Kurzemes Vārds

18:36 Sestdiena, 25. janvāris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Gailenes nāk mājās

Daiga Lutere

Sēnes šogad mežos parādījušās krietni agrāk nekā pērn. Dažs labs jau jūnijā esot sēņojis, un visbiežāk ceļā trāpījušās gailenes. To, ka šovasar sēņošanas priekam varēts nodoties agrāk nekā pērn, atzina gandrīz vai visi Pētertirgū satiktie sēņu pārdevēji.

Par litru gaileņu vakar prasīja no viena lata astoņdesmit santīmiem līdz diviem latiem. Apšu beciņu, baraviku bija krietni mazāk, un tām arī cena lielāka – kaudzīte šo sēņu bija novērtēta pat par trim latiem. Daina Žole uz tirgu bija atvedusi bērnu lasījumu, kuri Kalvenes mežos devušies svētdien, bet viņa palīdzot guvumu pārdot. Uz galda gan gailenes, gan par zemes taukiem dēvētās sēnes. Žoles kundze stāstīja, ka tās esot ar ārstniecisku efektu un noderot kā pret kaulu sāpēm, tā citām nopietnām vainām. Zemes taukus aplejot ar šņabi, ļaujot pastāvēt, tad šo novilkumu izmantojot vainu ārstēšanai.

Turpat blakus pašas lasītās sēnes piedāvāja pensionāre Ludmila Buriņina. Viņa kopā ar mazbērniem sēņojusi Gaviezes pusē. Tas neesot bijis nekāds vieglais prieks, jo mežs slapjš, pielijis. Dažviet ūdens bijis līdz ceļiem, un atrasto sēņu arī nemaz nav tik daudz.

Gunita Āboliņa uz tirgu bija atvedusi pašas lasītās gailenes. Pa Sakas mežu staigājusi divas dienas. Viņai patīkot sēņot vienai, varot pat kilometrus divdesmit dienā noiet un nogurumu nejust. Kamēr salasītās sēnes nonāk uz tirgus galda, arī ir pūles jāpieliek, piemēram, tās jāpārlasa, atbrīvojot no grozā nonākušām skujām, lapām, sūnām utt. Gunita Āboliņa naktī pirms vešanas uz Liepāju visas sēnes izlikusi uz mīkstas drāniņas. Tas palīdzējis tām atbrīvoties no liekā ūdens, jo sēnes lasītas lietainā laikā.

Vakarrīt uz tirgu bija atnākusi liepājniece pensionāre Lidija Bruževica un nopirka puslitru gaileņu. Gatavošot gaileņu mērcīti. Tai vajagot arī tādas sastāvdaļas kā kūpinātu gaļu, sīpolus, krējumu, un garšīgs ēdiens ātri vien gatavs.

Lai arī šovasar sēņošanas priekam var ļauties agrāk nekā citugad, paši sēņotāji atzīst, ka naktīs palicis nedaudz par vēsu, lai varētu teikt, ka dažādu šķirņu meža iemītnieces augtu griezdamās. Mitruma gan tām tagad pietiekot atliku likām.