Kurzemes Vārds

18:46 Ceturtdiena, 16. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Brīvbrīdis

Darbiņš zobu higiēnistam!

Vēl pirms gadiem pieciem vai sešiem tāds speciālists kā zobu higiēnists daudziem bija pasvešs, bet tagad to cenšas apmeklēt katrs sevi cienošs cilvēks. Un tomēr ne viens vien jautā: kā kopt savus zobus tā, lai ikdienā nebūtu jāraizējas, ka mutē pamazām saviešas neskaitāms daudzums nevēlamo iemītnieku – baktēriju, kas var bojāt veselos zobus? To "Brīvbrīdis" pajautāja gan vairākiem zobu ārstiem, gan zobu higiēnistiem.

Iespējams, cilvēku, kurš vēl ne reizes nav bijis pie zobu higiēnista, taču visu mūžu cītīgi tīra zobus divas reizes dienā, izbrīnīs zobārsta ieteikums pirms kārtējās apskates vispirms apmeklēt šo speciālistu. Zobārsti skaidro, ka tas tāpēc, lai objektīvi varētu novērtēt zobu veselību. Protams, zobārsts uzreiz ievēros bojātos zobus, ja tādi būs, taču viņa darbu ļoti atvieglos tas, ka zobi pirms tam būs iztīrīti ne tikai ar birstīti un zobu pastu, bet savu darbiņu būs paveicis arī higiēnists un būs likvidēts viss aplikums, arī zobakmens, kuru noņemt ar zobu birstīti vien nav iespējams.

Zobu higiēnisti rosina viņu pakalpojumus izmantot vismaz reizi gadā, bet cilvēkiem, kas smēķē un ir kaislīgi kafijas vai melnās tējas cienītāji, kā arī tādiem, kam ātri veidojas zobakmens, pat divas vai trīs reizes gadā. Tad arī būs iespēja kopīgā sarunā meklēt iemeslu, kāpēc zobakmens tik ātri atjaunojas. Viens no iemesliem, kāpēc tas notiek, ir diabēts, zarnu trakta darbība un, protams, nepareiza zobu tīrīšana, kuras laikā nenoņem izveidojušos mīksto aplikumu, kas ir pārpalikums no ēdiena. Un, lai arī kādam varbūt šķiet – kas gan tur briesmīgs, ja ir zobakmens, tad zobārsti atbild pavisam tieši: tas paātrina zobu bojāšanos, tāpēc obligāti jādabū nost! Tāpēc jau zobi jātīra vismaz divas, pat trīs reizes dienā, bet, ja tas darba specifikas dēļ nav iespējams, pēc ēšanas vismaz jāizskalo mute un ieteicams arī lietot košļājamo gumiju. Turklāt cilvēkiem, kam ir paaugstināts zobakmens veidošanās risks, ieteicams izvēlēties zobu pastas, kas izstrādātas, lai mazinātu paradontozes (zobu bojāšanās) risku. Bet tiem, kam ir pastiprināta smaganu asiņošana, ieteicamas smaganas atveseļojošas zobu pastas.

Un ne vienam vien cilvēkam aktuāls ir jautājums, cik bieži būtu jāmaina zobu birstīte, jo nereti tā kalpo pusgadu, gadu un pat ilgāk. Zobu higiēnisti skaidro, ka pat tad, ja šķiet, ka vecajai birstītei pēc pusgada nav nekādas vainas, tā ir jāmaina, un tas jādara reizi trīs vai četros mēnešos, jo birstītes saros savairojas mutē esošās baktērijas, kas neveicina labvēlīgu mutes higiēnu. Un vēl zobu veselības speciālisti atgādina, ka, rūpējoties par mutes dobuma higiēnu, ir svarīgi ne tikai tīrīt zobus, bet arī mēli – ar to pašu birstīti vai speciāli nopērkamiem mēles tīrāmiem aksesuāriem, par kādu mājas apstākļos var kalpot pat tējkarotīte.

Sagatavojusi Kristīne Pastore