Kurzemes Vārds

13:37 Pirmdiena, 25. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Jaunumi

Piedalās jūras monitoringā

No 4. līdz 20. augustam Nacionālo bruņoto spēku Jūras spēku hidrogrāfijas kuģis "Varonis" dosies jūrā ar Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas aģentūras speciālistiem uz klāja, lai veiktu Baltijas jūras monitoringu, informēja Jūras spēku štāba preses un informācijas virsniece Iveta Kraule. Ornitologi novēros un skaitīs putnus, bet hidrogrāfi pētīs jūras gultni. Vides speciālistu un karavīru kopdarbība notiek, pamatojoties uz Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas aģentūras un NBS savstarpēji noslēgto sadarbības līgumu "Par sadarbību Jūras vides monitoringa veikšanā". Jūras monitorings notiek regulāri, reizi pusgadā.

Zemessargi kvalificējas ASV

Līdz 11.augustam Mičiganas štatā (ASV) notiks šā štata Nacionālās gvardes ikgadējās lauka militārās mācības, un tajās piedalīsies arī 15 mūsu Zemessardzes vienību virsnieki un 10 karavīri – inženieri no specializētā Zemessardzes 54.inženiertehniskā bataljona. Zemessardzes štāba Sabiedrisko attiecību daļas speciāliste Guna Freimane informēja, ka mācību galvenais mērķis ir pilnveidot praktiskās iemaņas bataljonu štābu virsniekiem, kuri iegūto pieredzi pielietos, plānojot, organizējot un realizējot militārās mācības karavīriem un zemessargiem Latvijā. Savukārt inženieri savas jauniegūtās zināšanas ASV varēs izmantot tepat Latvijā, pielietojot ikdienā un paaugstinot citu karavīru kvalifikāciju. Mācību laikā Latvijas virsniekiem kopā ar ASV virsniekiem būs jāveic dažādi mācību plānošanas un īstenošanas uzdevumi Mičiganas štata Nacionālās gvardes brigādes štābos, savukārt Zemessardzes inženieri mācību uzdevumus veiks specializētajās inženieru vienībās. Lai karavīri pilnvērtīgi sagatavotos šīm mācībām, aprīlī Dobelē notika trīs dienu teorētisko mācību kurss.

Svētkus atklās ar koncertuzvedumu

24.augustā pulksten 19 "Daugavas" stadionā notiks pianista Roberta Velsa un Liepājas Simfoniskā orķestra grandiozs koncertuzvedums kopā ar viesmāksliniekiem no Lielbritānijas un Zviedrijas. Tas atklās Baltijas lielākā metalurģijas uzņēmuma – akciju sabiedrības "Liepājas metalurgs" – 125.gadadienas svinības. Krāšņajā mūzikas un uguns izrādē uzstāsies lieliskais britu baritons Veins Evans, vokālā grupa "Vocalletes" (Zviedrija) un populārie zviedru dziedātāji Džesika Andersone un Magnuss Baklunds, kas 2003.gadā pārstāvēja Zviedriju "Eirovīzijas" dziesmu konkursā Latvijā. Koncerta biļetes var iegādāties aģentūras "Biļešu serviss" kasēs visā Latvijā un internetā – www.bilesuserviss.lv. Cena ir 10 latu. Svinības ar dažādiem kultūras, sporta un izklaides pasākumiem turpināsies līdz pat septembra beigām un ilgs vairāk nekā mēnesi.

"UPB" apgrozījums turpina augt

Akciju sabiedrības "UPB" konsolidētais neto apgrozījums šā gada pirmajā pusgadā sasniedzis 34,9 miljonus latu, kas ir par 78 procentiem vairāk nekā 2006.gada pirmajā pusgadā, informēja uzņēmuma Mārketinga un sabiedrisko attiecību departaments. Apgrozījuma pieaugumu pirmajā pusgadā būtiski veicinājušas aktivitātes eksporta tirgos, nozīmīgu projektu īstenošana ārvalstīs, kur klientiem piedāvāta holdinga uzņēmumu ražoto metāla konstrukciju, dzelzsbetona un stikloto konstrukciju projektēšana, piegāde un montāža. Šogad "UPB" pabeidzis darbu vairākos lielos objektos Skandināvijā, bet atsevišķos objektos darbu vēl turpina.

Kompānijā norādīja, ka investīcijās šogad paredzēts ieguldīt aptuveni desmit miljonus latu, kas galvenokārt tiks izlietoti eksporta attīstībai, jaunu ražotņu būvniecībai, paplašinot un modernizējot pašreizējo ražotņu tīklus.

"UPB nams" nozīmīgākie projekti Latvijā patlaban ir "Užavas alus" jaunās ražotnes būvniecība, Draudzīgā aicinājuma Liepājas 5.vidusskolas otrās kārtas projektēšana un būvniecība, Liepājas ūdensapgādes un kanalizācijas sistēmas rekonstrukcija, kā arī sporta haļļu būvniecība Madonā, Talsos, Priekulē un Liepājā. "MB betons grupa", paplašinot transportbetona ražotņu tīklu visā Latvijā, veic sagatavošanās darbus jauno transportbetona ražotņu būvniecībai Saldū, Ventspilī, Rēzeknē un Ādažos. Bet kompānija "UPB Energy" jaunajā Liepājas ražotnē pilnīgi pabeigusi divas koģenerācijas stacijas. Līdztekus ražotnē tiek testēti jauni moduļi ar atšķirīgu jaudu un ražota konteinera tipa koģenerācijas stacija Liepājas slimnīcai. "RK metāls" grupa savukārt sākusi piedāvāt standartizētus metāla angārus.

"UPB" holdings tagad jau apvieno 31 uzņēmumu un ražotnes, kas veido vairākas pastāvīgas uzņēmumu grupas. Holdingā strādā vairāk nekā 1400 darbinieku.

Sešas jaunas tirdzniecības un pakalpojumu vietas

Liepājas domes Attīstības pārvaldes Komercnodaļas speciāliste Daiga Feldmane informēja, ka jūnijā un jūlijā reģistrētas 6 jaunas tirdzniecības un pakalpojumu sniegšanas vietas – četri veikali, viens veikals – kafejnīca un haloterapijas pakalpojumu sniedzējs. SIA "NDR" Jūrmalas ielā atvērusi haloterapijas un aromterapijas kabinetu, SIA "Riola–saldumi" Rožu laukumā piedāvā konditorejas izstrādājumus un sniedz ēdināšanas pakalpojumus. Individuālais komersants "Zelta dukāts" un "Fetes" tirdzniecības vietas iekārtojuši Graudu ielā. Individuālais komersants "Talana" ar apģērbiem tirgosies Tirgoņu ielā, bet SIA "Kenlat" Peldu ielā atvērusi veikalu, kurā piedāvā gan apģērbus, gan aksesuārus.

Velta saviem dzejniekiem

Biedrības "Liepājas Olimps" kārtējā dzejai un mūzikai veltītā diena paredzēta 5.augustā. Kā ierasts, šis masu sarīkojums sāksies pulksten 15 laukumiņā pie pieminekļa Mirdzai Ķempei. Tādējādi biedrības priekšsēdētājs Aleksandrs Laščevskis savu literārā mantojuma propagandas vasaras programmu pieskaņos septembrī paredzētajām Dzejas dienām. Šoreiz vārdu dos šejienes autoriem, viņi lasīs savus sacerējumus un iemīļotos klasiķu darbus. Tagad turpinās sagatavošanas darbi, izvēlas mūziku pavadījumam. Piedalīties aicināti arī jaunie autori.

Ezerkrasta sākumskolas direktore – Dace Bunka

Konkursā uz Ezerkrasta sākumskolas direktora amatu uzvarējusi Dace Bunka. Viņa dzimusi 1961.gadā, 1999.gadā beigusi maģistrantūru Latvijas Universitātes Pedagoģijas un psiholoģijas fakultātē. 1983.gadā D.Bunka absolvējusi Liepājas Valsts pedagoģijas institūta pamatskolas pedagoģijas un metodikas fakultāti. Kopš 1992.gada viņa strādājusi Centra sākumskolā, pēc tam – pamatskolā par direktores vietnieci izglītības jomā. Pēc augstskolas beigšanas no 1983. līdz 1987. D.Bunka strādājusi par sākumskolas skolotāju Vaiņodes Internātskolā, pēc tam – Liepājas 1.vidusskolā. Liepājas domes 2.augusta sēdē paredzēts apstiprināt visu trīs konkursā izvēlēto jauno skolu direktoru kandidatūras – arī 15.vidusskolas direktoru Gintu Ročānu un 11.vidusskolas direktori Taisu Sorokinu.

Intelektuālo spēju attīstībai

Bernātos notiek skolotāju sadarbības nometne, kurā pulcējušies Liepājas 2., 6., 7., 8 un 12. vidusskolas skolotāji, kā arī pedagogi no Sabiles vidusskolas. Nometnes vadītājas ir Raisa Stunžāne no 2.vidusskolas un Viola Narbuta no 6.vidusskolas, viņas vada nodarbības par intelektuālo spēju attīstību. Nometne ir saņēmusi Latviešu valodas apguves valsts aģentūras atbalstu, jo vērsta uz starpkultūru popularizēšanu un integrāciju. Nometnes dalībnieki veido metodisko materiālo intelektuālo spēju attīstīšanai.

Rakstnieku savienības nodaļa ir apstiprināta

Rakstnieku savienības valdes sēdē izskatīts jautājums par jaunas struktūrvienības – RS Liepājas nodaļas izveidošanu. Valdes locekļi akceptējuši šo struktūrvienību. RS Liepājas nodaļu vadīs Sandra Vensko.

Būs deviņi publiski pieejami interneta punkti

Kurzemes Reģionālā attīstības aģentūra izsludinājusi starptautisku iepirkuma konkursu par 280 datoru, 55 printeru un citas datortehnikas iegādi projekta "Publisko interneta pieejas punktu attīstība Kurzemē" vajadzībām. To īstenojot, līdz nākamā gada augustam arī Liepājā paredzēts izveidot deviņus publiskos interneta pieejas punktus un šīm vajadzībām iegādāties 30 datorus. Kopumā šis projekts, kā informēja Liepājas domes sabiedrisko attiecību speciāliste Gunta Jākobsone, aptvers 36 pašvaldības Kurzemē. Liepājā paredzētie publiski pieejamie interneta punkti atradīsies Centrālās zinātniskās bibliotēkas Informācijas centrā, Valtera bibliotēkā, bibliotēkā "Libris", Liepājas muzejā un tā filiālē, Sociālajā dienestā, informācijas centrā Karostā un datorapmācības centrā. Projekta mērķis ir, izveidojot visiem pieejamu, vienotu, kvalitatīvu publisko interneta pieejas punktu tīklu, mazināt datora lietošanas prasmju plaisu starp rajonu un galvaspilsētas iedzīvotājiem. Projekta "Publisko interneta pieejas punktu attīstība Kurzemē" kopējais finansējums ir 533,3 tūkstoši latu. Eiropas Reģionālās attīstības fonda ieguldījums tajā ir 350 tūkstoši latu, valsts finansējums – 183 tūkstoši latu un pašvaldību līdzfinansējums – 66,7 tūkstoši latu. Liepājas pilsētas pašvaldība iesaistījusies projektā ar līdzfinansējumu 11,3 tūkstoši latu.

Sešas valstis – par jaunu specialitāti

Liepājas Pedagoģijas akadēmijā viesojās pārstāvji no Lielbritānijas, Austrijas, Slovākijas, Vācijas, Zviedrijas un Latvijas, lai runātu par jaunās specialitātes "Pārejas perioda konsultants" iedibināšanu Eiropā. Tikšanās notika atbilstoši projektam "TRANSITION – izglītības programma izglītības pārejas posmu konsultantam pirmsskolas izglītības procesā". Paredzēts, ka katra dalībvalsts jaunajā specialitātē sagatavos 2 multiplikatorus, bet savukārt katrs no tiem apmācīs vēl 5 jaunos speciālistus. Par ierosmi šā projekta izstrādei kalpojusi Eiropas Partnerības izglītības projektā "Muzikālās audzināšanas nozīme bērniem ar un bez attīstības traucējumiem pirmsskolas posmā, kas paredzēts bērnu vecākiem un vecvecākiem" gūtā pieredze. Minētais projekts ir Bādenes–Virtembergas vecāku apvienības koordinēts projekts, kuru finansē Eiropas Komisija un līdzfinansē Roberta Boša fonds. Tā darbības laiks paredzēts no 2006. līdz 2008. gadam.

Bērnudārzu vadītāju konkursā – 42 kandidāti

Konkursā uz pirmsskolas izglītības iestāžu "Saulīte", "Dzintariņš" un "Delfīns" vadītāju vietām pieteikušies 42 kandidāti. Vislielākā atsaucība bijusi uz bērnudārza "Saulīte" vadītājas vietu – pieteikušās 17 kandidātes, uz bērnudārza "Dzintariņš" – 15, bērnudārza "Delfīns" – 10. Divas bijušās ilggadējās vadītājas devušās pelnītā atpūtā, bet viena aizgājusi no darba pēc pašas vēlēšanās. Līdz augusta vidum konkursa komisija Liepājas domes priekšsēdētāja pirmās vietnieces Silvas Goldes vadībā izvērtēs pieteiktās kandidatūras, bet galīgo lēmumu par jauno vadītāju apstiprināšanu paredzēts pieņemt domes nākamajā sēdē 23.augustā.

Salidos riteņotie vectētiņi

Sestdien Liepājā kārtējo reizi pulcēsies retro automobiļi – pulksten 18 "Daugavas" stadionā notiks 10.starptautiskais seno spēkratu salidojums, ko organizē Liepājas retro auto klubs "Albatross". Kluba vadītājs Alberts Altens, atskatoties uz aizvadītajiem 10 gadiem, saka: "Laiks aizskrējis nemanot, taču padarīts nav maz. Latvijā ar enerģiskā Viktora Kulberga iniciatīvu 1972.gadā sākās seno automobiļu un motociklu atjaunošana un dzima antīko automobiļu klubs Rīgā. 90.gadu sākumā interesi par to sāka izrādīt saldenieki, bet tā nebija noturīga. Tad stafeti pārņēma Liepāja, un tā jau 10 gadus seno spēkratu salidojumi notiek mūspusē."

Skates notikušas gan Aizputē, Grobiņā un Durbē, gan Saldū, Kuldīgā un citviet, taču salidojuma nobeigums interesentus vienmēr pulcējis vēju pilsētā. Tajos piedalījušies gan vietējie seno automobiļu kolekcionāri, gan viesi no Vācijas, Krievijas, Itālijas, Lietuvas u.c. Šogad rallijreids sāksies Skrundā, tad vīsies cauri Durbei un tradicionāli beigsies Liepājā. Arī šogad tiek gaidīti ne tikai Latvijas mēroga retro auto cienītāji, bet arī viesi no ārzemēm.

Veicina sportiskas pilsētas tēlu
Miks Kuncītis

Liepājas sporta klubs "Lāčplēsis" sadarbībā ar SIA "Adidas Baltics" Raiņa parkā atklājis 1500 metru garu skriešanas trasi, kuru aicināts izmantot ikviens liepājnieks, kurš vēlas uzturēt labu sportisko formu.

Pusotru kilometru garā trase izveidota tā, lai tā būtu pārskatāma un skrienot aktīva dzīves veida piekritējs varētu sekot līdzi distances garumam, tādēļ ik pa simt metriem distance ir marķēta ar labi saskatāmām uzlīmēm uz speciālām dzelzs konstrukcijām. Sporta klubs "Lāčplēsis" un "Adidas" uzskata, ka parki ir tās nedaudzās pilsētas vietas, kur ļaudis svaigā gaisā var veltīt laiku aktīvai un veselīgai atpūtai. "Īstenojot šo projektu, tiek sperts nozīmīgs solis veselīga, sportiska pilsētas tēla veidošanā. Esam pārliecināti, ka šādu trašu izveide ir iespēja pilsētniekiem un tās viesiem parādīt, ka Liepāja nav tikai bāru un festivālu pilsēta," sacīja SIA "Adidas Baltics" mārketinga vadītājs Baltijas valstīs Jurģis Ozoliņš. "Lāčplēša" direktors Māris Šveiduks domā, ka trasi noteikti izmantos "Liepājas metalurga" jaunie futbolisti un hokejisti, tāpat labos laika apstākļos tur savas sporta stundas varēs aizvadīt Liepājas 5.vidusskolas audzēkņi, kā arī tuvējās apkārtnes iedzīvotāji.


Peldu ielā būs kastaņu aleja
Daiga Lutere

Peldu ielas posmā starp K.Ūliha un Liepu ielu iestādītas vairākas kastaņas. Pavisam to būs divdesmit. Kad stādījums paaugsies, gan vecie, gan jaunie koki veidos skaistu aleju. Ielas renovācijas projektā pēc pilsētas galvenās arhitektes Ivetas Ansones norādes tika paredzēti arī šie koku stādījumi. Šopavasar Peldu ielā netālu no krustojuma ar K.Valdemāra ielu jau iestādītas piecpadsmit Holandes liepas.

Peldu ielas posms starp K.Ūliha un Liepu ielu bija iekļauts Liepājas asfaltbetona seguma ielu renovācijas un rekonstrukcijas triju gadu programmā, un tagad darbi jau gandrīz pabeigti. Ielas rekonstrukcijas projektu gatavoja SIA "Polyroad", būvdarbus veica SIA "Lemcon Latvia".

Pirms asfaltēšanas Peldu ielā no Dzintara ielas līdz estrādei "Pūt, vējiņi!" pēc SIA "Liepājas ūdens" pasūtījuma būvfirma "Per Aarslef" rekonstruēja kanalizācijas cauruļvadus, izmantojot beztranšeju metodi – tā saucamo zeķes ievilkšanu vecajā caurulē. SIA "Liepājas ūdens" Tehniskās daļas inženieris Māris Gertsons pastāstīja, ka arī šajā posmā uzņēmuma speciālisti izbūvēja jaunus, atsevišķus ūdens pieslēgumus dzīvojamām mājām. Ir sakārtota lietusūdeņu kanalizācija. Uzņēmuma darbinieki strādāja arī Dzintara ielā, kur no J.Janševska līdz Sūnu ielai rekonstruēja kanalizācijas kolektoru, bet no Jūrmalas līdz Sūnu ielai izbūvēja jaunu ūdensvadu. Visi šie darbi notiek atbilstoši Eiropas Savienības Kohēzijas fonda līdzfinansētajam projektam "Ūdenssaimniecības attīstība Liepājā, 2.kārta".

Šoceturtdien kļūs zināms, kas konkursā iegūs tiesības asfaltēt Dzintara ielu. Šo darbu varētu sākt pēc dažām nedēļām.