Kurzemes Vārds

16:24 Svētdiena, 31. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Skatiens

Apmulsums
Ilze Lanka

Nupat norimusi neapmierināto bubināšana un murmināšana par to, ka Liepājā tika rīkoti divi vērienīgi sarīkojumi reizē - pludmales ballīte un Fonteina festivāls -, kad līdzīga situācija atkārtojas rajonā. Pagājušās nedēļas nogalē cilvēks varēja vai pušu plēsties, lai tiktu uz Aizputes pilsētas svētkiem un Ikara svētkiem Priekulē. Bet Nīcas pagasta Kalnišķos klusākā, bet daudz sirsnīgākā atmosfērā tika atzīmēta Ezera skolas 85 gadu jubileja un kopā aicināti visi esošie un bijušie kalnišķnieki. Tajā pašā laikā Latvijā atklāja pīļu medību sezonu.

Kad izvēle ir pārāk liela, cilvēks apmulst. Nezina vairs, ko grib, un labāk neiet vispār nekur. Aizbrauc uz laukiem un iesēžas gurķu vagā vai siena pļavā.

Nu, labi, Nīcas pusē sarīkojumam cits raksturs, tas savā nodabā šajā datumā arī var tikt aizvadīts. Bet man laikam nesaprast, kādēļ ļaudis pie sevis ciemos jāaicina vienlaikus gan Aizputei, gan Priekulei. Jo, kaut gan aizputnieki svin četras dienas, galvenie sarīkojumi, vienalga, bija sestdien. Turklāt abu svētku programmā atrodamas zināmas līdzības - daudz tradicionālu un netradicionālu sporta veidu, kā arī amatnieku izstrādājumu tirdziņš. Atšķirība tā, ka Priekulē apmeklētājiem mazliet ļauts iejusties Ikara lomā, vērojot pilsētu pa lidmašīnas lodziņu, bet Aizpute centās atvilināt pie sevis arī mākslinieciskas dvēseles. Pilsētas svētku organizatori, kas augusta otro nedēļas nogali aizsituši jau gadus piecus, iepriekš dzirdējuši arī aizrādījumus par to, ka ierasties uz svētkiem kavē pīļu medību sezonas atklāšana. Vīri ejot šaut, bet sievas uz svētkiem doties vienas īpaši negribot. Tādēļ doma par citu datumu pilsētas svētkiem ir apsvērta.

Pārskatot kalendāru, konstatēju, ka līdzīgu netikumu šovasar varēja pārmest arī Pāvilostai un Grobiņai - abas viesus pie sevis gaidīja 26.maijā.

Var jau teikt, ka šādi svētki cits citam netraucē un ka novērojumi rāda - pilsētas un pagasta svētki galvenokārt paredzēti savējiem. Sacensībās un konkursos piedalās pašu aktīvisti, uz balli atbrauc vēl kāds no kaimiņpašvaldības. Tomēr arī liepājnieki un par tādiem nesen kļuvušie spēj saredzēt tālāk par savu degungalu un brīvdienās ne tikai cenšas pludmalē noķert saules dūrienu, bet ir gatavi doties aiz pilsētas robežas. Taču konkurēt un cīnīties par apmeklētāju uzmanību rajona sarīkojumu organizatoriem nav prāta darbs. Protams, vasarā sarīkojumu ir daudz, nekad nesakritīs tā, ka citur nekas nenotiks.

Un tomēr jau tagad var teikt, ka Liepājas rajons šajā vasarā bijis aktīvs un ļaudis, izkustināti no mājas vienā nedēļas nogalē, bijuši gatavi doties svinēt kur citur arī nākamajā. Pieradums iziet no mājas ir radīts. Un ir radītas arī tradīcijas, bez kurām vasara vairs nav iedomājama. Jau jūnijā tiek jautāts, kad būs Zvejnieku svētki, Smilšu skulptūru festivāls, tie vai citi pilsētas svētki, kas mēdz maskēties arī ar citādiem nosaukumiem, kad varēs braukt lūkot jaukos Nīcas dārzus. Tagad tikai atliek uzlabot organizatoriskās kļūdas vai atrast jaunu pieeju, lai kādam neienāktu prātā aizrādīt, ka "tur jau katru gadu viens un tas pats, nekā jauna". Būs labi!