Kurzemes Vārds

03:20 Sestdiena, 11. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Jaunumi

Izvirzīti teātra balvu pretendenti sezonas jauniestudējumu skatē
Indra Imbovica

Kamēr liela daļa Liepājas teātra aktieru, tehnisko un administratīvo darbinieku atrodas atvaļinājumā, Rīgā teātra kritiķu žūrija izvērtējusi un izvirzījusi pretendentus Latvijas teātra balvu jauniestudējumu skatē 2006.–2007. gada sezonā. Balvu laureāti tiks noskaidroti "Spēlmaņu nakts" sarīkojumā novembrī, kas šoreiz notiks Valmieras Drāmas teātrī.

Liepājas teātris ir aizvadījis sarežģītu un nozīmīgu darba cēlienu – 100.sezonu. Gan sabiedrība, gan teātra kritika to vērtēja dažādi. Taču, ielūkojoties teātru jauniestudējumu gada balvas kandidātu sarakstā, ir jāsecina – liepājnieki turējušies godam, jo Liepājas teātra vārds ierakstīts astoņās nominācijās.

Nominācijā "Gada dramatiskā teātra izrāde" citu starpā izvirzīts režisora Rolanda Atkočūna iestudējums "CV" (A.Čehova "Tēvocis Vaņa" un citi darbi). Par "Gada aktieri" ieteikts Egons Dombrovskis par lomām: Ivans Voiņickis – "CV", Jans – "Killlera dienasgrāmata", Vilcēns – "Sniegbaltītes skola". "Gada izrādei bērniem un pusaudžiem" izvirzīts režisora Ivara Lūša iestudējums – G.Landau luga "Sniegbaltītes skola". Par "Gada režisoru" nominēts Rolands Atkočūns, par "Gada scenogrāfu" – Mārtiņš Vilkārsis par "CV" Liepājas teātrī, kā arī "Karali Līru", "Akmens ligzdu jeb Niskavuori sievietēm" Valmieras Drāmas teātrī, "Lolitu" Dailes teātrī. Nominācijā "Gada kostīmu mākslinieks" iekļuvuši divi liepājnieku pretendenti – Liene Rolšteina (Bartkeviča) par kostīmiem izrādē "Sniegbaltītes skola" un Ilze Vītoliņa – "CV", kā arī viņas tērpi "Lolitai" Dailes teātrī, "Akmens ligzdai jeb Niskavuori sievietēm" Valmieras Drāmas teātrī, "Krievu smiekliem" Rīgas Krievu teātrī. Par "Gada kustību režisoru" nosaukta Inga Krasovska par darbu izrādē "Killlera dienasgrāmata" Liepājas teātrī, kā arī "Lolita" Dailes teātrī un "Nāves ēnā" Valmieras Drāmas teātrī.

Liepāja rotājas ar puķu piramīdām
Indra Imbovica

Jau iemīļotajiem iekarināmiem ziedošo puķu groziem Liepājas ielās un jau pazīstamajām ziedu skulptūrām pilsētas skvēros un ielu krustojumos klāt nākuši arī pavisam jauni objekti – vairāk nekā 10 krāšņu puķu piramīdu. Tās izvietotas Ausekļa ielas skvēriņā, Jūrmalas parkā, Lielās un Jūras ielas krustojumā, Pasta un Radio ielas krustojumā un drīzumā parādīsies arī centrā pie tirdzniecības centra "Kurzeme".

SIA "Komunālā pārvalde" dārzniece un darbu vadītāja (tagad jau bijusī) Baiba Laure "Kurzemes Vārdam" pastāstīja, ka piramīdas atvestas no Beļģijas. Tās ir gatavotas no izturīga materiāla, ir samērā vieglas un ērti pārvietojamas. Beļģu firma parasti tās aprīko arī ar irigācijas jeb automātisko laistīšanas sistēmu, bet Liepāja no tām atteikusies, jo tas būtu pārāk dārgi. Interesanti, ka puķu piramīdas vēl ceļā uz Liepāju ar petūnijām un balzamīnēm apstādītas Jēkabpilī. Katrā piramīdā iestādīti vidēji 200 stādu.

"Tā kā puķu piramīdu iegāde aizkavējās, arī ziedi vēl nav tik krāšņi, kā gribētos," saka Baiba Laure. "Toties nākamgad mūsu puķaudzētāji noteikti laikus parūpēsies par krāšņiem ziediem."

Zināmi labākie Liepājas ielu pazinēji

Beigusies Liepājas domes rīkotā un 15.jūnijā laikraksta "Kurzemes Vārds" pielikumā "Ielas" publicētā viktorīna "Pazīsti Liepājas ielas!" un nosaukti uzvarētāji, informēja domes Sabiedrisko attiecību daļas speciālists Aigars Štāls. Viņš stāsta, ka pavisam saņemtas 23 vēstules ar atbildēm. Dalībniekiem nebija klājies viegli, lai atrastu pareizās atbildes uz pieciem jautājumiem par Liepājas ielu vēsturi un nosauktu pamatīgi apbūvēto Zemgales ielu, kurā pašlaik neviens nedzīvo, pazītu senā fotogrāfijā Kārļa Zāles laukumu, atcerētos, ka par Kuršu ielu kādreiz sauca tagadējo O.Kalpaka ielu, noskaidrotu, ka Arnolda Krieva iela tagad ir Arnolda iela un pareizi pateiktu, ka Zivju un Kungu ielas stūrī agrāk atradies rātsnams. Taču pieci dalībnieki uz visiem jautājumiem bija atbildējuši pareizi un piedalījās balvu izlozē. Galveno balvu – gada abonementu pilsētas autostāvvietās – laimējis Harijs Sirotins no Strazdu ielas. Divas veicināšanas balvas – praktisku lietu komplektus ar pilsētas simboliku – ieguvuši Aleksandrs Majorovs no Kuldīgas ielas un Gunārs Pumpurs no O.Kalpaka ielas. "Balvas pasniegs ceturtdien Liepājas domē," piebilda A.Štāls.

"Atvērtās durvis" atver datorklasi
Līvija leine

Kopš jūlija sākuma Sociālā dienesta telpās atvērta mobilā datorklase. To izveidojusi invalīdu un viņu draugu apvienība "Apeirons" un firma "Microsoft" sadarbībā ar Liepājas domes Sociālo dienestu, īstenojot projektu "Atvērtās durvis".

Tajā 19 cilvēkiem, arī ar īpašām vajadzībām, dota iespēja bez maksas apgūt datorkursus "Informācijas sabiedrības pamatprasmes" – datorzinību kursu iesācējiem un "Microsoft Unlimited Potential" programmu modeļus. Mācības ilgs līdz 31.jūlijam. Kursu beidzēji saņems sertifikātu un apgūs datoru prasmes tādā līmenī, ko apliecina Eiropas datorprasmes sertifikāts ECDL.

Projekta "Atvērtās durvis" mērķis ir paātrināt informācijas sabiedrības attīstību un radīt vienlīdzīgas iespējas iedzīvotājiem tā, lai arī cilvēki ar invaliditāti varētu brīvi piekļūt informācijas un komunikācijas tehnoloģijām. Projekta gaitā netika veidotas atsevišķas grupas cilvēkiem ar īpašām vajadzībām. Tieši pretēji. Lai veicinātu invalīdu integrāciju sabiedrībā, mācību grupas komplektētas tā, lai tajās būtu gan cilvēki ar invaliditāti, gan bez tās. Kursu klausītāji ir gan Liepājas sociālo dzīvojamo māju iemītnieki, gan sociālā aprūpes centra "Iļģi" klienti, gan apvienības "Apeirons" apzinātie cilvēki, no kuriem divi ir ratiņkrēslos.

Aicina sniegt ziņas par latvāņiem

Liepājas domes Vides daļa aicina iedzīvotājus sniegt informāciju par vietām, kur pilsētā sastopami latvāņi. Liepāja iesaistījusies latvāņu izplatības ierobežošanas programmā, kuras mērķis ir līdz 2012.gadam visā Latvijā iznīcināt šo kaitīgo augu. Informāciju iedzīvotāji līdz 16.jūlijam var sniegt domes Vides daļai pa tālruni 3404744 vai 3404745. Atgādinām, ka šie augi rada draudus cilvēku veselībai, jo to sula satur ķīmiskus savienojumus, kas, nonākot saskarē ar cilvēka ādu, saules gaismas iedarbībā izraisa grūti ārstējamus apdegumus. Kopš 2006.gada latvāņu apkarošanas programmu sadarbībā ar Vides ministriju un pašvaldībām īsteno Zemkopības ministrijas Valsts augu aizsardzības dienests.

Lido aktīvi

Pagājis mēnesis, kopš aviosabiedrība "Air Baltic" uzsākusi tiešos reisus no Liepājas lidostas uz Kopenhāgenu un Hamburgu. Aviosabiedrības "Liepāja" valdes loceklis Aldis Mūrnieks informēja, ka starptautiskie reisi tiekot regulāri izmantoti. Jūnijā reisu Liepāja – Hamburga izmantojuši 1193 pasažieri, bet reisu Liepāja – Kopenhāgena – 670 pasažieru. Tomēr visaktīvāk tiek izmantots iekšzemes maršruts Liepāja – Rīga. Jūnijā no Liepājas lidostas uz galvaspilsētu ir devušies 1062 pasažieri (vidēji 26 dienā), savukārt ielidojuši 674 pasažieri (vidēji 16 dienā). Kopumā jūnijā no Liepājas lidostas notikuši 202 lidojumi un apkalpoti 3616 pasažieri. No lidostas jūnijā ir izlidojuši 2059 pasažieri, ielidojuši – 1557 pasažieri.

Strādā veiksmīgi

SIA "Pumac Liepāja" šogad pirmajos piecos mēnešos strādājusi ar 2,296 miljonu latu apgrozījumu, kas ir par 19,8 procentiem vairāk nekā pērn šajā laikposmā. Uzņēmuma peļņa piecos mēnešos bijusi 460,4 tūkstoši latu, kas ir vairākas reizes lielāka nekā pērn piecos mēnešos. Lielāko daļu no saražotās produkcijas apjoma uzņēmums realizē ārvalstīs – Dānijā, Vācijā u.c., bet pārējo – vietējā tirgū. Uzņēmums šogad plāno strādāt ar 4,5–5 miljonu latu apgrozījumu. "Pumac Liepāja" ražo dažādas metāla detaļas mašīnbūves, telekomunikāciju un mēbeļu ražošanas uzņēmumiem. 2006.gadā uzņēmums strādāja ar 4,269 miljonu latu apgrozījumu.

Apdrošina izglītības darbinieku veselību

Vairāk nekā 2000 pilsētas izglītības iestāžu darbinieku saņēmuši pašvaldības samaksātas veselības apdrošināšanas polises. Liepājas pašvaldība par veselības apdrošināšanas polisēm maksā pirmo gadu, un tās saņēmuši ne tikai izglītības iestāžu pedagogi, bet arī tehniskie darbinieki. Par to informēja domes sabiedrisko attiecību speciāliste Gunta Jākobsone. Veselības apdrošināšanas "Eksprespolises" katram apdrošinātajam dod iespēju savas veselības uzlabošanai gada laikā izlietot 900 latu, neraugoties uz ieņemamo amatu un nostrādāto gadu skaitu. Polisē iekļauta maksa par ambulatoro un stacionāro palīdzību 100 procentu apmērā un 50 latu medikamentu kompensēšanai. Tā paredz arī bezmaksas vakcināciju, medicīnisko izziņu izsniegšanu, speciālistu konsultācijas, mājas vizītes, laboratoriskos un instrumentālos izmeklējumus, rehabilitāciju. Lai nodrošinātu veselības apdrošināšanu tik lielam skaitam Liepājas izglītības iestāžu darbinieku, pašvaldība izsludināja konkursu, kurā uzvarēja akciju sabiedrība "Parekss Apdrošināšanas kompānija".

Sēņotājiem un ogotājiem jāuzmanās

Sākoties sēņošanas un ogošanas laikam, Nacionālie bruņotie spēki lūdz mežā gājējus atturēties no patvaļīgas militāro poligonu apmeklēšanas un būt uzmanīgiem, atrodot sprādzienbīstamus priekšmetus, informēja NBS komandiera personīgā štāba Preses un informācijas daļas virsnieks Normunds Stafeckis. Iedzīvotājiem jābūt uzmanīgiem, mežos un purvos atrastos sprādzienbīstamos priekšmetus nekādā gadījumā nedrīkst aiztikt un pārvietot. Par tiem jāziņo tuvākajā policijas nodaļā vai arī Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestam pa tālruni 112. Pēc informācijas saņemšanas uz notikuma vietu dosies Nesprāgušās munīcijas neitralizēšanas vienība, kas atrastos priekšmetus savāks. NBS atgādina, ka par atrastu sprādzienbīstamu priekšmetu neitralizēšanu nav jāmaksā. Bet poligonos, arī Šķēdes poligonā, meža veltes labāk neiet meklēt. Lai arī karavīri uzrauga poligonus, arī cilvēkiem pašiem ir jāuzņemas atbildība par savu dzīvību. Tāpēc NBS aicina sēņot un ogot gribētājus izvēlēties drošākus mežus.

Mainās komandieri

Šodien notiek BALTRON (Baltijas valstu mīnu kuģu eskadras) komandieru maiņa, informēja Jūras spēku štāba preses un informācijas virsniece Iveta Kraule. Līdzšinējā komandiera Latvijas Jūras spēku komandkapteiņa Jura Rozes vietā stājas Igaunijas Jūras spēku komandkapteinis Andrejs Leits. Eskadra dibināta 1998.gadā ar mērķi mazināt mīnu draudus Baltijas jūrā, apvienojot Igaunijas, Latvijas un Lietuvas Jūras spēku mīnu kuģus. Katra Baltijas valsts šajā projektā ik gadu iesaista vienu līdz divus kuģus. Komandieri mainās ik gadu rotācijas kārtībā. No Latvijas BALTRON komandējuši jūras kapteinis Ilmārs Lešinskis, komandkapteinis Andrejs Zvaigzne, komandkapteinis Ainārs Fiļipovičs un komandkapteinis Juris Roze.

Var nobalsot par spilgtākajiem foto mirkļiem

Līdz 16.jūlijam interneta portālos notiks balsošana, kurā noteiks Liepājas pludmales festivāla fotokonkursa uzvarētāju. Ar konkursa finālistiem iespējams iepazīties portālos delfi.lv un balticbeachparty.lv, kur ikviens interesents var balsot par sev tīkamāko fotogrāfiju. Vairāk nekā trīs mēnešu garumā festivāla fotokonkursā iesūtītas vairāk nekā 300 fotogrāfijas. Fotokonkursa finālam izvirzītas 15 fotogrāfijas, kurās fiksētas interesantākās epizodes un spilgtākās emocijas no iepriekšējo gadu pludmales festivālu "Beach Party" norises. Konkursa dalībnieki, kuru iesūtītās bildes iekļuvušas fotokonkursa finālā, dāvanā saņems ieejas biļeti uz festivālu "Tele2 Baltic Beach Party", to jau no 1.jūlija var saņemt Latvijas 1.rokkafejnīcā, uzrādot personu apliecinošu dokumentu. Fotokonkursa galveno balvu – mobilo telefonu "Sony Ericsson k800i" – pasniegs pludmales festivāla laikā uz lielās skatuves.