Kurzemes Vārds

11:32 Pirmdiena, 3. augusts
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Novadā

Ikara svētkos visiem lidot nesanāk
Ilze Lanka

Mazliet klusāk nekā iepriekšējos gadus, toties humorpilnā gaisotnē aizvadīti ceturtie Ikara svētki. Tie ir svētki mūsu ģimenēm, tie ir svētki, kuros satiekas esošie un bijušie priekulnieki, apgalvo viena no svētku rīkotājām, Kultūras nama vadītāja Inguna Zēģelniece.

Pilsētā pastaigājas Ikars un barons

Visas dienas garumā kopā ar priekulniekiem un pilsētas viesiem bija Ikars un barons fon Korfs. I.Zēģelniece nebeidz vien slavēt abus vīrus - Pēteri Trupu un Aivaru Kalnarāju -, kas no lomas nav izgājuši ne mirkli. "Pēterim ir radoša pieeja, nav kā citi - atbrauc, nostrādā un aizbrauc. Viņš ir mūsu Ikars otro gadu un domā jau par to, kā un ko varētu darīt nākamgad. Aivars barona lomā arī ļoti labi iederas - īsts kungs, skaistuma cienītājs."

Ikars un barons fon Korfs apmeklēja arī amatnieku izstrādājumu un suvenīru tirdziņu, kur preces iegādājās par zelta naudiņām ar šokolādi vidū. Tur varēja nopirkt gan sudrablietas, gan dzintara izstrādājumus, gan cukura vati un popkornu, gan tamborējumus un pat apavus un apģērbu. Šogad tirdziņš netālu no vidusskolas gan nebija tik plašs kā citas reizes, jo halles celtniecības dēļ laukums ir ierobežots.

Bērniem īpaši patika Liepājas ceļojošā leļļu teātra "Maska" izrāde "Meža pasakas". Viņi aizrautīgi dzīvoja līdzi uz skatuves notiekošajam. Jaunieši un pieaugušie tika gaidīti uz sporta sacensībām, bet tie, kuriem neko pašiem darīt negribējās, varēja noskatīties pašdarbnieku koncertu.

Atsaka pēdējā brīdī

"Pirmo reizi man bija arī skumīga pieredze," atzīst I.Zēģelniece. Divas nedēļas pirms svētkiem dalību atteicis motoklubs "Grobiņa". Vasarā, kad svētki notiek malu malās, tik īsā laikā citu līdzvērtīgu priekšnesumu nav izdevies sarunāt. "Tad nu pastiepām garumā zirgu jāšanas sacensības," sarīkojuma organizatore pastāsta, kā izkļūts no neveiklās situācijas.

Pēdējā brīdī par neierašanos paziņojuši arī divi uzņēmumi, kas bija solījuši piegādāt uzkodas un gardumus. Toties iestiprināties varēja pensionāru kopas "Zilais lakatiņš" bufetē "Ķēķis". "Sacensību dalībnieki pasportoja, un uz "Ķēķi" prom," novērojusi I.Zēģelniece. Pieprasījums bijis tik liels, ka "Zilā lakatiņa" sievas strādājušas līdz pat vakaram, kad sākās jelgavnieku teātra izrāde. Gājušas mājās sāpošām kājām.

"Man patika, ka varēja nopirkt ko garšīgu, ka bija stafetes, bet visvairāk man patika deju grupas. Un balle patika," Ikara svētkus vērtē liepājniece Anita Strazdiņa. Viņa būtu gribējusi palēkāt arī pa piepūšamo pilsētiņu, taču tur laisti tikai mazi bērni. Neesot izmantojusi arī piedāvājumu palūkoties uz Priekuli no gaisa. "Es nemaz nezināju, kur ir tā vieta, kur var iet lidot. Lidmašīnas visu laiku lidinājās, tad jau gribētāju droši vien bija daudz," jauniete spriež.

Ikara svētkos varēja izvizināties ar četriem lidaparātiem. Divi no tiem ieradās tikai ap pulksten diviem dienā. "Rinda bija tāda, ka visi, kas stāvēja, nemaz nepaspēja izlidot. Tas ir skumji, jo cilvēks jau tā neko no svētkiem neredz, rindā stāvot, un ja vēl nedabū izbraukt..." nopūšas I.Zēģelniece. Priekulnieks Intars Mellums stāsta, ka rindā uz lidojumu bijis jāgaida aptuveni stunda.

Satiekas bijušie priekulnieki

Šās nedēļas nogalē rajonā notika vēl viens vērienīgs sarīkojums - Aizputes pilsētas svētki. I.Zēģelniece uzskata, ka šāda dublēšanās Ikara svētku apmeklētāju pulku nemazina. "Mūsu pasākums nav tik liels. Tas ir paredzēts galvenokārt pilsētas ģimenēm. Brauc bijušie skolas audzēkņi, priekulnieku draugi, radi, citi, kam kādreiz bijusi saistība ar pilsētu. Atbrauc tādi cilvēki, kas te sen nav redzēti," ir novērojusi svētku rīkotāja. Un vēl atgriežoties tie, kuri reiz jau bijuši.

I.Zēģelniece piebilst, ka šogad svētki bijuši mazliet klusāki sporta halles būvniecības un Kultūras nama remonta dēļ. Tas prasījis lielus izdevumus. Tomēr viņa sola, ka nākamgad, kad Ikara svētkiem apritēs pieci gadi, būs grandiozs sarīkojums.

Šoreiz īpašais paldies tiek teikts pašvaldības vadītājai Vija Jablonskai, kura ne vien parūpējusies par finansiālo atbalstu, bet arī vērojusi aktivitātes visas dienas garumā un ballē uzturējusies līdz pat pulksten trijiem naktī.
Pilsētas var pieteikties konkursam

Līdz 5.septembrim iespējams pieteikties konkursam "Sakārtotākā Latvijas pilsēta - 2007", informēja Latvijas Pašvaldību savienības padomniece sabiedrisko attiecību jautājumos Dace Zvirbule.

Konkurss notiek divās grupās - mazpilsētas, kā arī rajonu centru pilsētas un pilsētas ar iedzīvotāju skaitu virs 10000. Septiņas lielās republikas pilsētas, arī Liepāja, nevar piedalīties.

Pilsētām, kas vēlas piedalīties konkursā, līdz 5.septembrim jāiesūta pieteikums Latvijas Pilsētu savienības ģenerālsekretāram Jānim Teikmanim, adresējot Ogres Novada domei, Brīvības ielā 48, Ogrē, LV-5001. Sīkāka informācija pieejama, zvanot pa tālruni 26456745.

Vērtēšanas komisiju mazpilsētu grupai vadīs Aizputes domes priekšsēdētājs Juris Grasmanis. Aizpute šajā grupā uzvarēja pagājušajā gadā un šoreiz konkursā nevar piedalīties, skaidroja J.Teikmanis. Pagaidām neviena Liepājas rajona pilsēta neesot pieteikusies.

Durbe un Bārta sadarbosies ar Mosēdi

Pagājušās nedēļas nogalē Mosēdes pilsētā Lietuvā svinīgi tika parakstīts sadarbības līgums starp Durbes, Bārtas un Mosēdes pašvaldībām, pavēstīja Durbes Novada domes sabiedrisko attiecību speciāliste Aija Ansone.

Ceremonijā klāt bija arī Mosēdes sadarbības partneri - viesi no Frīzekas (Vācija) un Parhovas (Polija). Ar šīm pašvaldībām līgums noslēgts jau pirms sešiem gadiem.

Bārtas pagastam ar Mosēdi jau līdz šim regulāri notikuši kopēji kultūras sarīkojumi, delegāciju apmaiņa. Pēdējos gados arī Durbes novadam izveidojusies sadarbība ar šo Lietuvas pašvaldību - tur viesojies koris, draudzējas sieviešu organizācijas. Sadarbības līgums rosinās veidot kopīgus projektus un sekmēs kultūras un pieredzes apmaiņu, paskaidroja A.Ansone.

Līguma parakstīšanas dienā Mosēdē notika tradicionālais kantri mūzikas festivāls, kas pulcēja dalībniekus un skatītājus no plašas apkaimes.

Pensionāri mudina dibināt biedrību

Nevalstiskās organizācijas "Cīravas pagasta attīstības biedrība" dibināšanas iniciatori bija aktīvi un darboties griboši pagasta pensionāri. Tā tika izveidota, lai varētu iesaistīties projektu konkursos un piesaistītu finansējumu, stāsta iniciatīvas grupas dalībniece Mairīte Alfuse.

Lai aptvertu pēc iespējas dažādāku iedzīvotāju grupu intereses, nolemts dibināt vienu lielu biedrību. Interešu grupas, piemēram, jaunieši, pensionāri, sportisti, lauksaimnieki, varēs veidot struktūrvienības. Šādu modeli ieteikuši pieredzējuši NVO vadītāji.

Organizācijas biedri uzskata, ka valsts mērogā NVO darbībai ir pievērsta liela uzmanība un būs iespēja attīstīties un darboties, saņemot ES fondu atbalstu. Piemēram, 2008.gadā tiks atvērta "Leader+" programma, kurā nevalstiskās organizācijas saņems atbalstu lauku iedzīvotāju dzīves vides kvalitātes uzlabošanai, skaidro M.Alfuse.

Lai pagasta ļaudis iepazīstinātu ar darbības perspektīvām un iesaistītu jaunus biedrus, cīravnieki tiek aicināti uz NVO Informācijas dienu. Tā notiks 29.augustā pulksten 10 Pagasta padomes zālītē.