Kurzemes Vārds

00:09 Sestdiena, 25. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Dienas tēma

Esiet laimīgi! Rūgts!
Daiga Lutere

Sestdien, 2007.gada 7.mēneša 7.dienā, Liepājas Dzimtsarakstu nodaļas darbinieki savā darba vietā ieradās agri, jau ap pulksten desmitiem. Viņi apzinājās, ka šī diena būs gara, grūta, bet arī ļoti skaista un ka būs jāsalaulā vairāk pāru nekā parasti – 21. Laulību ceremonijas notika ik pēc pusstundas no 11 rītā līdz pusdeviņiem vakarā. Lietus lija jau no paša rīta. Visu dienu. Arī "Kurzemes Vārds" sestdienu pavadīja Dzimtsarakstu nodaļā, gan vērojot laulību ceremonijas, gan runājoties ar jaunajiem pāriem. Visiem uzrunātajiem tika uzdots jautājums: kas, jūsuprāt, vajadzīgs, lai vīrs un sieva kopā nodzīvotu garu un laimīgu mūžu?

Jau brīdi pirms vienpadsmitiem skaisti izgreznotā automašīnā pie Dzimtsarakstu nodaļas piebrauca pirmais pāris. Lučija Bambuļaka un Kore Foshammers. Viņa ir moldoviete, viņš – dānis. Jauno pāri dzīvē ievadīja vedēji Vera Nazarenko un Alfs Andersens. Kad, Mendelsona kāzu maršam skanot, visi bija iegājuši ceremoniju zālē, dziedātājs Jānis Almanis izpildīja Elvisa Preslija dziesmu "Love me tender". Līgavainis no sirds dziedāja līdzi un viņa acīs bija asaras.

Jā, asaras, laimes un saviļņojuma asaras, acīs sestdien bija daudziem – kā līgavām un līgavaiņiem, tā viņu vecākiem un viesiem. Dzimtsarakstu nodaļas vadītāja Dzintra Mirdza Reisa atzina, ka bijuši brīži, kad arī viņai nācies noslēpt kādu prieka asariņu.

7.jūlijā strādāja visa saliedētā nodaļas komanda: ceremonijas vadīja Dzintra Mirdza Reisa, mūzikas instrumentu spēlēja Jānis Birzkops, dzeju un laba vēlējumus teica Gunārs Kugrēns, dziedāja Jānis Almanis, fotografēja Lolita Frēliha, viesus sagaidīja, pavadīja, šampanieša zālē apkalpoja Dagmāra Bezļepkina, Sandra Reisa, Kristīne Šalme. Viņi visi neliekuļojot atzina: "Mūsu darbs ir ļoti skaists!"

Kad sestdien pirmā ceremonija bija beigusies, tad jau varēja teikt, ka maisam gals vaļā! Noteiktajā laikā ieradās viens pāris pēc otra. Kāds tikai kopā ar saviem vedējiem, cits ar plašu aicināto radu un draugu pulciņu. Tūlīt pēc ierašanās jauno pāri kopā ar vedējiem aicināja uz tā saukto līgavas istabu. Tur mirklis, lai ieskatītos spogulī un varbūt arī padomātu, ko tad teikt, kad tiks uzdots jautājums: vai jūs labprātīgi stājaties laulībā?

Kad viesi zālē bija sagājuši, Mendelsona kāzu maršam skanot, vedēji telpā ieveda jauno pāri. Katra ceremonija sākās ar uzrunu: "Cienījamā līgava un godājamais līgavaini!" Kad pāris ar jāvārdu deva piekrišanu laulības noslēgšanai, tas un arī vedēji parakstījās laulību aktu reģistrācijas grāmatā. Pēc vadītājas vārdiem: "Pasludinu jūsu laulību par likumīgi noslēgtu!" atskanēja Latvijas valsts himna. Tad sekoja jaukais, tradicionālais un tik gaidītas brīdis. Jaunais vīrs uzvilka pirkstā gredzenu sievai, pēc tam viņa – vīram. Vedējam glabāšanā tika nodots jaunās ģimenes pirmais dokuments – laulību apliecība, un tad sekoja tuvinieku un draugu sveicieni. Ar nodaļas darbinieku vēlējumu: "Esiet laimīgi!" nu jau vīrs un sieva pirmie izgāja pa ceremoniju zāles durvīm.

Pulksten pusvienos notika neparasta laulību ceremonija. Zālē iegāja tikai divi pāri Andris Delle un Sigita Masāne, kā arī Ronalds Stālmanis un Baiba Rusmane. Rīdzinieki un carnikavieši. Speciāli braukuši uz Liepāju, lai apprecētos tieši šeit, jo Liepāja vienkārši patīkot! Vispirms jāvārdu viens otram teica viens pāris, otram esot liecinieku statusā. Tad abi mainījās vietām, un tikko salaulātie draugiem kļuva par lieciniekiem. "Kurzemes Vārdam" viņi pastāstīja, ka Liepājā ieradušies piektdien, nakti pārlaiduši viesnīcā un arī pēc laulībām laiku pavadīšot četratā. Ar vecākiem un draugiem tikšoties svētdien.

Vienas laulības sekoja otrām, bet nodaļas vadītāja kopā ar saviem palīgiem tomēr paguva arī kaut ko apēst. Darbinieces no lielveikala "RIMI" viņiem bija atnesušas siltas pusdienas. "Kaut kas jāapēd ir!" sacīja Gunārs Kugrēns, "citādi var pagurt, visu dienu tikai strādājot." Viņš, tāpat kā Jānis Birzkops, Dzimtsarakstu nodaļā strādā kopš paša sākuma, kopš jaunā ēka tika atvērta Lielajā ielā. Abi kungi atzina, ka Dzimtsarakstu nodaļa nu reiz ir tā vieta, kur sabiedrībā notiekošie procesi parādās miniatūrā veidolā – viss tas, kas mūsu sabiedrībā labs un arī ne tik labs. Varot just, pilnīgi noteikti varot just, kurš pāris precas, esot mīlestībā, "tā, ka mīlestība abiem līst pa acīm ārā!", bet kurš pāris kādu savu apsvērumu dēļ.

Pašā vakarā pulksten septiņos ieradās līgava Ramona Žalimaite un līgavainis, Indijas pilsonis Bhats Rijazs Ahmads. Viņu stāsts ir visnotaļ interesants. Abi iepazinušies pirms trim gadiem vilcienā, Indijā, kad Ramona turp bija aizbraukusi ceļojumā. Bhatam Rijazam drīz beidzas vīza, un tādēļ bija nolemts apprecēties, ja vien tas jūlijā izdosies. Uz Dzimtsarakstu nodaļu pieteikties laulībām aizgājuši tikai pirms nedēļas (!!!) un dabūjuši brīvu vietu tieši 7.jūlijā, kad citi precēties gribētāji šo dienu rezervēja jau februārī. Kāds pāris vienkārši no šī laika bija attiecies. Kāzas tika sagatavotas vienas nedēļas laikā, un visas organizatoriskās lietas, kāzu kleitas pirkšanu ieskaitot, vedušās kā pa diedziņu! Tā nu Ramona un Bhats Rijazs apprecējās septītā gada septītā mēneša septītajā datumā pulksten septiņos vakarā.

"Kurzemes Vārds" visām jaunajām ģimenēm, kas sestdien laulājās Liepājas Dzimtsarakstu nodaļā un arī baznīcās, vēl laimi, veselību un mīlestību!

7.jūlijā Dzimtsarkastu nodaļā salaulājās
Kore Foshammers un Lučija Bambuļaka
Normunds Vismiņš un Alla Vaļkova
Jevgeņijs Nosenko un Nataļja Zaburdajeva
Vadims Obuhovs un Marina Petrova
Edgars Ozoliņš un Marina Beržane
Māris Veits un Sanita Baltgaile
Konstantīns Ceiko un Gaļina Čudika
Jānis Adams un Sindija Sproģe
Didzis Dižgalvis un Arta Eglīte
Uldis Jusupovs un Olga Supruna
Visvaldis Būmeisteris un Dzintra Kāpiņa
Ivars Dravenieks un Viola Varašinska
Deniss Ļovins un Jūlija Pjatova
Atis Vītols un Inna Šinkarkina
Toms Linkis un Svetlana Černišenko
Uldis Kuplēns un Alda Kaže
Oļegs Losevs un Tatjana Tetjuhina
Rolands Stārmanis un Baiba Rusmane
Andris Delle un Sigita Masāne
Rolands Pocjutis un Valentīna Āboliņa
Bhats Rijazs Ahmads un Ramona Žalimaite