19:11 Pirmdiena, 22. jūlijs

Godam pārstāv valsti
Miks Kuncītis

Valmierā sācies Eiropas U–16 čempionāts basketbolā meitenēm, kurā divas spēles ar liepājnieci Sabīni Niedolu sastāvā jau aizvadījušas Latvijas izlase basketbolistes. Pirmajā mačā mūsējās zaudēja spānietēm, bet vēlāk uzveica Beļģijas vienaudzes.

Kā pastāstīja viens no Latvijas izlases treneriem Ziedonis Jansons, mūsu meitenes spēli ar Spāniju uzsākušas ļoti veiksmīgi un ar spēcīgo pretinieci, turnīra galveno favorīti cīnījušās kā līdzīgs ar līdzīgu, dažubrīd pat iegūstot nelielu pārsvaru rezultātā. Tiesa, mača gaitā varēja redzēt, ka mūsu valstsvienības sniegumu būtiski ietekmēja pamatsaspēles vadītājas Anetes Čundas trūkums – latvietes pieļāva krietni vairāk kļūdu. Spēles otrajā pusē tomēr sāka izpausties Spānijas izlases meiteņu pārākums, viņas pamazām, bet pārliecinoši palielināja pārsvaru. Pēc trenera teiktā, trešās ceturtdaļas beigās, apzinādamies, ka šo komandu uzvarēt neizdosies, viņi esot nolēmuši pietaupīt izlases līderes nākamajām spēlēm un laukumā sūtījuši rezervistes. "Jā, mēs varējām turpināt maču ar pamatsastāvu, un rezultāts nebūt tik graujošs, tomēr, domājot par nākamajam cīņām, nolēmām dot līderēm atpūtu," sacīja Z.Jansons. Jāatzīmē, ka šo spēli veiksmīgi aizvadīja mūsu Sabīne Niedola, kura izcēlās ar 10 gūtiem punktiem un 14 atlēkušajām bumbām. Tiesa, vēl pārliecinošāk liepājniece aizvadīja otro apakšgrupas maču ar beļģietēm, kad viņa pretinieču grozā sameta 31 punktu, izcīnīja 20 atlēkušās bumbas un izdarīja piecas rezultatīvas piespēles, tādējādi palīdzot savai izlasei izcīnīt uzvaru ar 84:74. Vēl Latvijas izlasei vakar vēlu vakarā bija spēle ar Turcijas vienaudzēm, taču jau pirms šīs cīņas Latvijas izlase praktiski bija nodrošinājusi vietu nākamajā kārtā. Vēl jāatzīmē, ka pēc aizvadītām divām kārtām Sabīne Niedola, kuras augums ir 182 centimetri, ar vidēji spēlē izcīnītām 17 atlēkušajām bumbām atrodas līderpozīcijās cīņā zem groziem. Savukārt rezultatīvāko spēlētāju sarakstā viņa ieņem trešo vietu – 20,5 punkti vidēji spēlē.

Tikmēr mūsu kadetu izlase Krētā uzvarējusi Izraēlu – 71:62. Par vienu no galvenajiem Latvijas izlases uzvaras kaldinātājiem kļuva liepājnieks Roberts Freimanis, kurš guva 21 punktu un izcīnīja desmit atlēkušās bumbas.

Atkal pirmais Polijā

Kuldīgas Sporta skolas audzēknis Viesturs Tomass, kurš pēdējos gados dzīvo un strādā Liepājā, otro gadu pēc kārtas ir izcīnījis uzvaru Polijā notiekošajā starptautiskā 100 lauciņu dambretes turnīrā, kas šogad norisinājās Zielunas pilsētiņā. Šajās sacensībās piedalījās vēl divas liepājnieces - Anna Dzērve un Paula Boroduško, kurām tie bija pirmie starptautiskie mači, tāpēc izcīnītie punkti un ieņemtās vietas šoreiz nebija svarīgākais.

Nepārvar kvalifikāciju
Andris Sudmalis

Liepājniece Anastasija Sevastova pagājušās nedēļas nogalē piedalījās Stokholmā notiekošajā WTA ranga turnīrā "Nordea Nordic Light Open", kura balvu fonds ir 145000 ASV dolāru.

Līdzdalība šāda ranga sacensībās Sevastovai, kura pasaules rangā atrodas 269.vietā, jāsāk no kvalifikācijas kārtas, kurā viņas pirmā pretiniece bija Krievijas tenisiste Regīna Kuļikova. WTA rangā viņa Anastasiju apsteidz par gandrīz 70 pozīcijām (201.vieta), bet "Nordea Nordic Light Open" kvalifikācijas turnīrā bija izlikta ar 4.numuru.

Talantīgā liepājniece reti kad respektē rangā pārdesmit vietas augstāk esošas sportistes un arī šoreiz piekāpās vienīgi pirmajā setā (5:7), bet uzvarēja abus nākošos (6:3, 6:4), tādējādi iekļūstot otrajā kārtā, kurā atkal nācās spēkoties ar Krievijas tenisisti Annu Lapušenkovu, kas pasaules rangā ieņem 267.vietu. Arī šajā mačā uzvarētājas noskaidrošanai bija nepieciešami trīs seti, bet diemžēl Nastjai nācās samierināties ar zaudējumu – 4:6, 6:1, 0:6.

Nedēļa Liepājas sportā
Lietainais jūlijs

Mums patīk uzskatīt Liepāju par kūrortpilsētu, kurā gadu no gada tūristiem tiek piedāvātas aizvien plašākas atpūtas iespējas. Vienlaikus der atcerēties, ka pat trijos vasaras mēnešos laika apstākļi pie mums ir nepastāvīgi, līdz ar to ne tikai pilsētas viesi, bet arī paši liepājnieki jūras un pludmales piedāvātās iespējas var izmantot salīdzinoši reti.

Lietainā jūlija dēļ cieta arī mūsu sportisti. Visnopietnākās problēmas radās Liepājas Tenisa sporta skolai. Vairākas dienas pēc kārtas ilgušā lietus dēļ vienubrīd nopietni tika apdraudēta viena no mūsu pilsētā regulāri notiekošajām Eiropas raudzes sacensībām jauniešiem. Liepāja jau nav vienīgā pilsēta, kurā lietus apdraud tenisa mačus, taču lielākos tenisa centros ir alternatīva – slēgtie tenisa laukumi. Liepājā, kā zināms, jau sen tika runāts par iespēju rudenī un ziemā apjumt esošos tenisa laukumus vai arī uzcelt tenisa halli kādā citā vietā, taču vēl šogad liepājnieki, meklējot problēmas risinājumu, varēja piedāvāt vienīgi skolu sporta zāles, kuras neatbilst nekādiem "Teniss Europe" standartiem.

Jācer, ka turpmāk ar līdzīgām problēmām Liepājas sportisti saskarsies aizvien mazāk. Un runa nav tikai par tenisistiem, kuri gaida SK "Liepājas metalurgs" prezidenta loloto tenisa halli, bet arī citu sporta veidu pārstāvjiem, jo jau šodien spāru svētki tiek svinēti bijušās Metalurgu sporta pils vietā topošajai multihallei.

Jūlijā tradicionāli nestabilu sniegumu demonstrēja "Liepājas metalurga" futbolisti, kas, saņēmušies pēc pliķiem no skontiešiem un ventspilniekiem, aizvadīja dažas itin saturīgas spēles, atkal sākuši buksēt. Viena problēma ir tā, ka uzbrucēji nevar gūt vārtus, bet vēl nopietnāka tā, ka nav jau arī komandas spēles. Vai vainīgs būtu mikroklimats komandas iekšienē? Metalurgi reti kad ļauj savām iekšējām problēmām izlauzties uz āru, taču Liepāja ir pietiekami maza, lai plašāka sabiedrība uzzinātu par Kalona kautiņu ar Krugļaku, kā arī Fereiras cīniņu ar Kecu.

Jebkurā gadījumā atbildīgs par rezultātiem ir treneris Zelkēvičs, kurš pat pēc uzvarētām spēlēm spēj saskatīt problēmas savas vadītās komandas sniegumā, bet pēc zaudējumiem atzīst kļūdas, solot tās labot. Paveroties virslīgas kalendārā, redzam, ka ir aizvadīta jau vairāk nekā puse sezonas, bet solīto kļūdu labojumu nav.

Tikmēr augusta pirmās nedēļas nogalē Liepājas centrā atkal rosīsies šahisti, kurus jau četrpadsmito reizi pēc kārtas pulcēs šaha festivāls "Liepājas rokāde". Lai arī Liepāja nevar lepoties ar daudziem šī sporta veidiem pārstāvjiem, kurus varētu uzskatīt kaut vai par Latvijas elites sportistiem, liepājnieki izceļas ar citām kvalitātēm – entuziasmu, stabilitāti, pieredzi un teicamām organizatoru īpašībām.

Jānis Porziņģis pirmajā spēlē neizceļas

Pirmo pārbaudes turnīru, gatavojoties Eiropas basketbola čempionāta finālturnīram, ar liepājnieku Jāni Porziņģi sastāvā sākusi Latvijas vīriešu izlase, kas pirmajā mačā ar 61:53 pārspēja Ungārijas valstsvienību.

Pamatsastāvā Kārlis Muižnieks laukumā sūtīja Jāni Blūmu, Kristapu Janičenoku, Aigaru Vītolu, Gati Jahoviču un Andri Biedriņu. Mūsējo izpildījumā pirmās laukumā pavadītās minūtes aizritēja visai nervozi, un ungāriem izdevās labs starta izrāviens – 6:0. Rezultātu Latvijas izlasei ar precīzu soda metienu savā debijas spēlē valstsvienībā atklāja Biedriņš. Pateicoties viņa un Sanda Valtera pūlēm, mūsējie atspēlējās un pirmo ceturtdaļu jau pamanījās noslēgt savā labā – 20:15. Nākamās desmit minūtes ar ievērojamu izrāvienu – 11:0 uzsāka latvieši un turpinājumā, lai arī ungāriem brīdi pa brīdim izdevās samazināt rezultāta starpību, mūsu basketbolisti kontrolēja situāciju laukumā un izcīnīja pelnītu uzvaru. Rezultatīvākais šajā spēlē mūsu komandas rindās bija Sandis Valters, kurš guva 12 punktus, bet Biedriņa rēķinā 10 punkti un 12 atlēkušās bumbas.

Liepājnieks Jānis Porziņģis, kurš laukumā pavadīja deviņarpus minūtes, palika bez punktiem un pēc spēles atzina, ka ar savu sniegumu nav apmierināts un neesot varējis pielāgoties ceturtā numura pozīcijai. "Man šī spēle bija ļoti grūta, jo īsti nezināju savu vietu laukumā, tādēļ nejutos pārliecināts par saviem spēkiem un neparādīju saturīgu sniegumu," teica Porziņģis, piebilstot, ka ceturtā numura postenī nekad tā nopietni nav spēlējis. Latvijas izlases galvenais treneris Kārlis Muižnieks pēc mača pastāstīja, ka komanda vēl īsti nav saspēlējusies, tādēļ sniegums varējis būt krietni pārliecinošāks. "Bija epizodes, kad nospēlējām patiešām labi, bet bija arī situācijas, kur pieļāvām kļūdas" teica Muižnieks. Runājot par Porziņģa sniegumu, Muižnieks atzina, ņemot vērā, ka tā bija pirmā spēle, viņš esot nospēlējis samērā labi, tomēr pagaidām īstas skaidrības neesot, vai Jānis piedalīsies izlases nākamajās spēlēs.

Kauss no Daugavpils ceļo uz Liepāju

Nedēļas nogalē "Liepājas metalurga" hokejisti piedalījās pirmajā nopietnajā pārbaudījumā pēc atgriešanās no vasaras atvaļinājuma, "Daugavpils kausa" izcīņā aizvadot trīs spēles triju dienu laikā.

Piektdien vēlu vakarā mūsējo pirmie pretinieki šajā turnīrā bija mājinieki – DHK "Latgale" hokejisti. Pirmajā trešdaļā abas komandas pamīšus atradās vadībā, bet perioda beigu rezultāts bija neizšķirts 2:2 (mūsējo labā atzīmējās jaunpienācējs Ozols un Lelens. Mača otrajā trešdaļā liepājnieki izmantoja savu pārsvaru un vēlreiz izvirzījās vadībā (Pliskausks) taču mājinieki negrasījās padoties un jau izšķirošajā trešdaļā vēlreiz rezultātu līdzsvaroja. Cīņas galotnē gan sekmīgāki bija metalurgi – Smirnovs panāca izšķirošo 4:3, bet, ritot spēles pēdējai minūtei, Pavlo Borisenko ar raidījumu tukšos vārtos pielika punktu "Liepājas metalurga" uzvarai.

Nākamā liepājnieku cīņa nesolījās būt vieglāka, jo mūsējiem pretim stājās "ASK/Ogres" hokejisti, kas šogad vairāk nekā jebkad iepriekš ir apņēmības pilni izcīnīt Latvijas čempionu titulu. Tieši ogrēnieši un liepājnieki pašlaik tiek uzskatīti par reālākajiem pretendentiem uz Latvijas zeltu, kas abu sāncenšu tikšanos turnīrā Daugavpilī padarīja jo interesantāku. Ja mačā pret daugavpiliešiem liepājnieku rindās precīzi bija tikai un vienīgi uzbrucēji, tad ogrēniešus divreiz sarūgtināja "Liepājas metalurga" aizsargi. Jau otro maču pēc kārtas mūsējie pirmie izvirzījās vadībā, un otro reizi pēc kārtas tas notika spēles ceturtajā minūtē, kad Mihailova piespēli izmantoja Feldmanis. Līdz pirmās trešdaļas vidum bebri panāca izlīdzinājumu, un mača atlikušajā daļā cīņa uz ledus izvērsās ļoti spraiga. Pa reizei abas komandas uz laukuma palika trijatā, taču abos gadījumos pretinieki šo pārsvaru neizmantoja. Mača atrisinājums nāca trešajā trešdaļā, jeb, precīzāk, – jau tā pirmajā minūtē, kad Ivanovs pēc Pliskauska piespēles guva uzvaras vārtus.

Pirmajās divās spēlēs bija uzvarējusi arī Kazahstānas vienība "Kazzinc–Torpedo", tādējādi turnīra pirmās vietas liktenis izšķīrās liepājnieku duelī ar Ustjkaminogorskas hokejistiem, kuriem pārbaudes spēlē Liepājā pirms nedēļas mūsējie piekāpās ar 1:3, vienīgos vārtus gūstot cīņas izskaņā.

Daugavpilī abu vienību mačs ritēja pēc cita scenārija. Pirmo trešdaļu pabeiguši neizšķirti 1:1, otro trešdaļu metalurgi aizvadīja ļoti pārliecinoši un guva divus bezatbildes vārtus. Savukārt pēdējais periods bija vēl rezultatīvāks nekā abi pirmie, kopā ņemti, un, lai arī kazahi to uzvarēja ar 3:2, visā mačā ar 5:4 pārāki bija metalurgi. Divus vārtus liepājnieku labā guva Andrejs Smirnovs, bet pa reizei pretinieku vārtsargu sarūgtināja Ivanovs, Kniksts un Mihailovs.

"Liepājas metalurga" menedžeris Mihails Vasiļonoks pastāstīja, ka mūsējie pēdējo maču nospēlēja ne tikai rezultatīvi, bet arī demonstrēja sen neredzētu kvalitatīvu sniegumu. Turklāt jāņem vērā, ka trīs dienu turnīrā tika spēlēts uz treniņprocesā gūtā noguruma fona, bet katrā mačā vārtus sargāja cits vārtsargs – pirmajā spēlē tas bija Kristaps Stiģis, otrajā – Dmitrijs Žabotinskis, bet pēdējā, neskatoties uz četrām ielaistajām ripām, labā līmenī nostāvēja Māris Jučers.

Jau šīs nedēļas nogalē "Liepājas metalurgs" atkal spēlēs savā laukumā. Sestdien Latvijas kausa izcīņas ietvaros liepājnieki cīnīsies ar "ASK/Ogres" hokejistiem, bet nākamajā dienā mūsējo pretinieki būs no Aļmetjevskas "Ņeftjaņik".

Vēl viena katastrofa pret "Rīgu"
"Liepājas metalurgs" pieprasa pārspēli
Ints Grasis

Sestdien ap 350 skatītāju klātienē, bet daudz vairāk televīzijas ekrānos bija liecinieki "Liepājas metalurga" futbolistu neveiksmei izbraukumā pret turnīra tabulas tuvāko sekotāju – "Rīgu".

Latvijas virslīga.
"Rīga" – "Liepājas metalurgs" – 2:0 (0:0).
"Liepājas metalurgs"
– Spole, Zirnis, Ivanovs, Surņins, Kļava, Fereira, Tamošausks, Kalons, Soloņicins, Rubīns, Karlsons.
Vārti: "Rīga" – Nikolajevs (83. no 11 m s. s.), Landirevs (88.).
Brīdinājumi: "Rīga" – Dorošs (24.); "Liepājas metalurgs" – Kalons (86.), Soloņicins (87.), Fereira (90.+3).

Liepājnieku galvenais treneris Benjamins Zelkēvičs komandas jaunieguvumu Andreju Rubīnu uzreiz nolēma pārbaudīt darbībā, iekļaujot viņu sākuma sastāvā. Pēc traumas ir atguvies un laukumā devās Kļava, toties vēl turpina ārstēties Toress un Miceika.

Pirmais puslaiks aizritēja līdzīgā cīņā. Rubīns sākumā tika izvirzīts uzbrukuma smailē, bet pēc tam pārkārtojās uz kreiso malu, samainoties ar Kalonu. Jau savā debijas mačā liepājnieku rindās no Maskavas "Spartak" izīrētais pussargs varēja kļūt par spēles varoni, tomēr neizdevās vārtu guvumā pārvērst lielisku izdevību. Kamēr uzbrukuma līnija meklēja pieeju "Rīgas" vārtiem, mājinieku prettriecieni sagādāja ne mazums raižu mūsu pašu aizsargiem – rīdzinieku uzbrukumi bija dzēlīgāki. Savukārt liepājniekiem pagalam neveicās ar pēdējām piespēlēm, bija daudz brāķu.

Otrajā puslaikā jau ar pirmajām minūtēm iniciatīvu savās rokās ņēma viesi un neatdeva to līdz spēles izskaņai, kas atspoguļojās arī puslaika statistikā – 7 sitieni pa "Rīgas" vārtiem, 4 – pa liepājnieku, stūra sitieni 10 pret 4. Pa reizei vārti bija jāgūst Rubīnam un Karlsonam, bet rezultāts nemainījās līdz 83.minūtei, kad arbitrs Sipailo liepājnieku soda laukumā saskatīja 11 metru sitienu epizodē, kādu parasti tiesneši atstāj bez ievērības. Varbūt arī bumba trāpīja Tamošauskam pa roku, bet par spēli ar roku to nu nekādi nevarēja nosaukt. Diemžēl šāds notikumu pavērsiens izsita liepājniekus no sliedēm – Kalons un Soloņicins par izrunāšanos saņēma dzeltenās kartītes (Kalonam jāizlaiž nākamā spēle ar "Olimpu"). Par nesavaldību abi tagad cietīs finansiāli. Punktu spēlei pielika rīdzinieku otrie gūtie vārti…

Protams, nevar nepieminēt pretinieku vārtsarga Pavlova lielisko sniegumu un tiesneša Sipailo dažbrīd apstrīdamo darbību. Vakar sporta klubs "Liepājas metalurgs" uz Latvijas Futbola federāciju nosūtīja oficiālu protesta vēstuli, kurā, pamatojoties uz tiesneša darbību, pieprasīts nozīmēt pārspēli. Kā "Kurzemes Vārdam" sacīja metalurgu treneris Vladimirs Osipovs, vēstulē norādītas divas epizodes, kad 11 metru sitienu varēja piešķirt uz "Rīgas" vārtiem, viņaprāt, nepelnītu pendeli uz mūsējo vārtiem, nepamatoti fiksētu pārkāpumu, pēc kura rīdzinieki guva otrus vārtus, un citi aizdomīgi momenti. Tomēr citādi kā par katastrofu, ja čempionāta līderis trijos virslīgas mačos pret vienu no komandām nespēj gūt nevienus vārtus (0:3; 0:0; 0:2), nosaukt nevar. Neiesit tu, galu galā iesitīs tev.

Citos kārtas mačos sestdien "Skonto" ar 3:1 pieveica "Daugavu", bet "Olimps" izbraukumā izcīnīja savu pirmo uzvaru šosezon, ar 2:1 uzvarot "Dinaburg".

Ceturtdien mūsu komanda Brestā aizvadīs UEFA kausa izcīņas atbildes maču pret vietējo "Dinamo", bet nākamā spēle virslīgā notiks nākamajā pirmdienā, kad Liepājā viesosies "Olimps".

Komentārs

"Liepājas metalurga" galvenais treneris Benjamins Zelkēvičs:
– Esmu sašutis par tiesneša darbību. Nepelnīti tika piešķirts 11 metru sitiens uz mūsu vārtiem. Arī pirms otrā vārtu zaudējuma nebija pārkāpuma. Ja jau kāds tik ļoti grib, lai "Rīga" uzvar čempionātā, kāda jēga spēlēt, lai karina medaļas kaklā uzreiz. Es esmu redzējis, kā Sipailo tiesāja agrāk, es redzu, kā viņš tiesā tagad. Tādu futbolu es nevēlos. Bet, ja par spēli, tad uzskatu, ka tā bija līdzīga. Gan Karlsonam, gan Rubīnam bija lieliskas iespējas gūt vārtus. Rubīns pirmajā mačā nospēlēja labi. Vēl viņam jāatrod īstā pozīcija laukumā.

Virslīgas tabula (spēles, uzvaras, neizšķirti, zaudējumi, vārtu attiecība, punkti)

1. "Liepājas metalurgs" 17 13 1 3 31:16 40
2. "Rīga" 16 10 5 1 29:14 35
3. "Skonto" 17 9 4 4 33:23 31
4. "Ventspils" 17 8 5 4 24:15 29
5. "Jūrmala" 16 5 4 7 21:19 19
|6. "Dinaburg" 15 4 2 9 16:28 14
7. "Daugava" 17 3 3 11 20:34 12
8. "Olimps" 17 1 2 14 11:36 5