Kurzemes Vārds

13:09 Sestdiena, 11. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Jūra izskalo milzīgu svešzemju zivi

Dina Belta

Ziemupē svētdien viļņi krastā iznesuši gandrīz divus metrus garu un apmēram 40 kilogramu smagu zobenzivi. Zivs, lai gan jau beigta, bet vēl pavisam svaiga, krastā izskalota iepretim Grāveru mājām.

Automašīna, ar kuru zivi mēģināts uzvest krastā, iestrēgusi smiltīs, bet atpūtnieki labprāt palīdzējuši to izstumt, ja vien viņiem ļaus paskatīties uz dīvaino jūras radījumu. "Un, kad es iedomājos, ka mierīgi peldos un man tāds pēkšņi pie kājas piesitas..." "Kurzemes Vārds" dzirdēja no kādas peldētājas.

Tā sagadījies, ka todien Ziemupē bijis arī režisors - pēc izglītības biologs - Kaspars Goba. "Pirmajā brīdī - šoks!" par izjūtām stāsta K.Goba. "Pēc tam zvanīju kolēģim Mārim Oltem, un viņš apstiprināja, ka tā tiešām ir zobenzivs."

Zivju pētnieki skaidro, ka tādi radījumi kā zobenzivis sev svešajos Baltijas jūras ūdeņos var nokļūt, no Ziemeļjūras sekojot reņģu bariem. Protams, tas ir rets gadījums, tomēr tā var notikt, saka ihtiologs Ēvalds Urtāns. "Vasara bija vējaina, vējš pūta no jūras, zivs varbūt pa šejienes ūdeņiem malusies jau ilgāku laiku." Baltijas jūrā paretam mēdzot būt manāmas arī tādas Atlantijas okeāna iemītnieces kā skumbrijas un mencveidīgās zivis.

K.Goba savukārt prāto, vai šis uzskatāms par ekstraordināru gadījumu, vai tomēr ir sitiens pie zvana, kas liecina par izmaiņām apkārtējā vidē. "Tās vēl neparādās ainavā, koki aug lēni, bet pie bezmugurkaulniekiem un putniem un viņu paradumiem jau manāmas." K.Goba kopā ar ornitologu Māri Strazdu ir pētījis pasaules sasilšanas atsaukšanos dabā.

Tagad zobenzivs ķermenis, stiklainu aci mirdzinādams, atdusas SIA "Kalniņmuiža" saldētavā. Šodien, iespējams, to apraudzīs Latvijas Dabas muzeja speciālisti.

Sakas mežniecības mežzinis un Ziemupes atpūtas bāzes "Laikas" saimnieks Andris Zaļkalns jau interesējies par iespējām zivi iemūžināt ģipsī un novietot publiskai apskatei.

Iepriekš zobenzivs mūsu pusē atrasta 1992.gadā, toreiz tā bija iepinusies tīklos Ventspils rajonā pie Vārves un apmēram divreiz mazāka par Ziemupes eksemplāru. Ik pa laikam mūspuses ūdeņos svešzemju jūru iemītnieki nonāk ar kuģu balasta ūdeņiem, piemēram, Ķīnas krabis te jau iedzīvojies.