Kurzemes Vārds

06:28 Pirmdiena, 17. jūnijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Aktuāls viedoklis

Ažiotāža ap maizes cenām ir uzpūsta
Arvis Rove, SIA "JLM grupa" valdes priekšsēdētājs

Ažiotāža, kas sacelta par iespējamo maizes cenu celšanos rudenī un to, ka maize maksāšot divreiz dārgāk, manuprāt, ir uzpūsts burbulis. To, ka cenas celsies, varu apstiprināt nepārprotami. Taču ne jau dubultā apjomā. Tad jau tā būtu hiperinflācija.

Cenu celšana ir normāls process, kas rit savu gaitu. Piemēram, Somijā maizes kilograms maksā trīs līdz četrus eiro. Pie mums – aptuveni vienu eiro. Un, ja jau mēs gribējām būt un esam Eiropā, tad arī cenas neizbēgami izlīdzināsies. Tikai, protams, tam jānotiek pakāpeniski.

To, cik maize maksās rudenī, pagaidām neviens tieši pateikt nevar. Tas atkarīgs no daudziem faktoriem. Viens no tiem ir minimālās darba algas palielināšana no 120 uz 160 latiem. Tā kā maizes izgatavošanai izmanto roku darbu, bet darbinieku trūkst, lai viņus motivētu strādāt uzņēmumā, ir jāmaksā labas algas un jāpiedāvā citi bonusi. Paredzama arī energoresursu sadārdzināšanās. Bet pats galvenais faktors būs tas, par kādām cenām dzirnavnieki no zemniekiem iepirks labības ražu. Ir skaidrs, ka tās nebūs iepriekšējā gada cenas. Jo Latvijā ļoti aktīvi darbojas graudu pārpircēji, kas tos ved ārā no valsts, bet graudu mums ir tik, cik ir. Lai tie paliktu Latvijā, dzirnavniekiem vajadzēs piedāvāt labāku cenu.

Mana subjektīvā prognoze maizes cenas kāpumam ir no 20 līdz 40 procentiem. Sākotnēji varbūt šķiet, ka tas ir daudz. Taču, ja parēķina, nav nemaz tik traki. Pieņemsim, ka kilograms maizes maksā 70 santīmu. Tātad viens kukulītis, kas sver ap 300 gramiem, maksā aptuveni 23 santīmus. Pie 20 procentu sadārdzinājuma kukulītis varētu maksāt ap 27 santīmiem. Nav nekas traģisks. Bez tam Igaunijā, kuras ekonomika ir mūs mazliet apsteigusi, maize jau tagad maksā aptuveni 30 procentus dārgāk nekā Latvijā. Tātad rudenī cenas tikai izlīdzināsies.