Kurzemes Vārds

21:02 Svētdiena, 20. septembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Aktuāls viedoklis

Vecāku atbildība nebeidzas, kad bērns ir nometnē
Inga Dobele, Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas inspektore

Vasaras pēdējais mēnesis nav tik bagāts ar bērnu un skolēnu atpūtas nometnēm kā iepriekšējie, bet, kamēr skolas durvis vēl ciet, saglabājas vecāku rūpes par to, ko viņu atvase dara.

Mūsu inspekcijas uzdevums ir pārbaudīt piedāvāto nometņu darbību, vērtējot to atbilstoši normatīvajiem noteikumiem, sekojot, vai ir noslēgti visi nepieciešamie līgumi, vai rīkotājiem ir vajadzīgie sertifikāti. Kaut gan ir dzirdēti vecāku iebildumi, ka nometņu ir par maz, ka tās vajadzētu vēl vairāk, varu teikt, neskatoties uz visām prasībām, rīkotāju vidū pašlaik ir sīva konkurence. Un tas ļauj cerēt uz nometņu kvalitāti, lai nav tā, kā bija kādreiz, kad bērni sanākuši un sabraukuši, bet vadītāji nezina, ko viņiem likt darīt.

Pārbaudot Liepājas pilsētas un reģiona nometnes, inspektori nopietnus pārkāpumus neatklāja. Vecāki var būt mierīgi – visas nometnes ir legālas, vadītāji ir sertificēti, vietas atbilst noteikumiem. Arī no saturiskā viedokļa viss kārtībā – ir pārdomātas nodarbības, bērni apmierināti un laimīgi. To viņi pauda arī sarunās ar inspektorēm. Un mūsdienu zēni un meitenes neliekuļo, viņi ir pietiekoši prasīgi un vēlas, lai nometne būtu radoša un atraktīva.

Bet ir daži klupšanas akmeņi, kuriem jāpievērš vecāku uzmanība. Tie ir līgumi ar nometnes vadību. Jo vecākiem ir jāzina, ko viņu bērnam piedāvā, bet nometņu vadītājiem ir jābūt lietas kursā par to, kā sazināties ar vecākiem. Lieka greznība nav anketas, kurās vecāki sniedz ziņas par savu atvasi – par rakstura iezīmēm, par veselības stāvokli, kas ir sevišķi svarīgi, kā arī par pieredzi iepriekšējās nometnēs. Tāpat ļoti apsveicami, ja pirms bērnu atpūtas vecākiem notiek sapulce, kurā vadītāji un pedagogi iepazīstina ar kārtību, vietu, drošības pasākumiem. Jo vecākiem ir jāapzinās, ka nometne neatbrīvo viņus no pienākumiem būt lietas kursā par sava dēla vai meitas gaitām un rūpēties par viņu. Tāpēc ir tikai apsveicami, ja mamma vai tētis nometnes laikā sazinās ar vadītāju vai pedagogu, lai noskaidrotu, kā bērnam klājas. Nevajag zvanīt pašam bērnam, jo tas var viņu psiholoģiski izsist no jaunā ritma. Taču vecāki uzzinās, kā viņu mazajam klājas un to, vai viņam nevajag atbalstu. Jo jaunā vide, citādās nodarbības ir sava veida pārbaudījums arī mazajiem nometņotājiem, lai gan labā nometnē bērniem nav laika bēdāties vai skumt pēc mājām. Un tas jau ir nometnes rīkotāju kompetencē.