Kurzemes Vārds

19:08 Trešdiena, 20. marts
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Pirmā sleja

Aizvien internacionālāk

Negribas joprojām ticēt tiem, kas mūs baida ar viesstrādnieku pūļiem, tomēr cilvēku, kas iebrauc Latvijā un Liepājā, lai strādātu un pelnītu, ar katru mēnesi paliek vairāk. Mūsu pilsētas ne pārāk izteikti internacionālajam sastāvam, kurā galvenokārt roku rokā strādā latvieši un krievi, aizvien vairāk pievienojas iebraucēji no Krievijas, Ukrainas, Moldovas, Baltkrievijas, Polijas un citurienes.

Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde vakar izplatīja ar faktiem apstiprinātu ziņu, ka viesstrādnieku skaits strauji palielinās. Šā gada pirmajā pusgadā nodarbinātības nolūkā iebraukuši gandrīz 2000 ārzemnieku, taču jāsaprot, ka tas ir oficiāls skaitlis un diezin vai nelegāli nodarbināto skaits ir par to mazāks. Teorētiski mūsu valsts likumdošana aizsargā iekšējo darba tirgu, jo viesstrādnieki no trešajām valstīm, proti, tām, kas nav Eiropas Savienībā, var tikt uzņemti tikai pēc vakances pieteikšanas Nodarbinātības valsts aģentūrā, kas sākumā cenšas atrast vietējo darbaspēku un tikai pēc tam apstiprina darba izsaukumu.

Kāda situācija ar viesstrādniekiem ir Liepājā? Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes Preses un sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Diana Bogdanova šādu informāciju nespēja sniegt, savukārt Nodarbinātības valsts aģentūras Liepājas filiālē sacīja, ka šā gada pirmajā pusē izdoti tikai 27 apstiprināti darba izsaukumi, lai cilvēkus nodarbinātu metālapstrādē (tātad "Liepājas metalurgā"), kokapstrādē, būvniecībā, taču ir virkne profesiju, tostarp, sportisti, kuriem nav nepieciešams šāds izsaukums. Tas nav vajadzīgs arī poļiem, rumāņiem, kas manīti mūsu pilsētā, jo viņi ir ES pilsoņi. Līdz ar to precīzus skaitļus nevar pateikt neviens.

Uzņēmējiem bez ievesta darbaspēka strādāt kļūst sarežģītāk. Īpaši akūts darbaroku trūkums ir būvniecībā. Ja labs mūsu pašu meistars dodas peļņā uz dāsnāku zemi, nozarē Latvijā iezīmējas uzreiz divas problēmas – gan darbaroku trūkums, gan pieklibo kvalitāte. Ko darīt pasūtītājam? Sagaidīt savu kārtu garajā būvobjektu rindā paliek aizvien laikietilpīgāk un finansiāli neizdevīgāk. Un patīk tas mums vai ne – ievestais darbaspēks šo rindu var samazināt.

Ints Grasis