Kurzemes Vārds

13:09 Otrdiena, 7. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Aktuāls viedoklis

Darbaspēka trūkums apdraud ražošanu
Igors Krupņiks, LSEZ SIA "Kolumbija Ltd." valdes priekšsēdētājs

Šā gada pirmajā ceturksnī Latvijas zivju konservu eksports uz Krieviju sarucis uz pusi. Tomēr, kaut arī situācija zivju produkcijas ražošanā Latvijā pašlaik ir smaga, nekādā gadījumā negribu apgalvot, ka nozarei nebūtu perspektīvas. Jā, mūsu uzņēmums tagad aktīvi meklē investoru, bet tikai tāpēc, ka tā ir normāla prakse biznesā, kad uzņēmumi piesaista investorus, lai veicinātu ražošanu un nodrošinātu attīstību.

Taču ir kāda ļoti sasāpējusi problēma – valdībai vajadzētu nopietni iedziļināties viesstrādnieku jautājumā un atvieglot kārtību, kādā cilvēki no citām valstīm var ierasties Latvijā strādāt. Jo darbaspēka trūkums ir galvenais faktors, kas pašlaik bremzē biznesa attīstību un ražošanu Latvijā. To redzam arī mūsu uzņēmumā. Daudzi uzņēmumi spiesti strādāt 30 līdz 40 procentu apjomā no savas jaudas tikai tāpēc, ka trūkst darbaroku. Algas arī nevar paaugstināt, jo nepalielinās produkcijas apjoms jau minētā iemesla dēļ. Tā ka izveidojas tāds kā apburtais loks – cilvēki grib lielākas algas, bet to nevar izdarīt, ja ražošanas apjomus nevar palielināt darbaspēka trūkuma dēļ.

Protams, zivju pārstrādes un produkcijas ražošanas jomā situācija pašlaik Latvijā nav viegla, jo lielākajā noieta tirgū – Krievijā – palielinājušās prasības izstrādājumiem. Bet tas ir tikai normāli – Krievija attīstās, valstī negrib otršķirīgu produkciju, bet grib un var atļauties labākās preces. Starp citu, prasības nav nemaz tik briesmīgas, noteikumi ir pamatoti. Mūsu uzņēmumā tikko arī bija ieradušies Krievijas speciālisti, kas izvērtēja produkcijas atbilstību kaimiņvalsts tirgum. Ar prieku varu teikt, ka iebildumu pret mūsu produkciju tikpat kā nebija un Liepājas "Kolumbija Ltd." tika atzīta par vienu no labākajiem zivju produkcijas ražotājiem Latvijā.

Pasaulē pieņemts, ka cilvēki no mazāk attīstītām valstīm dodas strādāt tur, kur labāka situācija. Bet pamatiedzīvotāji strādā augstākas kvalifikācijas un atalgojuma darbos. Arī Latvijā acīmredzot pienācis laiks, kad jāļauj monotono rūpnīcas darbu atdot viesstrādnieku rokās, kas priecīgi nopelnīt, pēc savas valsts mērogiem vērtējot, krietni lielāku algu.

Ja Latvijas valdība laikus neieviesīs kārtību šajā procesā un nenodrošinās likumīgu viesstrādnieku apriti, var nokavēt. Un tad galu galā izrādīsies, ka daudzviet strādā nezin kādi ļaudis nezin no kurienes.