Kurzemes Vārds

20:51 Svētdiena, 20. septembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Novada ziņas īsumā

Nīcā atjaunos rotaļu laukumu
Ilze Lanka

Šovasar tiks atjaunots publiski pieejamais bērnu rotaļu laukums Nīcas pagasta centrā, "Kurzemes Vārds" uzzināja Pagasta padomē. Drīz tiks uzstādīts arī jauns ielu basketbola grozs.

Atjaunotā smilts segumā līdzās vidusskolai tiks uzstādītas mūsdienīgas un drošības prasībām atbilstošas konstrukcijas, kas paredzētas rotaļām un vingrošanai, informēja Nīcas Pagasta padomes projektu koordinatore Liene Otaņķe.

Patlaban iekārtas no ražotnes Sanktpēterburgā ceļo uz Latviju. Konstrukciju piegādātājs SIA "Ksil Baltic" apņēmies jaunās ierīces uzstādīt tuvāko divu nedēļu laikā. Bērnu un ģimenes lietu ministrija projekta "Nīcas bērnu atpūtai un priekam" īstenošanai piešķīrusi 10250 latu, savukārt Pagasta padome nodrošinājusi 2586 latu līdzfinansējumu.

L.Otaņķe piebilda, ka uz atjaunotā rotaļu laukuma atklāšanas sarīkojumu aicinās arī bērnu un ģimenes lietu ministru Aināru Baštiku.

"Kurzemes Vārds" jau rakstīja, ka Liepājas Rajona padomes organizētajā projektu konkursā "Basketbola grozu uzstādīšana pašvaldībās" iesaistījies arī Nīcas pagasts. Gūts BĢLM atbalsts 500 latu apmērā, Nīcas Pagasta padome līdzfinansējumam atvēlējusi 213 latu.

Ielu basketbolam nepieciešamās konstrukcijas piegādās un uzstādīs SIA "Sporta halle". Grozs būs līdzās jau novecojušajām konstrukcijām laukumā pie vidusskolas.

L.Otaņķe pastāstīja, ka nīcenieki līdz šim veiksmīgi piedalījušies ielu basketbola turnīros. Projekta īstenotāji gan esot pārliecināti, ka uzlabotais aprīkojums motivēs jauniešus trenēties vēl aktīvāk. "Sporta un rotaļu iekārtas būs ieguldījums pagasta bērnu un jauniešu brīvā laika pavadīšanas iespēju radīšanā. Tā būs vilinoša alternatīva iespējamām destruktīvajām brīvā laika pavadīšanās formām – datoratkarībai, klaiņošanai un tamlīdzīgām nevēlamām darbībām," pārliecināta L.Otaņķe.


Sava ceļa meklējumos
Ilze Lanka

Aizputnieks Dainis Kauliņš nesen atgriezās no prestiža saksofonistu konkursa Slovēnijā. Tur gan žūrijas atzinību viņš nav izpelnījies, taču šogad bijuši labi panākumi citos konkursos. Šogad Dainis pabeidzis Jāzepa Mediņa Rīgas Mūzikas vidusskolas 3.kursu Pūtēju nodaļā.

Panākumi nāk cits pēc cita

Uz interviju Dainis ierodas ar lielu melnu somu uz muguras. Tur iekšā esot franču firmas "Selmer" saksofons. "Draugi saka – tā esot mana sieva. Visur staipu līdzi, neatceros, ka Rīgā kur būtu gājis un atstājis mājās," apgalvo 20 gadu vecais puisis. Instruments esot četrus kilogramus smags un divarpus tūkstošu latu vērts. Iegūts, šogad uzvarot starptautiskajā mūzikas festivālā "Saksofonija".

Iepriekš viņš spēlējis amerikāņu instrumentu. "Studentu klase. Pēc tam daudzi nāca un skatījās, kādu saksofonu es spēlēju. Brīnījās, ka varu dabūt ārā tik labu skaņu," Dainis sirsnīgi smejas. Jautāts, vai ir kāds īpašs instruments, ko gribētos iegūt savā īpašumā, puisis neslēpj: "Firmas "Selmer" saksofoni ir vieni no labākajiem pasaulē. Tas ir saksofonista sapnis."

Pirmā vieta iegūta arī valsts mūzikas vidusskolu saksofona klašu audzēkņu konkursa vecākajā grupā. "Iepriekš es tikai mācījos," Dainis smej, jo visi panākumi gūti šogad.

Nelegāli šķērso Itālijas robežu

Taču intervijas brīdī Dainis vēl ir starptautiskā saksofonistu konkursa iespaidos. Slovēnijā prasmēm mērojušies pārstāvji no Itālijas, Francijas, Austrālijas un Austrijas. No Latvijas konkursā piedalījušies divi jaunieši, līdzi braucis arī koncertmeistars un Latvijas Mūzikas akadēmijas rektors. Žūrijā bijis viens no Parīzes Mūzikas akadēmijas profesoriem Klods de Langla. Par viņu Dainis izsakās ļoti atzinīgi un izklausās pagodināts, ka viņa spēlēt prasmi dzirdējis augsta ranga profesionālis.

Konkursā dalībnieki iedalīti trijās vecuma grupās – līdz 19 gadiem, no 19 līdz 21 gadam un 21 gads un vecāki. Dainis startējis otrajā grupā, kur pavisam bijuši 10 konkurenti. Vajadzējis spēlēt vienu obligāto skaņdarbu, tā autors ir slovēnis Maksimiljans Strmčniks, un vienu izvēles skaņdarbu. No piedāvātā saraksta Dainis izlēmis par labu "Krestona sonātei". Lai arī pirms tam aktīvi trenējies, kopvērtējumā labāko trijniekā viņš nav iekļuvis.

Puisis vērtē, ka programma bijusi grūta – nekad tik garu neesot spēlējis. Priekšnesums ilga 20 minūtes. "Akadēmiskajai mūzikai tas ir daudz," viņš uzsver. "Bet uz kopējā fonā nebija sajūtas, ka esi aizbraucis no laukiem. Brīvi jutos. Bija jauki."

Rezultāts šoreiz tiešām nav bijis svarīgākais. Galvenais, ka ieguvis starptautiska konkursa pieredzi. Žūrija norādījusi, kur bija kļūdas, ko vajadzētu mainīt vai uzlabot. Visu laiku gribējies būt Latvijā labākajam, bet pēc konkursa domāšana mainījusies, ieraudzīti plašāki apvāršņi, augstākas virsotnes, pēc kā tiekties.

Turklāt ceļojuma laikā izdevies arī šo to apskatīt. Patikusi Slovēnijas daba un laika apstākļi. Gaisa temperatūra sasniegusi pat plus 40 grādu. "Atbraucu atpakaļ, te – piecpadsmit..." Bijis pilsētā, kas atrodas divu kilometru attālumā no Itālijas. Līdz ar to uz kaimiņvalsti devušies kājām. Sestdienā uz robežas pārbaudītas pases, bet svētdienā tur neviena sarga nav bijis. Robežu šķērsojuši vienalga.

Pistoli iztēlojas par saksofonu

Ar saksofona spēli Dainis aizrāvies jau bērnībā. "Mamma stāstīja, ka tad, kad es biju maziņš, man bijusi tāda pistole – esot staigājis un spēlējis to kā saksofonu. Laikam filmās biju redzējis," atstāsta Dainis. Sākot skolas gaitas, iestājies Bērnu mūzikas skolā Aizputē. "Spēlēju trompeti, bet tā man īsti negāja. Tad nomainīju pret tādu lielāku tauri," Dainis iesmejas. Bērnu mūzikas skolu pabeidzis, taču iestājies vēlreiz – saksofonistos, kas nesen bija izveidoti.

Pēc 9.klases aizgājis mācīties uz Liepājas Mūzikas vidusskolu, kur priekšā jau bijis brālis, kurš tagad grupā "The Briefing" spēlē taustiņinstrumentus. Divus gadus mācījies Liepājā, un abi ar brāli aizgājuši uz Rīgu. "Mediņos ir profesors Artis Sīmanis – labākais Latvijā," iemeslu, kādēļ aizgājis no mūzikas skolas Liepājā, skaidro Dainis. "Izcils pedagogs. Brīžiem liekas, viņš vairāk domā par manu attīstību nekā es pats." Rīgā vajadzējis otro reizi mācīties 2.kursā, jo pietrūcis teorētisko zināšanu.

Taču Kauliņu ģimenē pavisam ir pieci bērni, un visi aizrāvušies ar mūziku. Spēlē klavieres, flautu, vijoli. Arī mamma pašmācības ceļā apguvusi klavierspēli. Agrāk bieži muzicējuši visi kopā.

Kaimiņi gan par muzikālajiem bērniem ne vienmēr esot sajūsmā. Dainis smejas: kad atbraucu no Rīgas, jau nopūšas – atkal tas puišelis klāt. Rīgā viņš spēlējot skolā, tādēļ blakus dzīvokļos dzīvojošie necieš no trokšņa. "Tikai skolas apkopēja."

Dainis ir otrais vecākais bērns, viņam ir divi brāļi un divas māsas. Vecākais brālis Andris mācās Rīgā, Mediņos, Ieva – par grāmatvedi Rīgas Tehniskajā universitātē, arī otra māsa iestājusies tajā pašā skolā – finansistos. Mazākais brālis Aizputes vidusskolā šogad pabeidzis 1.klasi.

Meitenēm jāpagaida

Taču bērni nedzīvo tikai uz vecāku rēķina. Mēģina kaut ko nopelnīt arī paši. Dainis, piemēram, iztiku pelna, spēlējot vienā no galvaspilsētas grupām – "Man Hu". "No senebreju valodas nozīmē – kas tas ir. Kad kāds prasa: kas tas ir – "Man Hu"?, atbildam – kas tas ir," nosmejas puisis. Grupa spēlējot rokdžezu. "Man liekas, Latvijā neviens cits tādā stilā nemaz nespēlē," uzskata Dainis. "Džeza mūziku ne visi saprot, ir sava filozofija. Latvijā cilvēkiem tuvāks ir roks un popmūzika. Mēs esam diezgan veiksmīgi to savienojuši."

Dainis neslēpj, ka slodze līdz ar to sanāk liela. "Skolā vairāk ir akadēmiskās mūzikas, mājās papildus jāmācās džeza maniere. Taču tas paplašina redzējumu mūzikā. Daudzi tikai urbjas klasikā un apkārt neskatās. Es gribu pamēģināt visu, lai atrastu savu ceļu."

Darbdienās Dainis saksofonu spēlē vidēji četras stundas, sestdienās un svētdienās – pat deviņas. "Tagad man lielākoties draugi palikuši tikai mūziķi, viņi to saprot. Pārējiem tas liekas neizprotami," pieredzē dalās Dainis. Arī izklaidei laika paliekot maz. Galvenokārt atpūšoties kopā ar grupas biedriem. "Man īpaši nepatīk lielos baros burzīties." Un meitenes? "Pagaidām lai meitenes pagaida. Zinu dažus mūziķus, kuri bijuši ļoti centīgi, mācījušies, gribējuši būt baigie profesionāļi, bet – ienāca dzīvē meitene, un viss pajuka."

Mūzikas dēļ arī pie ģimenes Aizputē iznākot atbraukt reti. "Ja grib sasniegt līmeni, citādāk nevar. Noteiktu mērķu gan man vēl nav," atzīst Dainis. "Pazīstu mūziķus, kuri varbūt nenospēlē tik perfekti pareizi, bet cilvēkiem rodas noskaņojums. Tas, man liekas, ir galvenais – iedot cilvēkiem kaut ko no sevis. Ja to apvieno ar profesionalitāti, ir baigais spēks."


Vispirms rūpējas par kārtīgu cepuri
Pēteris Jaunzems

Rucavas pagasta pašvaldības ēkai, kurā atrodas arī Kultūras nams, celtnieki liek jaunu jumtu. Viņi sola darbu pabeigt līdz 1.septembrim.

Pagasta padomes vadītājs Viktors Čamans "Kurzemes Vārdam" pastāstīja, ka līgums par jumta būvi Pagasta padomei noslēgts ar Liepājas uzņēmumu SIA "Liepals". Celtnieki strādājot prasmīgi, vecais jumts, kas vairākās vietās bijis caurs, jau ir demontēts.

Kaut gan turpmāko darbu norisi nedaudz aizkavējušas lietavas, nekas slikts neesot noticis, un priekšsēdētājs cer, ka uzdevums tiks paveikts laikā. Arī celtnieki, ar kuriem "Kurzemes Vārds" tikās būvdarbu vietā, bija noskaņoti optimistiski.

Kopējā jumta platība esot 1000 kvadrātmetru. Segumam plānots izmantot sarkano ramelu, kas jau atgādāts celtniecības vietā. Pašlaik notiek apmalīšu sakārtošana. Tiklīdz tā būs paveikta, jumta klāšanu nekas vairs neaizkavēs.

"Kārtīgam saimniekam vispirms jāparūpējas par labu cepuri, pēc tam, kad tā ir uz galvas, var domāt par visu pārējo," sacīja pašvaldības vadītājs, domājot par remonta nepieciešamību vairākās iekštelpās.Vajadzīgs pavārs un krāšņu meistars

Dunalkas pamatskolai nepieciešams pavārs, kā arī meistars, kas spētu salabot krāsnis, pastāstīja Dunalkas Pagasta padomes priekšsēdētājs Andrejs Radzevičs.

Skolā esot dažas krāsnis, kas neatbilst ugunsdrošības prasībām, tāpēc pirms nākamās mācību sezonas sākuma tās nepieciešams salabot.

Tiek meklēts arī jauns pavārs. A.Radzevičs norādīja, ka pavāram nav jābūt glaunu restorānu ēdienu gatavošanas speciālistam, taču iepriekšējā pieredze darbā gan būtu vēlama, lai bērniem varētu pagatavot sātīgu maltīti.

Abus speciālistus pašvaldība meklē tikai dažas dienas, un viens meistars jau esot pieteicies.

Sīkāku informāciju var saņemt, zvanot pa tālruni 26537940 vai 3454139.


Dīķa svētkus svinēs Alus dārzā
Gunta Leja

Cīravas centra Alus dārzā svētdien notiks gadskārtējie Dīķa svētki, pastāstīja Kultūras nama vadītāja Daina Gulbe.

No pulksten 11 pie Kultūras nama notiks reģistrācija komandām, kas būs gatavas piedalīties sacensībās. Dalībnieki aicināti ierasties interesantā noformējumā, komandai jābūt arī nosaukumam un devīzei. Tos, kuri vēlas piedalīties sacensībās, D.Gulbe aicina līdz piektdienai pieteikties, zvanot pa tālruni 29492750.

Svētki sāksies ar atklāšanas parādi pulksten 12. Uz to ieradīsies arī kāda kolorīta persona, kuras tēlā iejutīsies skolotāja Vita Valdmane, atklāj D.Gulbe.

Pēc tam sāksies stafetes ar velosipēdiem un paraugdemonstrējumi, ko izpildīs bērni. Balvas varēs nopelnīt arī tie, kuri piedalīsies zīmēšanas konkursā "Kas dzīvo mūsu dīķī?". Pašiem mazākajiem svētku apmeklētājiem būs iespēja vērot kādu interesantu priekšnesumu par ūdens tēmu un rotaļāties kopā ar Liepājas Leļļu teātra aktieriem.

Pulksten 13.30 būs jaunsargu paraugdemonstrējumi ūdenī. Šajās atrakcijās piedāvās piedalīties arī skatītājiem un sacensību dalībniekiem. Savukārt makšķernieki lielo lomu varēs vilkt visu sarīkojuma laiku. Tiks vērtēta pati garākā zivju virkne, nevis svars.

Pēc sportošanas Alus dārzā pie ugunskura būs iespēja nobaudīt kāpostus ar desiņām un iestiprināties ar skābeņu zupu. Sarīkojuma izskaņā apbalvos veiksmīgākās komandas un individuāli startējušos. Dīķa svētkos visus priecēs Priekules pūtēju orķestris.


Komunālie uzņēmumi grib palielināt tarifu
Ilze Lanka

Gan Aizputes, gan Pāvilostas komunālais uzņēmums iesniedzis Liepājas pilsētas Sabiedrisko pakalpojumu regulatoram jaunu siltumapgādes tarifu. Sakas Novada dome gan uzņēmumam liks atsaukt savu iesniegumu.

Pašlaik spēkā esošais siltumapgādes tarifs dažādās Aizputes vietās atšķiras, rāda informācija pilsētas mājaslapā www.aizpute.lv. Tiem, kam siltumu piegādā no Zvaigžņu ielas katlumājas, jāmaksā 19,64 lati par megavatstundu plus pievienotās vērtības nodoklis. Savukārt tiem, kuriem siltums nāk no Skolas ielas katlumājas, - 20 latu par megavatstundu plus PVN.

Tagad iecerēts pāriet uz vienotu tarifu, un tas būs 28 lati par megavatstundu. Aizputes Komunālā uzņēmuma vadītāja Vēsma Martuzāne pastāstīja, ka arī iepriekš Sabiedrisko pakalpojumu regulatoram iesniegts vienots tarifs, taču tas nolēmis noteikt atšķirīgu.

Priekšlikumus un ieteikumus par tarifa projektu iedzīvotāji var iesniegt Liepājā, M.Ķempes ielā 16a. Sabiedrisko pakalpojumu regulatora lēmums varētu kļūt zināms rudens pusē.

Cenu pacelt nepieciešams inflācijas dēļ, skaidroja V.Martuzāne. Jau iepriekšējā sezona uzņēmumam bijusi grūta. Atšķirībā no daudzām citām pašvaldībām, Aizputē siltumapgādes tarifs palika iepriekšējais, kaut gan palielinājās maksa par elektroenerģiju un kurināmo. Reālās izmaksas par siltumapgādi bija jau sasniegušas 25 latus par megavatstundu, lai gan iedzīvotājiem prasīts par pieciem latiem mazāk. "Tagad iznāk liels lēciens," saprot V.Martuzāne.

Bet Pāvilostas Komunālajam uzņēmumam lielāku samaksu par apkuri nākamajā sezonā neizdosies iekasēt. Pagājušajā nedēļā Sakas Novada domes sēdē deputāti nolēmuši likt atsaukt Sabiedrisko pakalpojumu regulatoram iesniegto tarifa projektu, informēja pašvaldības vadītāja vietnieks Egils Lapinskis. Komunālā uzņēmuma vadītāji bija iecerējuši samaksu par apkuri no 50 santīmiem par kvadrātmetru palielināt līdz 75 santīmiem, cenā nav iekļauts PVN. "Šādam tarifa palielinājumam nav pamatojuma, turklāt tas iesniegts, apejot domi," paskaidroja E.Lapinskis.