Kurzemes Vārds

20:09 Ceturtdiena, 4. jūnijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Aktuāls viedoklis

Spilgts akcents pilsētas dzīvē
Jevgeņija Mickēviča, 8.vidusskolas direktore

Šodien mūsu pilsētu apmeklē Viņa Majestāte Beļģu karalis Alberts II un Viņas Majestāte karaliene Paola. Varu teikt, ka tas ir nozīmīgs un interesants notikums. Liepājniekiem jābūt lepniem, ka tieši mēs varam uzņemt tādus viesus.

Cik zinu, tad, atskatoties vēsturē, nevienai citai pilsētai, izņemot Rīgu, nav nācies tik daudz reižu piedzīvot šādus notikumus. Tieši Liepāja ir uzņēmusi augstdzimušas personas gan astoņpadsmitā gadsimta sākumā, gan pagājušajā gadsimtā, bet šajā gadsimta Beļģu karalis Alberts II ir jau otrais monarhs, kas pastaigājas pa Liepājas ielām.

No šā brīža politiskās situācijas raugoties, monarhijai kā valsts pārvaldes formai pasaulē ir pavisam cita nozīme, nekā tas bija, piemēram, viduslaikos. Karalis vairāk ir savas zemes simbols, un valstis, kurās vēl valda monarhi, atzīst šo formu par labu esam. Karalis vai karaliene ir visas nācijas simbols, kam ir liela kultūrvēsturiska nozīme, kas nes līdzi zināmas tradīcijas. Bez tam karalis vai karaliene stāv pāri tām politiskajām cīnām, kas risinās viņu valstī, jo nepārstāv nevienu partiju, viņus neievēlē, viņi par tādiem piedzimst. Līdz ar to karalim vai karalienei ir arī attiecīga stāja un manieres, kuras der pieredzēt.

Kāpēc tādas vizītes ir svarīgas mums? Kaut vai tajā ziņā, ka liek mums iepazīt citu zemju kultūru un vēsturi, kā arī popularizē mūsu valsts vārdu pasaulē. Jo, sekojot savu karaļu gaitām, viņu valsts iedzīvotāji uzzina, ka ir tāda Latvijā un, vēl konkrētāk, ka ir tāda Liepāja, un viņiem rodas zināma interese, kā te dzīvo cilvēki. Šajā konkrētajā gadījumā, kad Liepāju apciemo Viņa Majestāte Beļģu karalis, mums rodas interese par Beļģiju, un noteikti mums ir ko mācīties no šīs zemes vētrainās, nebūt ne vieglās tapšanas vēstures un prasmes sasniegt tādu labklājību.

Liepājnieki šodien aicināti iet un sagaidīt karaļpāri, kad viņi pastaigāsies pa Liepāju. Manuprāt, tas ir svarīgs un interesants notikums, kurā der piedalīties kā lieliem, tā maziem. Nav runa par to, ka skolām vajadzētu likt skolēniem katrā ziņā iet skatīties, bet bērniem noteikti ir vērtīgi redzēt īstu karali un karalieni, īpaši vēl tad, ja viņi līdz šim par to lasījuši tikai pasakās. Tas rosinās viņus vairāk apzināties kā pasaules valstu vēsturi un vēsturiskās kopsakarības, tā mūsu pašu valsts vietu un nozīmi pasaules mērogā.