Kurzemes Vārds

02:18 Trešdiena, 27. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Jaunumi

Aktīvisti protestē

Brīvdienās Karostā notika pikets pret naftas termināļa celtniecību, kā arī pret sulfurilhlorīda mucām, kas, pēc aktīvistu domām, tiekot aizvāktas pārāk lēni, informēja akcijas organizētāju pārstāve Brigita Maksimova. Galvenais protests bija vērsts pret iecerēto firmas "Liepaja Oil Terminal" naftas termināļa būvniecību Zemgales ielā. Kā jau rakstīts, Liepājas Speciālās ekonomiskās zonas valde šā gada sākumā apstiprinājusi SIA "Liepaja Oil Terminal" naftas produktu pārkraušanas termināļa būvniecības ieceri. Paredzēts, ka naftas produktu terminālis, ieskaitot drošības aizsargjoslu, aizņems apmēram 12 hektāru. Kopējais pārkraujamo naftas produktu apjoms plānots 400000 tonnu gadā. Termināļa apkalpošanai paredzēts izveidot jaunas darba vietas. Bet aprīlī 14.novembra bulvāra un Viestura ielas krustojumā tika atrasts liels skaits smiltīs ieraktu metāla mucu ar indīgu vielu – sulfurilhlorīdu, šo dāvanu te savulaik atstājuši padomju armijnieki.


Informatīvs buklets jauniešiem

Pedagoģijas akadēmijas aktu zālē Liepājas Jaunatnes centrs tikās ar jauniešu nevalsts organizācijām, lai kopīgi izveidotu informatīvi izglītojošu bukletu par jaunatnes jomu Liepājā. Mērķis bija veicināt sadarbību starp Liepājas jauniešu nevalsts organizācijām un izveidot bukletu "Jauns.lv". Bukletā, ko plānots izdot vasaras beigās, tiks ievietota informācija par Liepājas jauniešu nevalsts organizācijām, neformālo izglītību, darba iespējām, brīvprātīgo darbu un brīvā laika pavadīšanu. Izdevums sekmēs jauniešu informācijas tīkla darbību, veidojot plašu informācijas klāstu par Liepājas jauniešu dzīvē notiekošo. Tas būs lielisks padomdevējs ikdienā ar plašu, daudzveidīgu un pieejamu informācijas klāstu par iespējām, aktivitātēm, norisēm jauniešu dzīvē.


Pulcējās "Zelta liras" ieguvēji

Pagājušajā svētdienā Latviešu biedrības namā ar Īpašu uzdevumu ministra sabiedrības integrācijas lietās sekretariāta, Rīgas domes, Rumbulas tirgus un daudzu nacionālo biedrību atbalstu notika tautas mākslas pavasara svētku "Baltijas varavīksne" gala koncerts "Zelta lira". Tajā piedalījās festivāla laureāti – tautas instrumentu ansamblis "Slavjaņe" (vadītājs un diriģents Viktors Žiļajevs), deju kolektīvs "Barabuški–kazačok" (vadītāji Svetlana un Vladimirs Kardanovi), kā arī Liepājas kolektīvi – tautasdziesmu ansamblis "Voļņica" (muzikālā vadītāja Tatjana Beļikova) un ukraiņu tautasdziesmu ansamblis "Barvinok" (vadītāja Ņina Zaļeska). Tādi sarīkojumi mūsu pilsētā nenotiek bieži. To organizēja slāvu kultūras centrs "Lira", bet koncertu vadīja ansambļa "Voļņica" pārstāvji Tatjana Beļikova un Natalja Kuharčuka.


Nav zināms, kam auksti

Vai beigusies apkures sezona? Saņemt nepārprotamu atbildi pašlaik gandrīz nav iespējams, jo pilsētā vairs neviens neskaita mājas, kurām pārtraukta siltuma piegāde. Lieta tāda, ka tur, kur uzstādīti siltummezgli (bet tādu māju jau ir vairumā), var apkuri ieslēgt un izslēgt, par to neinformējot "Liepājas enerģiju". Tā ir priekšrocība. Visgrūtāk ko konkrētu pasacīt par Karostu un Tosmari. Tur apkuri pārtrauca pirmie, pēc tam, apjaušot, ka ir pasteigušies, siltuma piegādi atjaunoja, bet tagad, kārtējā aukstuma viļņa priekšvakarā, atkal izbeidza kurināt. Pagājušajā nedēļā apkuri pārtraukt lūgts arī no mājām citos mikrorajonos. Daudzi turpina sildīties minimālā režīmā.


Vēl šodien var parakstīties par referendumu!

Šodien ir pēdējā diena, kad var vākt parakstus tautas nobalsošanas ierosināšanai par Valsts prezidentes Vairas Vīķes–Freibergas apturētajiem likumiem “Grozījumi Nacionālās drošības likumā” un “Grozījumi Valsts drošības iestāžu likumā”. Liepājā līdz pirmdienas vakaram par to, ka referendumam jābūt, bija nobalsojuši vairāk nekā 5000 liepājnieku. Vislielākais vēlētāju pieplūdums bija sestdien un svētdien. Pašlaik visi dati par cilvēkiem, kuri parakstījušies par referenduma ierosināšanu, tiek ievadīti datorā, lai vēlāk nerastos nepatīkami pārpratumi un nevarētu apstrīdēt parakstu vākšanas likumību. Tā tiks novērstas kļūdas un no saraksta svītroti to cilvēku vārdi, kuri netīšām parakstījušies, parakstīšanās dienā nebūdami pilnus 18 gadus veci, kuri nav pilsoņi vai kuri aizmirsuši, ka reiz jau parakstījušies un to izdarījuši kādā citā pagastā vai pilsētā. Vai referendums jeb tautas nobalsošana notiks vai nenotiks, būs zināms ceturtdien no rīta, kad Centrālā vēlēšanu komisija paziņos provizoriskos rezultātus.

Liepājā visi pieci parakstīšanās punkti – Liepājas 3.pamatskolā, Lazaretes ielā 8; Liepājas 15.vidusskolā, Oskara Kalpaka ielā 96; Liepājas 1.ģimnāzijā, Ausekļa ielā 9; Liepājas Latviešu biedrības namā, Rožu laukumā 5/6 un Liepājas Raiņa 6.vidusskolā, Ganību ielā 106, šodien strādā kā darbadienā: no pulksten 14 līdz pulksten 18. Uz mājām parakstu vācējus izsaukt nevar.


"Liepājas enerģija" slēdz līgumus

Pagājušajā nedēļā, kad bija beigušies konkursi par tiesībām projektēt un būvēt jaunas katlumājas, "Liepājas enerģija" noslēgusi divus attiecīgos līgumus. Tās būs autonomas, ar gāzi darbināmas katlumājas Turaidas ielā 14a un Elizabetes ielā 4. Pirmo, kuras jauda būs pusotra megavata, būvēs celtniecības firma "Vektra–21", tā paredzēta septiņu daudzdzīvokļu namu mikrorajonam. Līdz šim to apsildīja ar malku kurināma katlumāja, kas piederēja namu pārvaldei "Karosta". Ar SIA "Mite" noslēgts līgums par katlumājas celtniecību Elizabetes ielā 4, tā būs pati mazākā – ar 0,5 megavatu jaudu, taču līdz ar tās iedarbināšanu varēs likvidēt 580 metru garu siltumtrasi, kas tagad bērnudārzu "Delfīns" savieno ar TEC maģistrāli, un tādējādi varēs samazināt siltuma zudumus. Būvdarbi jāpabeidz līdz jaunajai apkures sezonai. Vienlaikus "Liepājas enerģija" izsludinājusi konkursu par katlumājas rekonstrukciju Grīzupes ielā 4, kas ar siltumu apgādā lielu mikrorajonu Zaļajā birzī. Turklāt tās jauda tiks samazināta no 15,8 līdz 6 megavatiem. Lai celtu sava darba efektivitāti uzņēmums šogad pavisam paredz uzbūvēt 4 jaunas katlumājas.


Pludmali sagatavo peldsezonai

Šonedēļ Komunālā pārvalde pabeigs labiekārtot pilsētas pludmales. Tajās uzstādīs pārģērbšanās kabīnes, tualetes, soliņus, novērošanas torņus, informācijas stendus un citu vasaras inventāru. Glābšanas stacijas apkaimē un Dienvidrietumu pludmalē izvietos šūpoles un tualetes, virzienu norādes, kā arī Jūrmalas parka un pludmales shēmas. Atpūtnieku drošībai pludmales zonā uzstādīs trīs metāla novērošanas torņus. Jaunums šogad būs pludmales glābējiem īpaši būvētais pārvietojamais novērošanas tornis Dienvidrietumu pludmalē, Vaiņodes ielas galā. Tornis iegādāts sadarbībā ar firmu "Skan Plast" saskaņā ar starptautisko projektu "Bay Watch" ("Pludmales patruļa"). To uzstādīs maijā vai jūnija sākumā. Vēl atbilstoši šim projektam Liepājas pludmales Glābšanas dienesta vajadzībām pilsēta saņēmusi modernu ekipējumu, sakaru ierīces, pirmās palīdzības sniegšanas līdzekļus, ūdenslīdēju aprīkojumu un transportlīdzekļus. Projekta galvenais mērķis ir attīstīt pludmales Glābšanas dienestus visā Latvijā un Lietuvā.


Veterināri atjauno nepelnīti aizmirstās tradīcijas
Pēteris Jaunzems

"Dīvaini gan, bet pie mums valda apbrīnojams klusums," Atvērto durvju dienā "Kurzemes Vārdam" teica Pārtikas un veterinārā dienesta Liepājas pārvaldes vadītāja Iveta Eglija, un viņas balsī bija jaušama vilšanās.

Atvērto durvju dienām Pārtikas un veterinārajā dienestā esot sena vēsture. Tādas rīkotas kopš 1863.gada, kad notika Pasaules veterināru 1.kongress un izveidojās Veterināro ārstu asociācija. Tomēr laika gaitā un jo īpaši padomju gados labā tradīcija neesot spodrināta, un pēc ilgāka pārtraukuma tā atsākta tikai šopavasar. Atvērto durvju dienas mērķis ir iepazīstināt iedzīvotājus ar Pārtikas un veterinārā dienesta darbību, kā arī izskaidrot un sniegt palīdzību problēmās, kas ļaudis nodarbina. Bet gados jaunajiem cilvēkiem tikšanās ar veterinārijas speciālistiem varētu palīdzēt izvēlēties savu arodu, jo tā esot tāda nozare, kurai pievēršas tikai tie, kam patīk saikne ar dabu, patīk nodarboties ar dzīvniekiem un kas cieši apņēmušies to darīt. "Tādēļ brīnos, kāpēc cilvēki neizmantoja šo lielisko iespēju. Pārvaldes darbinieki bija gatavi atbildēt uz visiem iedzīvotāju jautājumiem," teica Iveta Eglija.

Vienlaikus ar pārvaldi Atvērto durvju diena notika arī veterinārā ārsta jeb tautā par mīļdzīvnieku doktoru Aikāsāp dēvētā Dzintara Tīda veterinārajā klīnikā, Dzintara ielā 8. Ierodoties tur, apmeklētājus sastapām. Tās bija vairākas jaunietes, kuras nolēmušas kļūt par veterinārārstēm un pēc vidusskolas beigšanas došoties studēt uz Latvijas Lauksaimniecības universitāti Jelgavā. "Mēs jau kopīgi arī dūšīgi pastrādājām. Izoperējām kaķīti, kuram bija krūts audzējs. Tā meitenes dabūja redzēt, kas ir asinis un brūces, kā tās apkopj," pastāstīja Dzintars Tīds. Viņš teica, ka kaķi esot klīnikas galvenie pacienti, kam ikdienā jāsniedz dažāda veida palīdzība. Otrajā vietā atrodoties suņi, bet pēc tam kāmīši, šinšillas, jūrascūciņas un pat papagaiļi. Pēdējā laikā liepājnieki aizrāvušies ar trušiem, bet tie neesot lauksaimniecībā pazīstamie garauši, bet gan istabas truši, kuriem nākoties saņemt dažādas potes un apgriezt nagus.


Apkopos projekta rezultātus

Ceturtdien Kuldīgas domē notiks Baltijas – Amerikas Partnerattiecību programmas atbalstītā un organizācijas "NEXT" īstenotā projekta "Jaunieši vēro" nobeiguma konference. Plānots, ka pasākumā piedalīsies aptuveni 70 jauniešu, jaunatnes darbinieku un pašvaldību pārstāvju no visas Kurzemes, kuri kopš 2006.gada septembra bijuši iesaistīti projekta aktivitātēs. Atklāšanā dalībniekus uzrunās Bērnu un ģimenes lietu ministrijas Jaunatnes lietu departamenta direktora vietniece Nataļja Rogaļeva, Latvijas Pašvaldību Savienības padomniece izglītības un kultūras jautājumos Ivita Peipiņa, kā arī Liepājas Jaunatnes centra direktors Pāvels Jurs.

Konferences gaitā projekta "Jaunieši vēro" dalībnieki atskatīsies uz veiktajām aktivitātēm un iegūto pieredzi četru mēnešu garajā pašvaldību vērošanā. Jaunieši tiks aicināti interaktīvos skečos atspoguļot interesantākās un smieklīgākās situācijas, ar kurām viņi sastapušies, vērojot pašvaldības. Nobeigumā dalībnieki saņems apliecības par piedalīšanos projektā un piemiņas suvenīrus ar projekta simboliku.

"Jaunieši vēro" ir pirmais tik plaša mēroga reģionālais projekts Latvijā, kas vērsts uz jauniešu un pašvaldību tuvināšanu. Iespēju īstenot šo projektu nodrošināja Baltijas – Amerikas Partnerattiecību programmas atbalsts. Šobrīd "NEXT" meklē jaunus finansējuma avotus, lai turpinātu aizsākto darbu," uzsver organizācijas "NEXT" valdes priekšsēdētāja Liene Zīlīte. Projekts norisinājās no 2006.gada augusta līdz 2007.gada maijam. Tā mērķis ir sekmēt pilsoniskas sabiedrības veidošanos, veicinot jauniešu interešu aizstāvību Kurzemē. Projektā iesaistījušies vairāk nekā 100 dalībnieku no Kurzemes 30 pašvaldībām.


Svētku koncerts "Latvija – tava un mana"

Latvijas Republikas Neatkarības deklarācijas pasludināšanas dienā, 4.maijā, liepājnieki pulksten 12 Latviešu biedrības namā aicināti apmeklēt bezmaksas koncertu visai ģimenei – "Latvija – tava un mana", informēja Kultūras pārvaldes sabiedrisko attiecību speciāliste Ieva Hmieļevska. Svētku koncertu visai ģimenei sagatavojuši Emiļa Melngaiļa Liepājas Mūzikas vidusskolas audzēkņi, aktieri Jānis Dreiblats un Ilga Martinsone. Apsveikuma runu Latvijas Republikas Neatkarības deklarācijas pasludināšanas gadadienā teiks Liepājas domes priekšsēdētāja pirmā vietniece Silva Golde. Īsi pirms koncerta sākuma pie Latviešu biedrības nama durvīm muzicēs Mūzikas skolas audzēkņi. Koncertā skanēs patriotiski dzejoļi, būs arī pavasarīga gaisotne. To palīdzēs radīt Ilgas Martinsones un Jāņa Dreiblata amizantā saspēle ar latviešu tautas dziesmām, kā arī latviešu tautas mūzika dažādu instrumentu ansambļu izpildījumā. Koncertā skanēs tikai latviešu komponistu skaņdarbi, un programma ietvers visdažādākos skaņdarbus – no latviešu klasiskās mūzikas paraugiem līdz dzīvespriecīgām latviešu tautas dziesmu un deju melodijām.


Darba svētkos – skaists darbs
Līvija Leine

Darba svētkos, 1.maijā, godināt darbu, pašiem strādājot, ir jau gadiem pārbaudīta Liepājas Lauvu kluba un Rotari kluba tradīcija. Arī vakar notika kārtējā abu klubu dalībnieku talka. Šogad par talkas vietu tika izraudzīta Liepājas Sociālā dienesta Bērnu patversme. Tika atjaunotas šūpoles, smilšu kaste, krāsoti soliņi, lielā spēļu automašīna un citas pagalmā esošās, bērnu izklaidei un atpūtai paredzētās ietaises. Talcinieki paši bija arī sagādājuši un atveduši līdzi gan kokmateriālus, gan krāsas. Patversmes vadītāja Anita Geguste ar talciniekiem apmierināta, jo par to, ka Bērnu patversmei vajadzīgas arī palīdzīgas rokas, labdari lielākoties neiedomājas. Iepriekšējā lielā talkas reize te bijusi pirms vairākiem gadiem, kad Amerikas kareivji palīdzējuši remontēt telpas. 1.maija talku tradīcijas iniciatori ir lauvas. Līdz šim talkots, veidojot "Dzintara taku", kopjot jūras krastu, citas novada skaistākās vietas. Šīs talkas vienlaikus ir arī abu klubu tuvināšanās un sadraudzība.


Tūrisma birojs sāk strādāt katru dienu

Ar 1.maiju, sākoties aktīvākai tūristu plūsmai mūsu pilsētā, arī Tūrisma informācijas birojs sāk strādāt vasaras režīmā. Turpmāk tas būs atvērts katru dienu. Darba dienās birojs strādās no pulksten 9 līdz 19, sestdienās – no 10 līdz 18, bet svētdienās – no 10 līdz 15. Liepājas reģiona Tūrisma informācijas birojs sniedz vispusīgu tūrisma informāciju par Liepāju un rajonu, piedāvā gida pakalpojumus, rezervē naktsmītnes, izdod un izplata bukletus, tūrisma ceļvežus, pārdod kartes, pastkartes un suvenīrus, kā arī īsteno projektus un veido jaunus tūrisma produktus.