Kurzemes Vārds

23:55 Pirmdiena, 20. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Sports

Bresta krīt! Ejam tālāk
Ints Grasis no Brestas

Vakar pārpildītajā Brestas apgabala galvenajā futbola arēnā "Brestskij" ap 10 tūkstošiem līdzjutēju bija aculiecinieki tam, kā "Liepājas metalurga" futbolisti aizraujošā cīniņā svin uzvaru pār vietējo "Dinamo" komanda.

UEFA kausa izcīņas kvalifikācijas kārtas atbildes spēle

"Dinamo" (Bresta) – "Liepājas metalurgs" 1:2 (0:1).
"Liepājas metalurgs"
– Spole, Surņins, Ivanovs, Fereira, Zirnis, Kļava, Tamošausks, Soloņicins, Kalons (Kamešs, 90.+4), Karlsons, Krugļaks (Žuravļovs 90.+2).
Vārti: "Dinamo" – Sokols (47.); "Liepājas metalurgs" – Krugļaks (38.), Karlsons (49.)
Brīdinājumi: "Dinamo" – Sokols (23.); "Liepājas metalurgs" – Kļava (19.), Karlsons (60.)Noraidījumi: "Dinamo" – Kocs (stiens pretiniekam), Šigoļevs (pēdējās cerības sods).

Atmosfēra stadionā bija nokaitēta jau ilgi pirms spēles sākuma un skatītāji tribīnēs bija ne mazāk kaujinieciski noskaņoti par futbolistiem. Futbola elpa visnotaļ sakārtotajā un sakoptajā Brestā bija jūtama tāpat kā pērn Kazahstānas pilsētā Aktobe. Komandas laukumā devās, atskanot vecajai labajai futbola himnai. Neizpalika, protams, tradicionālais baltkrievu tautumeitu uznāciens un ziedu pasniegšana futbolistiem. Interesanti, ka komandu sastāvus pieteica četrās valodās – baltkrievu, krievu, latviešu un angļu!

Spēle sākās ļoti ātrā tempā, kurā neliels pārsvars bija brestiešiem, kas jau pirmajās minūtēs radīja ļoi bīstamu momentu pie mūsu vārtiem, taču bumba, par laimi, gāja secen. Liepājnieki, labi saprazdami, ka bez gūtiem vārtiem šogad eirokausi būs beigušies, bija izveidojuši uzbrukuma trijotni – Karlsons, Krugļaks, Kalons, un nevaretu teikt, ka mājinieku aizsardzībā nebija neviena cauruma. Tie ik pa brīdim tika uztaustīti, taču noslēguma sitieni Kalonam, Kļavam, Fereiram neizdevās vai to ceļā stājās brestiešu vārtu vīrs Cigalko.

Elpu aizraujošas bīstamas situācijas veidojās gan pie vieniem, gan pie otriem vārtiem, un, ja visas piefiksētu, beigtos pildspalvas tinte. Mājinieki uzbruka vairāk, taču atbildi parādā mūsējie nepalika. Labi darbojās abu komandu vārtsargi, savukārt abu komandu uzbrucējiem pietrūka precizitātes, uzbrukuus noslēdzot. Kā mājinieki tika pāri centram, tā sekoja vētraina tribīņu reakcija un milzu nopūta, ja uzbrukums nebeidzās ar vārtu guvuu. Mūsējie vairāk centās izmantot pretuzbrukumu taktiku un šā šajā mačā attaisnojās. Vienā no prettriecieniem augsto piespēli ar galvu pa skrējienam Krugļakam nometa Karlsons, un ukraiņu leģionārs no aptuveni 22 metriem sita pecīzi tālajā stūrī!

Protams, pēc pārtraukuma brestieši metās uzbrukumā un jau pirmaā uzbrukumā spēlē iesaistījās Spole. Bet tūliņ arī sekoja Sokola izpildītas stūra sitiens, pēc kura bumba pie vārtu tuvā staba izgāja cauri aizsargiem un arī Spolem – 1:1. Taču stadiona vētrainās gaviles norima jau pēc divām minūtēm, kad Karlsons, esot soda laukumā, viņam adresēto piespēli (Ivanovs) pārvērta fantastiskā vārtu guvumā. Ģirts atkārtoja meistarstiķi, sitot šķērītē atmuguriski!

Brestieši tā kā iepauzēja, atgūstoties no šoka, un tad atkal sāka uzglūnēt mūsu vārtiem, bet liepājnieki jau uzskatāmi demonstrēja uz pretuzbrukumiem tēmētu spēli. Vienubrīd brestieši izpildīja pat trīs stūra sitienus pēc kārtas. Uzbrukumi mūsu vārtiem sekoja cits citam, bet gūt panākumu mājiniekiem traucēja meistarības un veiksmes trūkums.

Taču cik tur trūka, ka trešos vārtus iesistu lieājnieki. Vienā no epizodēm Karlsons viltīgi cēla bumbu pāri vārtsargam, bet viņš fantastiskā lēcienā to izvilka. Lieliska iespēja vēlreiz izcelties bija Krugļakam, kurš, ielauzies soda laukumā, sita pāri. Savukārt 70.minūtē bumba pēc spēcīga tiešā brīvsitiena jau nodimdināja mūsu vārtu pārliktni...

Situācija bija nokaitēta līdz baltkvēlei, un pirmiem nervi neizturēja brestiešiem – Kocs saņēma sakano kartiņu par sitienu Tamošauskam, kurš tam pēc izpildīja bīstamu brīvsitienu – vārtsargs bija savā vietā. Vēl vienā epizodē Kalons jau apveda vārtsargu, bet bija par ass leņķis un par mazs ātrums, lai gūtu vārtus. Bet pēc tam simtprocentīgai brestieši iespējai kapu izraka Spole, metoties ceļā bumbai. Tūliņ sekoja pēdējās cerības sods pret Krugļaku un serbu arbitrs Ninoslavs Spašičs uz ģērbtuvēm aizsūtīja vēl vienu dinamieti. Atkal asumi pie liepājnieku vārtiem…. Ja tādu futbolu būtu redzējuši Liepājas skatītāji! Četrajās kompensācijas laika minūtēs brīnumainā kārtā vārtus pamanījās negūt Kalons. Svilpe.

Jau šodien mēs uzzināsim savus nākamos pretiniekus UEFA kausa izcīņas nākamajā kārtā.

Komentāri

"Liepājas metalurga" galvenais treneris Benjamins Zelkēvičs:
– Mēs bijām iekļuvuši futbola svētkos, kur ir lielisks stadions, labs laukums, līdzjutēji. Šodien bija mūsu diena, veiksme uzsmaidīja visai bieži. Taču arī mēs parādījām, uz ko esam spējīgi, spēlējām uz pretuzbrukumiem. Varbūt mums ir vairāk pieredzes. Esmu apmierināts, ka futbolisti cīnījās. Negribu nevienu izcelt, šodien bija komandas spēle.

"Dinamo" galvenais treneris Vladimirs Gevorkjans:
– Par sešiem mēnešiem esam izdarījuši daudz vairāk nekā visus iepriekšējos gados. Brestā visi gaidīja šo dienu. Uzbrukuma noslēgumā neveicās. Vajag gūt vārtus, ja to neizdara, agri vai vēlu iesitīs pretinieks. Pieredzes pietrūka, jo pie 1:1 vajadzēja apstāties, apdomāties, nevis mesties uz priekšu. Nesportiskā rīcība no mūsu futbolistu puses bija profesionālu futbolistu necienīga.


Jubilejas ģenerālmēģinājums
Andris Sudmalis

Vakar Liepājas Latviešu biedrības namā jau četrpadsmito reizi pēc kārtas Liepājā pulcējās kupls, šķiet, pasaulē vispopulārākās prāta spēles, šaha meistaru pulks, lai piedalītos vienā no tiem mūsu pilsētā notiekošajiem pasākumiem, bez kuriem vasaras sporta dzīve daudziem vairs nav iedomājama – "Liepājas rokādē".

Šogad, salīdzinot ar citām reizēm, festivālā būs vairākas atšķirības. Tikai otro reizi pie simts galdiņiem notiks šaha mačs starp Latviju un Lietuvu, tā autori ir "Liepājas rokādes" rīkotāji. Jau astoto reizi rokādē notiks superturnīrs, kurā tradicionāli piedalīties uzaicināti spēcīgi pasaules līmeņa sportisti. Tiek uzskatīts, ka šogad šī turnīra dalībnieku sastāvs, iespējams, ir spēcīgākais, kāds jebkad pulcējies Liepājā. Festivāla direktors, Liepājas domes deputāts un uzņēmējs Āris Ozoliņš par lielu organizatoru (respektīvi – savu) sasniegumu uzskata Arkādija Naidiča ierašanos Liepājā. Šis Latvijas šaha audzēknis kopš 11 gadu vecuma dzīvo Vācijā un ir kļuvis par tās spēcīgāko šahistu, bet, vēl dzīvojot Latvijā, savulaik kļuva arī par valsts čempionu hokejā savā vecuma grupā. Pie panākumiem noteikti jāmin arī FIDE prezidenta Kirsana Iļumžinova pirmā viesošanās Liepājā un Latvijā. "Katrā ziņā ceru, ka 2007.gada "Liepājas rokāde" būs laba gatavošanās nākošajam – jubilejas – festivālam," saka Ā.Ozoliņš.

Vadošie šahisti sacensības uzsāks tikai šodien, bet vakar pēcpusdienā cīņas uzsāka 184 "Open" turnīra dalībnieki. Vispirms gan bija klusuma brīdis Jāņa Matvejeva piemiņai, kurš bija viens no galvenajiem "Liepājas rokādes" dibināšanas iniciatoriem deviņdesmito gadu pirmajā pusē, bet aizgāja mūžībā sagaidījis tikai trīspadsmito festivālu.

Tad sekoja Liepājas domes priekšsēdētāja Ulda Seska uzruna, kurā pilsētas galva uzsvēra, ka viņam ir patīkami katru gadu redzēt tik kuplu dalībnieku skaitu, un izteica cerību, ka nākamgad tieši "Liepājas rokāde" varētu kļūt par pirmo lielo pasākumu, kuru uzņems jaunuzceltā multifunkcionālā sporta halle. U.Sesks arī nodēvēja šahu par vienu no demokrātiskākajiem sporta veidiem, kurā aci pret aci tiekas dažādu paaudžu un dzimumu sportisti.

Runājot par "Open" dalībnieku skaitu, jāmin, ka tas ir nedaudz lielāks, nekā bija pērn, taču mazāks nekā absolūtais rekords – 202 šahisti. Taču jāņem vērā, ka "Liepājas rokādē" piedalās arī astoņi lielmeistari – superturnīra dalībnieki – Kirils Georgijevs (Bulgārija), Arkādijs Naidičs (Vācija), Aleksandrs Halifmans (Krievija), Jans Elvests (ASV), Zurabs Azmaiparšvili (Gruzija), Kaido Kulaots (Igaunija), Normunds Miezis (Latvija), Vidmants Mailišausks (Lietuva). Tāpat arī ir gaidāms vairāku desmitu šahistu desants, līdzdalībai komandu turnīrā, ātrspēlē, kā arī jau minētājā Latvijas – Lietuvas sacīkstē.

Pirmā spēle turnīrā gan notika vēl pirms oficiālajām runām, kurā Āris Ozoliņš mērojās spēkiem ar Uldi Sesku. Lai arī spēku samērs bija pilsētas galvam par sliktu, deputāts Ozoliņš, jautāts par cīņas iznākumu, atbildēja, ka viņi vienojušies par neizšķirtu.

Savukārt "Open" turnīrā no mūsējiem galvenā uzmanība būtu jāpievērš tradicionālajiem pēdējo gadu Liepājas šaha līderiem – Vitālijam un Vadimam Daškevičiem, kā arī jaunajam Ritvaram Reimanim. Iekļūt to "Open" turnīra sešu labāko sportistu skaitā, kas pēc 7.kārtas izcīnīs tiesības piedalīties superturnīrā nebūs viegli, taču vismaz Vadima Daškeviča izredzes varētu būt pietiekami labas – kā nekā tieši viņš "Open" turnīra dalībnieku reitingā noslēdz labāko sešinieku.