Kurzemes Vārds

21:54 Trešdiena, 11. decembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Aktuāls viedoklis

Vai var nopirkt labāku attieksmi?
Ineta Stadgale, Liepājas domes Sabiedrības veselības daļas vadītāja

Veselības ministrijas un Finanšu ministrijas darba grupa izstrādājusi priekšlikumus ārstu pateicību jautājumā, kuros ieteikts noteikt pārejas posmuj. Valsts prezidents Valdis Zatlers ir nokritizējis šos priekšlikumus, norādot, ka tie ir pavirši, ka dokuments izstrādāts lielā steigā un tajā problēma līdz galam nav izanalizēta.

Pašlaik paredzēts darbu turpināt, veidojot diskusijas ar pacientiem un mediķiem. Jo pateicību došanas prakse patiesībā ir jau sena un iesakņojusies un tādēļ tajā ir daudz problēmu. Darbam veselības aprūpē ir jābūt normāli valsts samaksātam, un nauda tam jāparedz valsts veselības aprūpes budžetā. Tik daudz runāt, kādā veidā un kā legalizēt pacientu pateicības, nozīmē uzturēt Latvijas kā korumpētas valsts tēlu.

Tad jau varētu runāt arī par citām jomām, piemēram, izglītību, cik dot pedagogiem, cik procentu no vecāku pateicībām paliek skolai un cik tiek pašam skolotājam. Dāvanu jēdzienu pasludinot likumā noteiktā kārtībā, tas var kļūt par obligātu. To rāda kaimiņvalsts Lietuvas piemērs, kur gāja pateicību un dāvanu ārstiem legalizēšanas ceļu un pēc gadiem brīvprātīgie maksājumi kļuva par obligātiem. Ar likumu iIr jāaizliedz ņemt maksu par to, par ko jau ir samaksāts.

Protams, nevar aizliegt cilvēkam pateikties, ja viņam ir tāda vēlme un vajadzība. Bet ir liela atšķirība, kad šī pateicība tiek dota – vai pirms procesa, procesa laikā vai pēc tam, kad viss jau ir noticis. Ja dod naudu vai cita veida pateicību pirms tam, tad tas rāda, ka tiek mēģināts nopirkt labāku attieksmi vai kādas citas priekšrocības. Un tas noteikti vērtējams kā kukulis. Esmu runājusi ar mūsu pilsētas mediķiem, un viņi uzskata, ka tas ir pazemojoši, ja viņiem cilvēki dod naudu.

Lai izvairītos no šādām pacientu dāvanām, izskan ierosinājums pacelt maksu par medicīniskiem pakalpojumiem. Tas uztrauc zināmu iedzīvotāju daļu, tos, kuriem ir mazi ienākumi, pensionārus. Es domāju, ka tas ir attiecībā uz to, ko apmaksā valsts, šai maksai ir jākļūst adekvātai mediķu darbam, mediķu algām ir jākļūst lielākām.

Bet es piekrītu Valsts prezidenta uzskatam, ka pie šīs problēmas, kas nav vienkārša no daudziem aspektiem, ir jāturpina strādāt.