Kurzemes Vārds

17:51 Trešdiena, 3. jūnijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Māksla

Parīzes elpa un mazliet no kaimiņzemes
Daina Meistere

Spožais minimālisms

Akciju sabiedrības "UPB" izstāžu galerijā var aplūkot mākslinieces BARBARAS GAILES personālizstādi "Dažas gleznas". Uz tās atklāšanu autore bija ieradusies kopā ar ģimeni no Parīzes, kur dzīvo jau gadus vienpadsmit.

Barbara Gaile absolvējusi J.Rozentāla Rīgas Mākslas vidusskolu, mācījusies Sanderlandes Universitātes Glezniecības nodaļā (Lielbritānija) un beigusi Latvijas Valsts mākslas akadēmijas Glezniecības nodaļu, viņai ir mākslas maģistres grāds. Rīkojusi personālizstādes galerijās Latvijā un Francijā, kā arī piedalījusies grupu izstādēs mūsu valstī un Vācijā, Krievijā, Francijā, Dānijā, Beļģijā, Luksemburgā, Zviedrijā, Šveicē, Igaunijā.

Personālizstādes atklāšanā mākslinieci Barbaru Gaili sveica gan liepājnieki, kuru starpā bija arī mākslinieki, gan māksliniece Ilze Avotiņa, kurai pateicoties mūsu pilsētas iedzīvotājiem un viesiem ir iespēja skatīt šos savdabīgos darbus. Mākslinieks Valdis Mackars sacīja, ka tie darināti visai retā stilā, kādā visā pasaulē strādā tikai atsevišķi mākslinieki. "Stilu, kādā strādā Barbara Gaile, var saukt par minimālismu, tas bija populārs pagājušā gadsimta sešdesmitajos gados," pastāstīja V.Mackars.

"Kurzemes Vārds" palūdza mākslinieci uz nelielu interviju.

Kas jūs saista ar Liepāju?
– Tas, ka ļoti jauki cilvēki nāk no Liepājas, man ir bijusi veiksme dažos dzīves brīžos būt kopā ar kolēģiem, kuri bijuši saistīti ar jūsu pilsētu – šeit mācījušies, dzimuši, dzīvojuši. Kā mans studiju biedrs Jānis Viņķelis, kurš bija liels Liepājas patriots. Un tas atstāj iespaidu.

– Pastāstiet, kā top jūsu darbi.
– No pirmā acu uzmetiena tas varbūt tā neizskatās, bet tie top ilgstošā laikā, daudzos mēnešos, klājot krāsu kārtu kārtām. Es strādāju ar smalkiem krāsu pigmentiem, tādiem kā pūderis, un tā arī tie tiek uzklāti, un tad tas dod to spīduma efektu. Brīžiem man ideja ir skaidra, zinu, kādu rezultātu es gribētu, bet galā neiznāk, kā iecerēts, un tad tas ir jāpārstrādā. Bilde top mēnešiem ilgi.

– Vai visi šeit redzamie darbi, kuriem ir doti tādi noskaņu pilni nosaukumi kā "Pilnīgi laimīgs", "Pieticīgi laimīgs", "Brīnišķīga ainava", "Afrodīte", ir tapuši Parīzē?
– Jā, un tie visi ir pēdējo gadu darbi. Trīs no tiem ir pavisam svaigi, nupat atvesti uz Latviju, bet citi jau ilgāku laiku ir bijuši Rīgas galerijās. Šī sākumā nebija domāta kā vienota izstāde, bet, kad nāca piedāvājums, es sāku domāt, kā izveidot vienotu ekspozīciju, ko tajā likt.

– Kā jūs jūtaties pilsētā, kura asociējas ar mākslas elpu? Vai esat Francijas mākslinieku vidē pazīstama?
– Es diezgan regulāri piedalos izstādēs – gan atsevišķi, gan kopā ar citiem māksliniekiem, un tas ir ļoti iedvesmojoši. Sadarbojos arī ar divām Rīgas galerijām.

– Ir tāds stereotips, ka Parīzē pa visu namu logiem var redzēt Eifeļa torni. Vai arī pa jūsu dzīvokļa logiem tas pamanāms?
– Nē! Mani iedvesmo visa pilsēta, visa tās gaisotne, gaisma, kas šķiet tāda gaiši pelēka. Un pēdējie gadi šajā pilsētā man ir bijuši ļoti intensīvi.

– Vai jūs esat pievērsusies arī citiem mākslas veidiem?
– Esmu kādreiz domājusi par to, bet sapratu, ka viss, ko esmu mācījusies, ieguvusi, visas manas zināšanas pieder glezniecībai.


"Gleznošana ir mana dzīve"

Mākslas galerijā "Ten" apskatāma lietuviešu gleznotāja KOSTA ŽOĻA gleznu izstāde. Mākslinieks ir dzimis Klaipēdā. Tur arī dzīvo un iemūžina savos darbos apkārtnes dabu – mežu, upi, jūru. Bet, kā viņš pats atzīstas, tuvāka viņa dabai esot portretēšana.

K.Žolis nav studējis glezniecību, gleznošanas pamatus viņš apguvis mākslas studijā "Guboija". 1982.gadā viņš kļuvis par Lietuvas Tautas mākslinieku savienības biedru, 2001.gadā – par Žemaitijas Mākslinieku savienības biedru. Dzīvojis un strādājis arī Zviedrijā un Dānijā. Izstādes atklāšanā viņu sveica mākslas pazinēji.

Viesmākslinieks sniedza nelielu interviju "Kurzemes Vārdam".

Jūs ar saviem darbiem Liepājas skatītājiem neesat pazīstams. Kur bijuši apskatāmi jūsu darbi?
– Jā, Liepājā manas gleznas eksponētas pirmo reizi. Esmu piedalījies izstādēs Lietuvā kopā ar citiem māksliniekiem, arī kādreizējā Čehoslovākijā. Komercizstādes bijušas Zviedrijā un Dānijā, esmu pārdevis savus darbus Itālijā.

– Mūsu skatītājiem jūs piedāvājat ainavas un dažus portretus. Kas jums ir mīļākās vietas, kuras vēlaties uzlikt uz audekla?
– Portreti ir mans mīļākais žanrs. Bet te redzamajās ainavās ir manas dzīvesvietas Klaipēdas apkārtne – jūra, Sventājas upe, vecās dzirnavas, kas tur atrodas. Ir arī dažas tīri fantāzijas ainas. Jūra ir otrs mans mīļākais gleznošanas objekts.

– Vai tagadējos apstākļos mākslinieks var izdzīvot tikai no mākslas?
– Tā es dzīvoju jau no 1990.gada. Man molberts vienmēr ir līdzi, lai kur es arī būtu un ietu, kā Lietuvā, tā citās valstis, Jo tā dzīvoju, un tā es nopelnu. Protams, tas nav viegli. Bieži es gleznoju pasūtījuma portretus, bet tikpat bieži es portretus vienkārši dāvinu. Manus darbus ir iegādājusies pašvaldība. Kad dzīvoju Zviedrijā, man Zviedrijas parlamenta loceklis pasūtīja savas ģimenes portretu. Esmu darinājis arī citu pazīstamu cilvēku portretus.