Kurzemes Vārds

05:45 Trešdiena, 30. septembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Brīvbrīdis

Krāsu sports
Anete Zīraka

Domājams, ka ar krāsām un dubļiem notraipījušos, aizelsušos vīrus un uzvaras priekā starojošas, bet veselīgi nogurušas dāmas būsit pamanījuši kādā amerikāņu filmā. Tas ir Latvijā samērā nesen ieviestais aktīvās atpūtas veids – peintbols. Varat saukt to, kā vien vēlaties – par sportu, kariņu, taktikas un cīņas apvienojumu vai vienkārši izpriecu, tomēr tas viss nozīmē krietnu izskraidīšanos pa nelīdzeniem, grumbuļainiem lauku un meža ceļiem un nosmērēšanos ar teju vai visas varavīksnes spektra cienīgu krāsu kokteili.

Spēles noteikumi

Peintbols pēc savas būtības ir kaujas inscenēšana, kurā tiek veiktas dažādas misijas un izstrādāti paņēmieni noteikta uzdevuma izpildei un pretinieka sakaušanai. Spēles norisinās divu komandu starpā, no kurām katrā ir ne mazāk kā trīs cilvēki. Pieņemts uzskatīt, ka peintbols ir brīvā laika pavadīšanas veids, kas paredzēts visu vecumu un fiziskās sagatavotības cilvēkiem, tomēr līdz 12 gadu vecumam daudzos sporta kompleksos piedalīties spēlēs ir aizliegts vai arī to drīkst darīt tikai ar vecāku atļauju. Šis sporta veids, lai gan spēj sagādāt daudz asu izjūtu, ir drošs: katram spēlētājam ir īpašs ekipējums, kurā ir sejas aizsargmaska, kombinezons un aizsargveste un kuru var izmantot sievietes un bērni. Par ieročiem cīņā kalpo bumbiņas želatīna apvalkā, kuras pildītas ar pārtikas krāsvielām un tādējādi ir viegli nomazgājamas un pat ēdamas. Tās tiek izšautas no marķieriem – speciālām šautenēm, kuras darbojas ar saspiestu gāzi un nevar nodarīt nopietnus miesas bojājumus vai traumas.

Sporta un atpūtas centru piedāvājums

Lai gan Latvija peintbola tradīciju ziņā stipri vien atpaliek no kaimiņu zemēm, kur šī aktivitāte kā nopietns sporta veids tika ieviesta divdesmit gadu agrāk, šeit jūs atradīsit gan oficiālas komandas un Latvijas Peintbola federāciju, gan daudzus klubus un specializētus parkus.

Liepājas Peintbola kluba saimnieks pauž: "Varētu teikt, ka Liepājā esam vienīgie, mums nav konkurentu, jo varam uzņemt pat 20 cilvēku lielu grupu. Lielakoties pie mums ierodas vīrieši 21–30 gadu vecumā, taču ir gadījies, ka spēlē 65 gadus veca vecmāmiņa un vectētiņš. Viss atkarīgs no paša cilvēka, bet ar slodzi jārēķinās, nākas arī paskriet. Ir cilvēki, kas spēlē gandrīz katru nedēļu, piemēram, mēs paši braucam arī uz sacensībām Rīgā."

Viens no tuvākajiem šā sporta veida centriem mūspusē ir Vērgales pagasta "Dižgrāveros", kas papildus vienkāršai cīņas izspēlēšanai iesaka izmēģināt arī dažādus scenārijus, piemēram, sacensību "Karogs", kurā uzvar komanda, kas pirmā norauj pretinieku karogu.

Nav noslēpums, ka šādas fiziskās aktivitātes savā atpūtai paredzētajā laikā vislabprātāk iekļauj bērni un jaunieši. Tādēļ peintbols aizvien biežāk kļūst par skolēnu ekskursiju galamērķi. Skolotāja Gita Zommere stāsta, kā kopā ar savu iepriekšējo audzināmo klasi piedzīvojusi krāsu spēli jeb cīņu parkā "PIF PAF": "Tas bija vēlā rudenī netālu no Salaspils un pavisam ekstrēmi – dubļi, aukstums, lietus. Varbūt arī būtu bijis labāk saulainā laikā, bet tomēr tās bija asas izjūtas, jo gaiss bija mitrs, maskas aizsvīda un bija grūti redzēt. Tā bija arī iespējams izjust, vai vari izšaut uz dzīvu cilvēku vai ne. Pēc tam sildījāmies pirtī un visu pārrunājām."

Kā izrādās, jauniešu vidū adrenalīna līmeņa paaugstināšanās organismā ir ļoti iecienīta, jo, lai gan dažām skolniecēm šaudīšanās nav gājusi pie sirds, daudzas meitenes sajūsmā pat centušās izlietot visas puišiem vairs nevajadzīgās krāsu lodītes. "Spēles ideja ir izdomāt taktiku", apgalvo pasniedzēja. "Bija redzams, kuri skolēni spēj izdomāt, kā rīkoties, un tie ne vienmēr bija klases līderi. Tieši klusākie bērni ir tie, kuri prata izdomāt plānu. Tā bija domāšanas spēle."

Bez zilumiem neiztikt

Lai gan ikvienā peintbola bāzē saņemsit kvalitatīvu un izturīgu aprīkojumu, pilnīgi bez neviena sasituma neiztiksit, jo nāksies pārvarēt pietiekami augstas barjeras, ierakumus un šķēršļus, lēkt pāri koku saknēm un slēpties krūmos. Toties gandarījums par aktīvi pavadīto dienu neļaus vakarā sūroties par nogurušām kājām. Pāvilostas vidusskolas skolniece Beate Jance iedrošina: "Mans ieteikums – pamēģināt. Neuztvert šo spēli nopietni, bet spēlēt, lai izbaudītu brīdi kopā ar saviem tuviniekiem. Peintbols nostiprina fizisko formu, garantē labu atpūtu. Priekšrocības ir jautri pavadīts laiks, mīnusi – pēc tam rodas zilumi."

Arī ļaudis, kas peintbola kaujas saucienus vēl nav dzirdējuši, izturas pret šo nodarbi ar neviltotu ieinteresētību. Jānis Ločmelis (17 gadu) izsakās ļoti pozitīvi: "Vienmēr bijis kārdinājums izmēģināt, bet vēl nav nācies. Ieteikums – dariet to! Peintbols ir pietiekami unikāls, krāsains un sportisks. Īstajā kompānijā peintbols var izvērsties par neaizmirstamu piedzīvojumu."