Kurzemes Vārds

07:18 Otrdiena, 11. augusts
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Brīvbrīdis

Pa pliko autobusā! Sapnī

Gan jau būs gadījies sapnī nonākt sabiedriskā vietā - autobusā, darba kabinetā vai citur - un tad ieraudzīt, ka neesat līdz galam apģērbušies. Sirds šausmās sastingst! Taču jebkurš mēģinājums situāciju vērst par labu nav veiksmīgs. Paldies Dievam, izdevās pamosties. Interesanti, vai šis sapnis pie mums nācis, lai kaut ko pavēstītu?

Teorijas par sapņu tulkošanu ir ļoti dažādas, un tās joprojām mainās atbilstoši sapņu tulkotājiem. Viena no senākajām teorijām vēstī, ka jau senie grieķi, piemēram, Hipokrāts un Galēns, esot ne tikai ticējuši, ka sapņos noteikti ir nozīmīga informācija un ka tādējādi iespējams paredzēt slimības, bet bijuši gandrīz vai pārliecināti, ka ar to starpniecību dievi mums palīdz atveseļoties. Freids ticējis, ka sapņi atspoguļo mūsu neapzinātās vēlmes, tās, kuras esam apspieduši un kurām neesam ļāvuši izpausties. Arī viņš līdzīgi kā senie grieķi pieļāva iespēju, ka ar sapņu palīdzību varētu diagnosticēt slimības. Viņš pat izvirzīja teoriju, ka, piemēram, plaušu slimību iespaidā cilvēks redz sapni, kurā smok.

Nenoliedzami, arī mūsdienās ne mazums medicīnas speciālistu, īpaši psihiatri, pēta sapņu iespējamo saistību ar mūsu dzīvi un dažādām tās izpausmēm, piemēram, cilvēka veselību vai tās traucējumiem, psiholoģisko stāvokli u.tml. Taču paši šie pētnieki, iedziļinoties iegūtajos materiālos un secinājumos, tomēr apgalvo, ka šīm teorijām nav drošas saistības starp atsevišķu sapni un kādu slimību. Jau nopietnākos pētījumos tomēr pierādīts tas, ka sapņi saistīti ar ātrā miega ciklu. Šī cikla laikā cilvēka smadzenes ir ļoti aktīvas, un tāpēc gulošais tieši šajā laikā redz sapņus, ko visspilgtāk atceras. Ātrā miega fāzes atkārtojas vairākas reizes naktī apmēram ik pēc stundas, pusotras. Taču, kā apgalvo sapņu pētnieki, cilvēki, kas ir smagi slimi, visbiežāk sapņus vispār neredz.

Daži sapņi, kurus varētu saistīt ar slimību:

sirds slimības - sapņi par nāvi vai miršanu (vīriešiem), šķiršanos (sievietēm);
migrēna - stipras bailes;
elpošanas traucējumi - redz īpaši emocionālus sapņus;
augsts asinsspiediens - sapņos ir naidīgums.

Sagatavojusi Kristīne Pastore