārklis (līdz 69 kg), bet otru pārstāvēja Jānis Rērihs (līdz 63 kg), Mareks Garbars (līdz 42 kg) un Artūrs Papikjans (līdz 100 kg).

Kā jau bija gaidāms, vislabāk no mūsējiem sevi parādīja Kalnakārklis, kurš uzvarēja baltkrievu un igauni, taču negaidīti piekāpās lietuvietim. Kopvērtējumā Latvijas spēcīgākā komanda ierindojās trešajā vietā, atpaliekot no Baltkrievijas un Lietuvas izlasēm. Savukārt otrajā komandā, kas palika pēdējā, piektajā vietā, no mūsējiem vienīgais pie uzvaras tika Garbars, kurš spēja uzveikt igauni.

Nākamās sacensības mūsu sportistiem paredzētas pēc divām nedēļām, kad notiks Latvijas junioru čempionāts.

Neveiksme neliedza uzvaru kopvērtējumā
Andris Sudmalis

Pirmās nopietna līmeņa sacensības sezonā ir aizvadījis jaunais Liepājas motosportists Dāvis Līvs, kurš izcīnīja uzvaru Vācijā notikušajā ADAC junioru čempionāta pirmajā posmā.

Firstlihā–Drēnā notiekošajās sacensībās Dāvis piedalījās tikai 125 kubikcentimetru klasē. Pirmajā braucienā jau no paša starta viņš izvirzījās vadībā un līdz pat pēdējiem metriem arī itin droši atradās brauciena galvgalī, bet trīs līkumus līdz finišam kāds no atpalicējiem izraisīja sadursmi, kuras rezultātā liepājnieks krita, un viņam garām aiztraucās Krievijas sportists Sergejs Astraikins, kurš kļuva par brauciena uzvarētāju.

Arī otrajā braucienā Dāvis pabija līdera godā, taču pēc ziemas pārtraukuma liepājniekam vēl pietrūkst spēka, lai divus braucienus pēc kārtas noturētos vadībā, un šoreiz nācās samierināties ar 4.vietu. Neskatoties uz neveiksmi pirmajā braucienā un spēka trūkumu otrajā, divu braucienu summā D.Līvs izcīnīja itin pārliecinošu uzvaru, ko lielā mērā sekmēja arī Krievijas sportista izstāšanās.

Pērn ADAC čempionāta posmi dublējās ar sacensībām Latvijā, līdz ar to liepājnieks uz tiem izbrauca neregulāri, savukārt šogad Dāvis plāno piedalīties pēc iespējas vairāk ADAC čempionāta posmos.

Savukārt aizvadītās nedēļas nogalē D.Līvs piedalījās Baltijas kausa posmā, kas norisinājās Igaunijas pilsētā Vīlandē. Mājinieki šajās sacensībās bija parūpējušies par specifiku, startu iekārtojot uz betona. Daļai braucēju, arī Dāvim šāds starta segums braucienu sākumā radīja problēmas. Pirmo braucienu liepājnieks uzsāka kā pēdējais, bet finišā aizkļuva līdz 8.vietai, otrajā braucienā starts padevās jau nedaudz labāks – sestā pozīcija, kuru līdz finišam izdevās uzlabot līdz 3.vietai, bet pēdējā braucienā D.Līvs ierindojās 5.vietā, šādu pozīciju ieņemot arī kopvērtējumā.

"Baltijas aplī" izcēlās ar lenti

Rīgā norisinājās tradicionālās mākslas vingrošanas sacensības "Baltijas aplis", kurā sekmīgi piedalījās arī liepājniece Marina Kisluhina.

Sportistes trenere Tatjana Ņikitina pastāstīja, ka šogad sacensībās, kuru aizbildņi ir Latvijas Valsts prezidente Vaira Vīķe–Freiberga un viņas vīrs Imants Freibergs, bija tik spēcīgs dalībnieču sastāvs, ka radās šaubas, vai Marinai izdosies iekļūt sacensību finālā. Tomēr liepājniece parādīja labu sniegumu un kopējā vērtējumā ierindojās 6.vietā, kas ir tikai vienu pozīciju zemāk nekā pērn, kad konkurentes bija nedaudz vājākas. Pie tam ierindoties vismaz vienu vietu augstāk liedza pārāk augstu uzmestā lecamaukla – šāds misēklis ir raksturīgs, ja treniņi tiek aizvadīti zālē ar zemiem griestiem.

M.Kisluhinai visai veiksmīga bija arī sacensību otrā diena, kad uzvarētājas tika noskaidrotas atsevišķos vingrojumu veidos. Par Latvijas senioru izlases līderes sekmīgāko uzstāšanos kļuva vingrojums ar lenti, kurā viņa izcīnīja augsto 3.vietu. Otrajā dienā itin sekmīga bija arī uzstāšanās ar lecamauklu, bet labu sniegumu demonstrēja arī konkurentes, un šajā disciplīnā Marina ierindojās 5.vietā.

Nākamajā nedēļā Portugalē norisināsies Pasaules kausa izcīņas posms, kurā tā rīkotāji ir iekļāvuši arī sacensības juniorēm. Tāpēc uz Atlantijas okeāna piekrasti dosies ne tikai Marina Kisluhina, bet arī juniore Diāna Kelehsašvili.

Vingrojumā ar lenti Marina Kisluhina izcīnīja savu vienīgo godalgu prestižajās sacensībās.

No Aizputes līdz Grozovai

Liepājas šahisti ir piedalījušies pasaules un Eiropas čempionātu atlases sacensībās, kas norisinājās Rīgā. Tiesības piedalīties kādā no starptautiskajiem mačiem izcīnīja tikai Ritvars Reimanis.

U–18 vecuma grupā Liepājas Kompleksās sporta skolas šahistus pārstāvēja vienīgi Arkādijs Kovaļevskis, kurš 10 sportistu konkurencē ar deviņās kārtās izcīnītajiem 4 punktiem ierindojās 7.vietā. Veiksmīgākas liepājniekiem bija sacensības U–16 vecuma grupā, kurā piedalījās trīs Liepājas Kompleksās sporta skolas sportisti. Ranga līderis desmit jauno šahistu vidū bija meistarkandidāts Ritvars Reimanis, kurš ar 7,5 punktiem no 9 tomēr palika otrais, un atkarībā no tā, kurp braukt izvēlēsies uzvarētājs, Ritvars dosies vai nu uz Pasaules čempionātu jauniešiem, kas novembrī notiks Turcijā, vai arī uz Eiropas čempionātu Serbijā, kas norisināsies septembrī. Vēl divi mūsējie – Aleksandrs Černogorovs un Jānis Veits – ar izcīnītajiem trīs punktiem ierindojās attiecīgi septītajā un astotajā vietā.

Uzreiz pēc sacensībām Rīgā trīs liepājnieki – Vadims Daškevičs, R.Reimanis un J.Veits devās uz Lieldienu sacensībām Grozovas pilsētā Polijā, kurās labākais rezultāts bija V.Daškevičam – 6 punkti no 9 iespējamajiem un 5.vieta 41 dalībnieka konkurencē. Ritvars un Jānis attiecīgi ar 4 un 3 punktiem ierindojās .... vietā.

Liepājnieki visai sekmīgi piedalījušies Lieldienu turnīrā Aizputē. Kopvērtējumā Āris Ozoliņš izcīnīja 3.vietu, jauniešu vērtējumā uzvarēja Aleksandrs Černogorovs, bet Pauls Vasilis bija otrais, 3.vietu dāmu vērtējumā izcīnīja Valentīna Vainovska, bet Kristīne Neilande bija labākā starp jaunietēm. Savukārt Nacionālo bruņoto spēku čempionātā liepājnieks Gundars Meiers ar 8 punktiem no 9 iespējamajiem izcīnīja 2.vietu.

Rīgā arī norisinājās Latvijas šaha čempionāts jauniešu komandām – "Šaha lietus", kurā piedalījās sportisti līdz 17 gadu vecumam. Liepājas Komplekso sporta skolu pārstāvēja divas komandas.

Mūsu pirmā komanda pēc reitinga bija tikai piektā, bet lielāko turnīra daļu atradās līderpozīcijā. Sacensību izskaņā tā gan piedzīvoja divus zaudējumus, taču, pateicoties labvēlīgam iznākumam tuvāko sekotāju mačā, par puspunktu apsteidza ceturtās pozīcijas īpašniekus un izcīnīja 3.vietu. Samērā sekmīgi startēja arī otrs Liepājas sastāvs, kas no 19.pozīcijas pēc reitinga, pakāpās uz 10.vietu turnīra nobeigumā.

Individuāli liepājniekiem vislabāk veicās pie otrā galdiņa – pirmās divas vietas izcīnīja Arkādijs Kovaļevskis un Aleksandrs Černogorovs, taču vēl augstāk ir vērtējama Ritvara Reimaņa otrā un Paula Vasiļa ceturtā vieta, spēlējot pie pirmā galdiņa.

Lielākoties pirmās un septītās vietas

"Liepājas metalurga" Leona Valinska jaunatnes futbola centra komandas ir piedalījušās divos turnīros Ķekavā un Daugavpilī, izcīnot divas uzvaras.

Daugavpilī notikušajā turnīrā "Pavasara sniegpulkstenītes" no trīs liepājnieku komandām augstāko vietu izcīnīja Mārtiņa Jaunskalžes U–10 vecuma grupas komanda, kas izcīnīja trīs panākumus apakšgrupā un turpināja uzvaras gājienu arī izslēgšanas spēlēs, izšķirošajā cīņā ar 1:0 pieveicot JFC "Skonto" futbolistus. Liepājnieku vārtsargs Krišjānis Zviedris tika atzīts par labāko šī ampluā spēlētāju turnīrā, bet Ralfs Džeriņš bija komandas labākais spēlētājs.

Arī U–12 vecuma grupas komanda "Liepājas metalurgs 96", kuras treneris ir M.Jaunskalže, savā apakšgrupā izcīnīja 1.vietu, taču pusfinālā pēcspēles sitienu sērijā piekāpās Vitebskas (Baltkrievija) mazajiem futbolistiem, bet mačā par 3.vietu ar 0:1 zaudēja daugavpiliešiem. Mūsējo sastāvā par labāko atzina Raivi Jurkovski. Otra šī vecuma liepājnieku komanda, kuru trenē Aleksandrs Petrovs, savā apakšgrupā ierindojās 3.vietā, pirmajā spēlē par 5. – 8.vietu zaudēja komandai "Kiev 2", bet cīņā par 7.vietu pēcspēles sitienu sērijā ar 3:2 apspēlēja vienaudžus no Šitika futbola skolas. Šajā komandā par labāko spēlētāju atzina Aleksandru Gusevu.

Arī Ķekavas kausa izcīņā uzvaru svinēja Mārtiņa Jaunskalžes audzēkņi – 1996.gadā dzimušie futbolisti, kas izcīnīja trīs uzvaras apakšgrupā un finālā ar 4:0 sagrāva FK "Auda/Alberts" audzēkņus.

Savukārt abas Dzintara Kazaka trenētās komandas palika 7.vietā. Tiesa, pašiem jaunākajiem – 1999.gadā dzimušajiem puikām – nedaudz neveicās, jo viens mačs beidzās ar bezvārtu neizšķirtu, bet divās spēlēs nācās piekāpties ar minimālu rezultātu 0:1. Līdzīgi gāja arī gadu vecākajiem futbolistiem, kas divreiz cīnījās neizšķirti un piedzīvoja divus zaudējumus.

Favorīti apliecina savu statusu

Latvijas U–18 hokeja izlase pasaules čempionāta augstākajā divīzijā ir piedzīvojusi trīs zaudējumiem – 3:6 (0:2, 2:2, 1:2) pret Krieviju, 1:9 (0:4, 0:2, 1:3) pret Kanādu un 2:3 (0:2, 2:0, 0:1) pret Vāciju.

Pret vienaudžiem no mūsu lielās kaimiņvalsts Latvijas hokejistiem neveiksmīgākā izrādījās spēles pirmā trešdaļa, bet turpinājumā izdevās pievilkt pat līdz 2:3. Tiesa, pretinieki mūsējos pamatīgi apbēra ar metienu krusu – attiecība 46:19. Vienīgais liepājnieka Sergeja Daņilova mēģinājums gūt vārtus izrādījās precīzs, bet vēl vienu rezultativitātes punktu viņš nopelnīja piespēlējot. Trim pārējiem "Liepājas metalurga" hokejistiem – Kristapam Bužātam, Kārlim Ozolam un Aleksejam Propošinam statistikas rādītājos izdevās pierakstīties ar diviem metieniem pa vārtiem (Bužāts, Ozols) un negatīvu lietderības koeficientu –1 (visiem trim).

Otrajā mačā hokeja dzimtenes pārstāvji uzvarētāju noskaidrošanu nolēma neatlikt, un jau pēc pirmajām 20 minūtēm bija vadībā ar 4:0. Nekas būtiski nemainījās arī turpinājumā, un rezultātā mūsējiem graujošs zaudējums. "Liepājas metalurga" spēlētāju sniegums atkal bija atšķirīgs – S.Daņilovs, neskatoties uz iespaidīgo zaudējumu, vienīgais komandā spēli pabeidza ar pozitīvu lietderības koeficientu (+1), un arī pārējie pirmās maiņas spēlētāji spēcīgajam pretiniekam izrādīja cienīgu pretestību, bet visgrūtāk klājās trešajai maiņai ar pārējiem liepājniekiem ierindā.

Vakar mūsējie aizvadīja ļoti svarīgu spēli pret Vāciju. Pirmo trešdaļu veiksmīgāk aizvadīja vācieši, gūstot divus vārtus, bet otrajā periodā Latvija 17 sekunžu laikā rezultātu izlīdzināja. Spēles liktenis izšķīrās desmit minūtes līdz pamatlaika beigām, kad trešos vārtus guva mūsējo pretinieki, tādējādi svinot uzvaru ar 3:2. Cerības saglabāt vietu spēcīgāko izlašu sabiedrībā Latvijai vēl nav zudušas, bet tagad ir jācer uz mūsējo sekmīgu sniegumu spēlēs ar otras grupas divām vājākajām komandām.

Šodien Latvijas izlases spēlēs ar ASV hokejistiem.