Kurzemes Vārds

16:55 Ceturtdiena, 9. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Novada ziņas īsumā

Rada visskaistāko salūtu
Ilze Lanka

7.Baltijas Ziedu paklāju festivālā, kas notika Ventspils pilsētas svētku laikā, pieaugušo grupā uzvaras laurus plūkuši Grobiņas radošā kluba "Efeja" dalībniece Inita Beihmane un viņas vīrs Vilnis.

Sarīkojums pagājušās nedēļas nogalē tradicionāli notika Ventspils ostas promenādē. Ziedu paklāja festivāla šā gada tēma bija "Salūts". Pavisam izveidoti 23 darbi, 19 no tiem – pieaugušo grupā. Dalībnieki bija ieradušies no Latvijas, Lietuvas, Ukrainas un Baltkrievijas.

Radošo klubu "Efeja" festivālā pārstāvēja Beihmaņu ģimene, citas organizācijas dalībnieces nav varējušas tikt. "Idejas gan grozījām kopīgi," teica radošā kluba vadītāja Biruta Ignatova. Tomēr I.Beihmane norādīja, ka galvenais nopelns šai ziņā esot viņas vīram.

Grobiņnieku darba nosaukums bija "Jumtu ziedēšanas laiks". "Par pamatu ņēmām kapara jumta segumu, no kura kā salūta pušķi nāca ar stieplēm nostiprinātas sarkanas rozītes un vārpas," skaidroja I.Beihmane. "Bez vīrieša rokām tur neiztikt." Darbs pie divus reiz trīs metrus lielā floristikas veidojuma ilga visu piektdienu.

Žūrija darbus vērtējusi sestdienas rītā. Izrādījies, ka vislabākais ir "Jumtu ziedēšanas laiks". Balvā uzvarētāji saņēmuši prēmiju, kuras apmērs netiek atklāts. Summa nav maza, atzina I.Beihmane.

"Efeja" festivālā piedalās visus septiņus gadus. Līdz šim lielākais sasniegums bijusi trešā vieta. Tā iegūta, festivālā piedaloties pirmo reizi.

Ziņu aģentūra LETA raksta, ka Ventspils pilsētas svētkus šogad apmeklējuši vairāk nekā 70 tūkstoši cilvēku. Tā kā Ventspils pilsētas un rajona viesu namos un viesnīcās visas vietas bijušas aizņemtas, izmantotas arī Liepājā un Kuldīgā piedāvātās naktsmājas.


Baronese cīravniekus mudina uz ēverģēlībām
Viktors Ulberts

Ar parādi, skanot Priekules pūtēju orķestra spēlētam maršam, svētdien Cīravas centrā tika atklāti Dīķa svētki. Šī bija iespēja cīravniekiem pulcēties kopā, kā arī rādīt citiem savu atjautību un talantu netradicionālajās sacensībās.

Startē gan buļļi, gan ikriņi

Ap pulksten 12 centrā sāka pulcēties gan skatītāji, gan komandu dalībnieki. Pie nosaukumiem arī bija piedomāts, piemēram, viena komanda sevi bija nodēvējusi par "Dzērves ikriņiem", citi sevi nosauca par "Mazajiem atkarīgajiem", savukārt sarkanos krekliņos tērptā komanda sev piešķīra ļoti skanīgu nosaukumu – "Red Bulls" jeb latviski – "Sarkanie buļļi".

Sanākušos uzrunāja pēkšņi parādījusies galanti ģērbusies dāma, kura sevi pieteica kā Cīravas pils barona radinieci, baronesi Dorotiju. Dažam gan baronese šķita līdzīga Dzērves pamatskolas skolotājai Vitai Valdmanei, taču skaļi savas aizdomas neviens neizteica. Baronese Dorotija paslavēja cīravniekus, ka viņi ir ļoti eiropeiski, un mudināja piedalīties sacensībās, kas vairāk līdzinājās ēverģēlībām.

Baroneses tērps aizlienēts Liepājas teātrī, jo mājās jau tik glaunas kleitas neviens vairs netur, atzina V.Valdmane. Viņa sacīja, ka jau pieradusi pie dažādām lomām, jo Līgosvētkos tautastērpā piedaloties Jāņu un Līgu apciemošanā un apdziedāšanā, skolā bieži notiek karnevāli.

Gulbji parāda attieksmi

Pirmais uzdevums komandām bija no jebkā uzcelt māju. Tad nu gan vajadzēja likt lietā izdomu. Šajā sacensību veidā, ko nosauca par "Namelis –2007", cieta apkārtējie krūmāji un zālāji, kas būvniecībā tika izmantoti visvairāk. Taču varbūt tika izdarīts labs darbs, kādu stūri atbrīvojot no veciem koku stumbeņiem. Daža laba komanda gan lika lietā viltību un ieradās ar pusfabrikātu – nelielu rotaļu mājiņu, ko tik vien kā izgreznoja ar zaļumiem. Pēcāk cīravnieki varēja nobalsot, kura mājiņa patīk vislabāk.

Dzērves pamatskolas direktors Mairolds Blūms bija iejuties tiesneša lomā tādā sacensību disciplīnā kā "Dīvainais brauciens". Te komandām vajadzēja rādīt savu airēšanas prasmi. Ar laivu vajadzēja izbraukt "S" veida loku, otrā krastā noplūkt meldru un atgādāt to tiesnesim.

M.Blūms gan pažēlojās, ka savdabīgu attieksmi pret šo sacensību veidu parādījis dīķī dzīvojošais gulbju pāris. Iepriekšējā vakarā sacensību vieta tika iekārtota, bet no rīta cilvēkus gaidīja pārsteigums – gulbji šo vietu bija pamatīgi piegānījuši.

Komandām lika arī sagatavot savu priekšnesumu, iziet labirintus un piedalīties tādās savdabīgās disciplīnās kā "Joks ar dīķa ūdenszālēm", "Sabrīnies, bet nesaproti" u.tml. Savukārt slinkākie dīķa malā varēja cilāt badapātagu. Galvenais bija saķert nevis resnas, bet garas zivis, jo uzvarētāju noteica pēc loma kopējā garuma.

Nav klasisko sporta veidu

Cīravas Kultūras nama vadītāja Daina Gulbe pastāstīja, ka ideja par Dīķa svētkiem viņai radusies pirms trim gadiem. "Visi parasti svin pilsētas svētkus, pagasta svētkus, bet Cīravā nekas tāds nebija bijis. Tad nu gribējās ko līdzīgu noorganizēt šeit, tikai negribējās kopēt citus ar pagasta svētkiem. Tā kā Cīravas pašā centrā ir liels dīķis, ko iecienījuši gan peldētāji, gan makšķernieki, nolēmu svinības nosaukt par Dīķa svētkiem." D.Gulbe piecājas par to, ka šis pasākums vienmēr ir kupli apmeklēts – tātad cilvēkiem šie svētki ir vajadzīgi un viņi tos ir pieņēmuši.

D.Gulbe norādīja, ka Dīķa svētkos nenotiek sacensības nevienā klasiskajā sporta veidā, jo īstus sporta svētkus, kuros sportisti rāda prasmi dažādās disciplīnās, pagastā organizē jau jūlijā. "Šis vairāk ir plezīrs, lai cilvēki varētu izklaidēties un atpūsties," piebilda D.Gulbe. Viņa domājusi – pieteiksies varbūt septiņas komandas, taču startēja deviņas.

Pēc sacensībām neizpalika arī svētku mielasts ar šašliku, zupu un citiem gardumiem, kas pēc amizantajām sporta disciplīnām visiem labi gāja pie sirds.


Maina autobusu kustības grafiku

No vakardienas 912.autobuss kursē pēc cita grafika, rāda informācija Grobiņas interneta mājaslapā www.grobina.lv.

No Siena tirgus Liepājā 912.autobuss atiet pulksten 21.15 (tikai darbdienās) un pulksten 22.10. No Grobiņas galapunkta uz Liepāju šī maršruta autobuss kursē katru dienu pulksten 5.10, 21.25 un 23.

Grafikā ieviestas izmaiņas, galvenokārt par dažām minūtēm pabīdot atiešanas laiku. Tas darīts, ņemot vērā iedzīvotāju lūgumus. Piemēram, iepriekš pēdējais 912.autobusa reiss no Liepājas uz Grobiņu bija pulksten 22. "Tie, kuri strādā lielveikalos, netika mājās. Tāpat bija arī pēc teātra izrādēm," skaidroja Grobiņas domes Administratīvās nodaļas vadītāja Gunta Konopļeva.

912.autobusa maršrutu apkalpo Liepājas Autobusu parks.


Buncenieki iet pretī rudenim

"Laiks ir bagāts ar tumšiem mākoņiem, zem kuriem dzīvojot arī noskaņojums kļūst rudenīgs," teica Bunkas pagasta kultūras dzīves vadītāja Malda Andersone un pastāstīja, ka 17.augustā pulksten 9 pie pagastnama iecerēts rudens gadatirgus.

Kultūras dzīves vadītāja aicināja lauksaimniekus, amatniekus un uzņēmumu īpašniekus tam posties un pieteikties laikus. Gan jau vasara būšot sagādājusi veltes gan dārzu un tīrumu kopējiem, gan mājdzīvnieku un mājputnu audzētājiem. To visu varot celt ratos un vest uz tirgu. Tagad jau arī Pārtikas un veterinārais dienests atļaujot pārdot gan zivis, gan medu, tikai tas jādara saskaņā ar noteikumiem.

Pieteikties gadatirgum var, piezvanot pa tālruni 29296265. "Mēs ceram arī uz pircēju atsaucību," sacīja sarīkojuma organizatore.


Sarīko starptautisku mākslas simpoziju

Līdz sestdienai Aizputē, Mākslinieku darbnīcu un rezidenču centrā "Serde", risinās starptautisks vides mākslas simpozijs "HUMUS", informēja sarīkojuma organizatori.

Aizputē darbojas starptautiska mākslinieku grupa – Mindaugs Pridotks no Lietuvas, Briāns Benfers no ASV, Māris Grosbahs, Kristīne Lazdāne, Anda Poikāne, Jānis Zvirgzds–Zvirgzdiņš un Uģis Pucens no Latvijas. Tiek veidoti mākslas objekti, kas raksturo katra autora interpretāciju par vēsturi, vizuāli arhitektonisko risinājumu un sabiedriski telpisko struktūru, skaidroja viena no festivāla rīkotājām Signe Pucena.

Vārds humus latīņu valodā nozīmē zeme. Darbus veido no māla, jo simpozija rīkotāji uzskata, ka nepieciešams veicināt māla pielietojamību laikmetīgās mākslas radīšanā.

Simpozija laikā tapušie darbi tiks izvietoti pilsētā, un tos varēs aplūkot Aizputes svētku laikā. Prezentācija paredzēta sestdien pulksten 16 Atmodas ielas 9.nama sētā.

Pirms tam – ceturtdien simpozija viesi – mākslinieki Juris Viļamas un Guntars Andersons – priecēs ar ledus un gaismas skulptūru uz salas Tebras upē.