Kurzemes Vārds

05:33 Ceturtdiena, 1. oktobis
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Jaunumi

Vairogdziedzeri varēs pārbaudīt Onkoloģijas klīnikā

Ar 1.augustu "Piejūras slimnīcas" Onkoloģijas klīnikā veic pārbaudes, lai laikus konstatētu vairogdziedzera ļaundabīgo audzēju vai citus veidojumus šajā orgānā, kas var attīstīties par vēzi. Līdz šim, lai to izdarītu, slimniekiem bija jādodas uz Rīgu, kur, piemēram, P.Stradiņa slimnīcā jau tagad rinda ir līdz septembra beigām. Turpmāk Liepājā šo pakalpojumu sniegs iedzīvotājiem no visa Kurzemes reģiona. Onkoloģijas klīnikas vadītāja Anna Krilova informēja, ka pacientiem, lai nokļūtu uz šo izmeklēšanu, ir nepieciešams endokrinologa norīkojums. Liepājā pašlaik praktizē divi endokrinologi – Ilze Lagzdiņa un Anatolijs Lucenko.

Rekordu grāmatai

Mājās, kurās privatizēti visi dzīvokļi, bet nepietiek līdzekļu to uzturēšanai, namu pārvaldes var palielināt maksu par vienu kvadrātmetru bez saskaņošanas ar Sabiedrisko pakalpojumu regulatoru. Šie maksājumi gadās arī daudz augstāki par vidējiem pilsētā, un tiem jāstimulē biedrību izveide dzīvokļu kopīgai apsaimniekošanai un māju atdalīšanās no namu pārvaldēm. Nesen paziņojumus par maksas paaugstinājumu saņēmuši arī Nākotnes ielas 10.mājā. Tur ir tikai divi dzīvokļi un izdevumu bilance mīnusos. Jaunā tarifa aprēķinos iekļauti visai apjomīgi un pat nevajadzīgi darbi. Par kvadrātmetru šeit būs jāmaksā fantastika summa – 2 lati 73 santīmi.

Var uzzināt jauno kadastrālo vērtību

No vakardienas Valsts zemes dienesta interneta mājaslapā www.vzd.gov.lv ikviens zemes vai būvju īpašnieks var uzzināt sava īpašuma prognozēto kadastrālo vērtību 2008.gadam, informēja VZD sabiedrisko attiecību speciāliste Ilze Goba. Viņa paskaidroja, ka prognozēto kadastrālo vērtību modulī interesējošā īpašuma sastāvā ietilpstošās zemes vienības vai būves kadastrālo vērtību iespējams sameklēt pēc īpašuma kadastra numura vai zemes vienības vai būves kadastra apzīmējuma. "Kadastra informācijas sistēmā reģistrēto zemes vienību un būvju – vairāk nekā divu miljonu objektu – prognozētās kadastrālās vērtības aprēķinātas, ņemot vērā jauno kadastrālo vērtību bāzi un kadastra informācijas sistēmā reģistrētos datus par īpašumu vai objektu pēc stāvokļa 2007.gada 18.jūnijā," skaidro I.Goba, aicinot katru zemes vai būvju īpašnieku izmantot piedāvāto iespēju noskaidrot prognozēto kadastrālo vērtību 2008.gadam. Prognozētās īpašumu kadastrālās vērtības VZD mājaslapā būs pieejamas līdz nākamā gada 1.februārim, jo reālās kadastrālās vērtības, pēc kurām pašvaldības aprēķinās nekustamā īpašuma nodokļa maksājumu ar nodokli apliekamajiem nekustamajiem īpašumiem, tiks aprēķinātas 2008.gada 1.janvārī.

Labdarības akcija "Skolas soma" turpinās

Lielveikala "RIMI" pircēji arī Liepājā var iesaistīties labdarības akcijā "Skolas soma", kas jau otro gadu bērniem no trūcīgajām ģimenēm dod iespēju iegādāties skolai nepieciešamās lietas.

Akcija veiksmīgi norisinājās jau pērn, kad atbalstu saņēma 577 bērni, un arī šogad "Skolas somai" jau saziedoti 14,5 tūkstoši latu, dodot iespēju 416 bērniem no trūcīgām ģimenēm pilnvērtīgāk sagatavoties skolai. "Lai nodrošinātu to, ka ziedotie līdzekļi patiešām tiek izlietoti skolas preču iegādei, sadarbībā ar vietējām pašvaldībām ģimenes nesaņems naudu, bet gan īpašas dāvanu kartes 35 latu apmērā, ko varēs izlietot, iegādājoties tikai skolas preces," norāda akcijas rīkotāji. Viņi norāda, ka Latvijā ir daudz ģimeņu ar skolas vecuma bērniem, kuras dzīvo uz nabadzības sliekšņa. Izdevumi skolas gaitu uzsākšanai vienam bērnam izmaksā vismaz 100 latu. Tomēr iztikas minimums šā gada aprīlī Latvijā bija 129,05 lati, bet vidējā alga pagājušā gada nogalē, piemēram, Kurzemē bija 303 lati, tāpēc saprotams, ka, tuvojoties mācību gadam, vecākus pārņem izmisums par to, kā lai sagādā visu mācībām nepieciešamo.

Akcija "Skolas soma" turpināsies līdz augusta beigām, kad ģimenes saņems dāvanu kartes, ziedot iespējams ne tikai ziedojumu kastītēs "RIMI" veikalos, bet arī portālā www.ziedot.lv.

Uz Rīgu lidos arī brīvdienās

Ņemot vērā aizvien lielāko pieprasījumu aviomaršrutā Rīga – Liepāja, kompānija "Air Baltic" nolēmusi uzsākt reisus arī brīvdienās, informēja "Air Baltic" korporatīvo komunikāciju viceprezidents Jānis Vanags.

Papildu reisi notiks sestdienu rītos pulksten 7.25 no Rīgas un pulksten 8.30 no Liepājas, kā arī svētdienu pēcpusdienās pulksten 19.15 no Rīgas un pulksten 20.20 no Liepājas. Lidojuma ilgums maršrutā ir 40 minūtes, turklāt, kopš kompānija "Air Baltic" ieviesusi interneta reģistrāciju lidojumiem, pasažieri lidostā var ierasties 20 minūtes pirms lidojuma, ietaupot ceļā un lidostā pavadīto laiku.

Pašlaik lidojumus maršrutā Rīga – Liepāja veic darba dienu rītos un vakaros – pulksten 6.50 un pulksten 18.20 no Rīgas un pulksten 7.55 un pulksten 19.25 no Liepājas. Laikus iegādājoties biļetes internetā, uz Rīgu iespējams aizlidot par ļoti zemu cenu –3,60 latiem, kas ir lētāk, nekā braucot ar vilcienu vai autobusu.

Ieradies ceļojošais cirks "Allē!"

Nedēļas sākumā Vecajā ostmalā Latvijas ceļojošā cirka "Allē!" darbinieki uzslēja lielo izrāžu telti un blakus tai ierīkoja savu pilsētiņu. Šovakar būs pirmā izrāde. Vakar cirka direktore Valentīna Golobokiha "Kurzemes Vārdam" pastāstīja, ka Liepājā paredzēts parādīt desmit izrāžu, kurās piedalīsies cirka mākslinieki ne tikai no Latvijas, bet arī Krievijas, Baltkrievijas, Lietuvas un Francijas. Aizraujoši būšot gan priekšnesumi ar dzīvniekiem – suņiem, čūskām, iguānu un lielu krokodilu, gan iluzionistu, akrobātu, klaunu un citu māklinieku sagatavotās programmas. Gotu stila mākslinieks Gabriels Gots klātesošos izklaidēšot ar savdabīgiem burvju mākslas trikiem un oriģinālu kontaktžonglēšanas priekšnesumu. Lietuviešu māksliniece Jurgita rādīšot elegantus gaisa vingrošanas paraugdemonstrējumus un ekscentrikas priekšnesumus, bet faķīrs Pavilas – daudzveidīgus, neparastus faķīrisma trikus. Katru gadu cirks "Allē!" skatītājiem piedāvā jaunu programmu, un V.Golobokiha priecājās, ka Liepājā esot ļoti atsaucīgi skatītāji, kuriem patīk cirks, jo pērn papildus ieplānotajām vajadzējis rādīt vēl trīs izrādes.

Eiropa caur vēsturi iepazīst Liepāju

Izdevniecība "Bohlau Verlag ("BV") Koln Weimar Wien" nupat kā izdevusi Rundāles pils muzeja direktora mākslas zinātnieka Imanta Lancmaņa 1983.gadā uzrakstītā pētījuma "Liepāja no baroka līdz klasicismam" tulkojumu vācu valodā. Šoreiz grāmatas nosaukums ir nedaudz atšķirīgs. Tā saucas "Liepāja – Baltijas ostas pilsēta no baroka līdz klasicismam". Šis izdevums ir trešā grāmata vācbaltu vēstures komisijas sērijā "Baltijas vēsture un mūsdienas". Grāmatas tulkotais izdevums ir būtiski papildināts ar visām tām novitātēm Liepājas arhitektūras un mākslas vēstures pētniecībā, kuras radušās laikā kopš pirmās grāmatas iznākšanas 1983.gadā.

Jaunajam izdevuma ir ievērojami papildināts ilustratīvais materiāls, arī dalījums nodaļās citāds. Grāmata stāsta par to, kādu 17.gadsimta beigās Liepāju varēja redzēt Krievijas cars Pēteris I. Atsevišķas nodaļas veltītas pilsētas pārvaldei, iedzīvotājiem, Liepājas tapšanai par pilsētu 17.–18.gs., pilsētas vēstures atspoguļojumam senākajos plānos. Ļoti nozīmīgi ir erudītā arhitektūras arheologa Jura Zviedrāna Liepājas senās apbūves izpētes materiāli un seno ēku rekonstrukciju zīmējumi, kā arī vecās apbūves fotofiksējumi, kas publicēti grāmatā.

Grāmatu tulkojusi Urzula Reimersa, savukārt izdevēji tās nobeigumā raksta: "Kā Baltijas ostas pilsēta Liepāja kā saimnieciskā, tā arī kultūras ziņā ir centusies būt tuvāk Rīgai nekā pārējās Kurzemes pilsētas. Tā kā pilsēta 1941.gadā tika stipri izpostīta, arī šeit ir zudušas daudzas pagātnes liecības. Imants Lancmanis, kurš grāmatā dzīvi attēlojis attiecīgā laikmeta mākslas un arhitektūras pieminekļus, ielūdz lasītāju īsā, bet uzskatāmā veidā iepazīt Liepājas vēsturi."

Apvienošanās nebūs problēma

Latvijas Pirmās partijas un "Latvijas ceļa" vēlēšanu apvienības kongresā, kas notiks 25.augustā, ir paredzēta abu partiju saplūšana vienā partijā. Jaunā partija sevi pieteiks ar nosaukumu "LPP/"LC"". To vadīs divi līdzpriekšsēdētāji – satiksmes ministrs Ainars Šlesers un iekšlietu ministrs Ivars Godmanis. Apvienības "Latvijas ceļš" Liepājas nodaļas vadītājs Jānis Neimanis šo soli uzskata par pieņemamu. Abas partijas jau strādā koalīcijā Saeimā un valdībā. Viņš gan pieļāva, ka līdz 25.augustam vēl paredzamas smagas diskusijas par programmu un statūtiem. Jānim Neimanim nav arī iebildumu, ka Latvijas Pirmā partija pauž vēlmi ciešāk sadarboties ar "Saskaņas centru", rosina pašvaldību vēlēšanās ļaut piedalīties arī nepilsoņiem, šajā jautājumā ļaujot galavārdu teikt pilsoņiem referendumā. Arī Latvijas Pirmās partijas Liepājas nodaļas vadītājs Gunvaldis Vēsmiņš uzskata, ka apvienošanās procesā problēmām nevajadzētu būt, jo partijas sadarbojušās pirms Saeimas vēlēšanām, kurās startējušas kā vienots spēks.

Tosmares mikrorajonā – jauns rotaļlaukums

Piektdien pulksten 12 namu apsaimniekošanas uzņēmuma "Karosta" pārstāvji Tosmarē, Viršu ielā 1, mikrorajona bērniem svinīgi nodos jaunu bērnu rotaļu laukumu. Tas ir pirmais Latvijas neatkarības gados no jauna uzbūvētais rotaļu laukums šajā mikrorajonā un veidots no dabas materiāliem – koka baļķiem. Rotaļu laukumu projektējis un ierīkojis mākslinieks Kaspars Grickus. Namu apsaimniekošanas uzņēmuma "Karosta" valdes locekle Gaida Korņilko informējusi, ka šogad lielākā daļa līdzekļu, ko pašvaldība piešķīrusi namu pagalmu labiekārtošanai, atvēlēti Tosmares mikrorajonam. Šeit namu pagalmos šovasar jau uzstādīti 15 jauni soliņi, kuriem pasūtītas arī atbilstošas atkritumu urnas.

"Helikons" saņem sabiedriskā labuma statusu

Sabiedriskā labuma komisija atbalstījusi sabiedriskā labuma statusa piešķiršanu vienpadsmit nevalsts organizācijām. Par to informējusi aģentūra LETA. Pamatojoties uz sabiedriskā labuma statusu, nevalsts organizācijas var piesaistīt ziedotājus, kuri ir tiesīgi izmantot likumā "Par uzņēmumu ienākuma nodokli" noteiktās nodokļu atlaides 85 procentu apmērā no ziedotajām summām. Starp organizācijām, kas saņēmušas komisijas atbalstu, ir Liepājas literātu un radošo mūziķu klubs "Helikons".

Zināms, kas dosies uz Vāciju

31.jūlijā beidzās pieteikšanās konkurss uz Baltijas jaunatnes konferenci "Aktīvā atpūta, sports un kultūras dažādība darbā ar Baltijas jūras reģiona jaunatni". Konkursam bija pieteikušies 10 Liepājas jaunieši, no kuriem četri piedalīsies konferencē, kas norisināsies Vācijā bez maksas. Izvērtējot dalībnieku iesūtītās motivācijas vēstules, par visatbilstošākajiem atzīti Agita Kārkliņa, Mārtiņš Mamis, Daina Gintere un Artis Filips Armalis. Šie četri Liepājas jaunieši dosies pārstāvēt savu valsti un pilsētu Vācijā. Konferencē piedalīsies 40 jauniešu vecumā no 18 līdz 25 gadiem no Norvēģijas, Somijas, Igaunijas, Latvijas, Lietuvas, Polijas un Vācijas. Konferences mērķis ir veicināt jauniešu starpkultūru zināšanas un sadarbību starp jauniešiem Baltijas jūras reģionā. Konferences laikā jaunieši strādās trīs darba grupās: "Sports un aktīvā atpūta Eiropā", "Kultūras dažādība un integrācija ar sporta aktivitāšu palīdzību", "Jaunatne un mediji – sports kā komunikācijas veids". Paralēli darba grupām ir paredzētas lekcijas, ekskursijas un savas valsts prezentēšana.

Klāt "Skolas soma"

Tuvojas jaunais mācību gads. Un jau tradicionāli Liepājas Sociālais dienests sāk akciju "Skolas soma", lai palīdzētu iegādāt skolai nepieciešamās lietas. Šogad no pašvaldības budžeta līdzekļiem vairāk nekā pusotram tūkstotim ģimeņu par katru bērnu skolēnu piešķirs vienreizēju pabalstu – 8 latus. Tos saņems ģimenes, kuras audzina 3 un vairāk nepilngadīgus bērnus, ģimenes, kuras audzina bērnus invalīdus, ģimenes, kuras audzina aizbildnībā esošus bērnus, Černobiļas AES avārijas seku likvidatoru ģimenes, ģimenes, kuras ir Ģimenes atbalsta daļas uzskaitē un audžuģimenes. Šās ģimenes no 13.augusta, uzrādot pasi, pabalstu varēs saņemt jebkurā akciju sabiedrības "Norvik banka" Liepājas filiālēm. Pēc papildsarakstiem pabalstu saņems arī ģimenes, kurām no šā gada 1.jūlija līdz 30.septembrim būs piešķirts trūcīgas ģimenes statuss un kuras audzina skolas vecuma bērnus. Tām, līdzi ņemot pasi, izziņu par trūcīgas ģimenes statusu un mācību iestādes izziņu, ja bērns vecāks par 15 gadiem un mācās vispārizglītojošā skolā, no 13.augusta līdz 28.septembrim jāierodas Sociālā dienesta Sociālo pakalpojumu daļā, E.Veidenbauma ielā 3, lai iesniegtu dokumentus papildsaraksta veidošanai (kontakttelefons – 3489674). Sociālo pakalpojumu daļā apmeklētājus pieņem pirmdienās no pulksten 14 līdz 17, otrdienās – no 9 līdz 12, ceturtdienās – no 15 līdz 18 un piektdienās – no 14 līdz 16.