Kurzemes Vārds

21:10 Ceturtdiena, 4. jūnijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Festivāls

Rīt Liepāju mūzikas un dejas ritmos sasniegs džeza cunami
Indra Imbovica

Uzmanību! Rīt Liepājas piekrasti sasniegs enerģētiski uzlādētais džeza cunami. Ja kāds patiešām vēl nezina, tad atgādinām, ka no 26. līdz 29. aprīlim vētru un dzintara krastā risināsies 2.starptautiskais džeza mūzikas festivāls "Aile Jazz".

Džeza mūzikas bagātīga stilu buķete skanīgi uzplauks četros festivāla koncertos: pirmie divi notiks Liepājas Latviešu biedrības namā, pēdējie divi – Liepājas teātrī. Katrs no tiem būs tik suverēns, spilgts un augsti profesionāls saturā un izpildījumā, ka patiesi būtu žēl kādu neredzēt un nedzirdēt, jo citas iespējas nebūs. Turklāt šonedēļ džezs skanēs ne tikai lielajās koncertzālēs, bet arī mūzikas klubos, jo sestdien un svētdien Latvijas 1.rokkafejnīcā spēlēs Liepājas mūziķu apvienība "Johny Jazz Band", bet klubā "Fontaine Palace", kur 28.aprīlī notiks arī oficiālais festivāla dalībnieku afterpārtija, no pulksten 21 muzicēs etno džeza grupa "Patina" no Rīgas un DJ Candycoveredclown.

Bet kopš pirmdienas vaiga sviedros norit Liepājas Simfoniskā orķestra un Liepājas bigbenda mēģinājumi Jēkaba Ozoliņa vadībā, kam pamazām piebiedrojas citi dalībnieki. Otrdien kopmēģinājumos iesaistījās arī viesmākslinieki no Lielbritānijas, šā gada festivāla spožākās zvaigznes – pianists, komponists un orķestra "All Stars Big Band" vadītājs Džulians Džozefs un vokālists Klīvlends Votkiss. Bet šodien un rīt E.Melngaiļa Mūzikas vidusskolā izcilais britu vokālists Klīvlends Votkiss savās meistarklasēs sācis darbu ar tiem astoņiem jaunajiem un talantīgajiem džeza dziedātājiem, kuri izturēja atlases konkursu. Meistarklašu nodarbības ir bez maksas, tās ir atklātas arī visiem interesentiem.

Starp citu, šajā festivāla "Aile Jazz" spriegajā nedēļā Džulians Džozefs un Klīvlends Votkiss iepazīsies arī ar džeza mūzikas cienītājiem Rīgā, kur viņi ielūgti žurnāla "Klubs" ekskluzīvajā bārā "B–Bārs" Doma laukumā un kur abiem mūziķiem būs iespēja iesildīties un muzicēt pie "Steinway" flīģeļa.

Festivāla "Aile Jazz" krusttēvs pianists un komponists Džulians Džozefs Liepājā viesosies jau ceturto reizi. "No agrākajām reizēm man radies priekšstats, ka latvieši ir kaislīgi labas mūzikas cienītāji ar brīnišķīgām attīstības un nākotnes idejām. Turklāt šī radošā dzirksts ir ļoti izteikta Liepājai, un tāpēc ir interesanti atgriezties atkal un atkal," saka Džulians. Ir prieks noticēt šiem vārdiem, jo vēl ļoti daudziem liepājniekiem labā atmiņā ir Džuliana Džozefa pirmā viesošanās mūsu pilsētā 2003.gadā, kad Pianisma zvaigžņu festivāla džeza koncertā viņš publiku uzrunāja latviešu valodā, bet beigās klausītāji sajūsmā piecēlās kājās un ar ovācijām pateicās pianistam par sniegumu, savukārt tumšādainajam mūziķim acis pierietēja asarām.

Šajā festivālā viņš ne tikai atkal runās latviski, bet Liepājas džeza mūzikas cienītājus iepazīstinās arī ar lielisko tumšādaino britu vokālistu Klīvlendu Votkisu, kas ir viens no komponista iemīļotākajiem izpildītājiem un atveidos lomu Dž.Džozefa jaunajā džeza operā "Bridgetower".

Tātad rīt pulksten 19 festivāla atklāšanas koncerts "Deja džezā" Latviešu biedrības namā būs veltīts lietuviešu labākajiem džeza mūziķiem un izciliem dejotājiem. Lai tas atstātu neaizmirstamus emocionālus iespaidus, ir parūpējusies mūsu Kultūras pārvaldes speciālistu komanda, kas ieguldījusi lielu darbu, lai kontaktētos ar pasaules klases lietuviešu māksliniekiem. Kultūra pārvaldes sabiedrisko attiecību speciāliste Ieva Hmieļevska apgalvo, ka tā būšot visīstākā šovprogramma, jo "koncertā atklāsies bagātīga stilu buķete – tango un tautas mūzika džeza ritmos un džeza klasikas darbi lietuviešu tautas instrumenta skrabalas izpildījumā. Papildus emocionālas nianses džeza mūzikai piešķirs dejotāju grācija un plastika, bet koncerta nobeigumā būs ugunīgs džeza kankāns."

Atklāšanas koncertā liepājniekiem būs ekskluzīva iespēja vienlaikus dzirdēt labāko Klaipēdas džeza apvienību "Doudi Jazz Band" un "Bugs Band" muzicēšanu, kā arī vērot daudzkārtējo pasaules čempionu Latīņamerikas dejās – sporta deju grupas "Žuvedra" un Nacionālā Klaipēdas Muzikālā teātra baleta grupas uzstāšanos. Pēc latviešu televīzijas šova "Dejo ar zvaigzni" par laimi nevienam vairs nav jāskaidro, cik aizrautīgs un galvu reibinošs ir šāds priekšnesums, īpaši deju grupas grezns uzvedums. Koncertā uzstāsies arī folkdžeza improvizācijas meistars Regimijs Šilausks, kas džeza melodijas atskaņos uz lietuviešu tautas instrumenta skrabalas. Vakara vadītāja lomā iejutīsies viens no ietekmīgākajiem Lietuvas džezmeņiem – Klaipēdas džeza festivāla veidotājs, politiķis un "Doudi Jazz Band" vadītājs Vitauts Grubļausks–Kongs.

Piektdien pulksten 19 Latviešu biedrības namā festivāla otrajā koncertā "Džeza kokteilis" jau satiksimies gan ar latviešu džeza māksliniekiem, gan arī britu tumšādaino lielisko vokālistu un improvizētāju Klīvlendu Votkisu. Viņa uzstāšanās kopā ar labākajiem savas meistarklases audzēkņiem būs viena no koncerta odziņām.

Pēc ilgāka laika tiksimies ar Arni Medni, kurš kopā ar Liepājas bigbendu izpildīs pazīstamas un iemīļotas džeza melodijas. Sava veida pārsteigums būs Jolantas Gulbes uzstāšanās. Lai gan nesen viņu kopā ar Igo dzirdējām Liepājas simtgades jubilejas koncertā, tomēr šoreiz viņu dzirdēsim citā ampluā – kā vienu no retajām bosanovas stila mūzikas izpildītājām Latvijā, turklāt vairākas dziesmas viņa dziedās portugāļu valodā. Bosanova Jolantas Gulbes izpildījumā esot kā ziedošas orhidejas no Brazīlijas džungļiem, kā šarmants noslēpums, ko klausītājs gribot dzirdēt vēl un vēl.

Pēdējie divi festivāla koncerti notiks Liepājas teātrī, bet par tiem un mūziķiem stāstīsim nākamreiz.