Kurzemes Vārds

20:48 Ceturtdiena, 4. jūnijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Pirmā sleja

Kāpēc valdnieki izvēlas Liepāju?

Droši vien būs pārspīlēti teikt, ka jau sākam pierast pie karaļu un karalieņu vizītēm Liepājā. Taču, ja pagājušajā pavasarī pirms Nīderlandes karalienes Beatrikses viesošanās vajadzēja atskatīties vairāk nekā gadsimta tālā pagātnē, lai atgādinātu par monarhu pēdējo ierašanos mūsu pilsētā, tad tagad nav pagājis pat gads, kad Liepāju atkal apmeklē tik augsti viesi – Beļģu karalis Alberts II un karaliene Paola.

Citu zemju valdnieku ierašanos Liepājā nevajadzētu pārlieku apjūsmot. Tāpat kā pirms gada Nīderlandes karaliene, tā arī beļģu karaļpāris te pabūs tikai dažas stundas. Un, tāpat kā Beatrikses viesošanās neievadīja Liepājas un Nīderlandes strauju sadarbību, tā arī Alberta II ierašanās nenozīmē, ka tūlīt sāksies Liepājas un Beļģijas sadarbība, kaut arī karaļpāri pavada plaša uzņēmēju grupa.

Taču nebūtu arī pareizi šādas vizītes uzskatīt tikai par eksotisku izrādi un iespēju liepājniekiem vaigu vaigā redzēt monarhus. Kaut arī ne jau karaļi un karalienes nosaka savu valstu ārpolitiku un ekonomisko sadarbību ar citām zemēm, tie nav arī tikai pasaku tēli, kuri majestātiski sēž drūmu piļu troņos. Valdnieki aktīvi iesaistās sabiedriskajā dzīvē, plašsaziņas līdzekļi karalistēs seko līdzi katram viņu solim, un Liepāja nebūt nav tik pazīstama Eiropā, lai mums nebūtu svarīgi, ka par mūsu pilsētu raksta un stāsta citās valstīs. Atkārtoju – tas nenozīmē, ka tūlīt Liepājā savus projektus sāks īstenot šo valstu uzņēmēji vai uz šejieni plūdīs tūristu plašas straumes. Un tomēr Liepājas vārds būs izdzirdēts.

Taču tikpat svarīgs ir kas cits. Proti, ka šādas vizītes ļauj mums pašiem labāk apzināties savas pilsētas nozīmi un savas vērtības. Ne Nīderlandē, ne Beļģijā, ne arī kādā citā valstī maršrutus savu valdnieku vizītēm citās zemēs neizvēlas nejauši. Liepāju izvēlējās Karostas dēļ. Un ne jau tāpēc, lai augstie viesi paskatītos uz vietu, kur atradās nu jau izjukušās lielvalsts kādreiz viena no lielākajām jūras kara bāzēm. Viņus ieinteresēja redzēt, kā attīstījusies pilsēta, kura šīs bāzes dēļ pusgadsimtu bijusi izolēta no pasaules. Un, ja gada laikā to par svarīgu argumentu vizītēm Liepājā izvēlas jau otrā valsts, tad acīmredzot uzskata, ka attīstība ir tā vērta, lai redzētu.

Andžils Remess