Kurzemes Vārds

14:20 Otrdiena, 7. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Pastāsts

Atvaļinājuma uzdevums - pēc psalma vārdiem

Priecīgs un gandarīts, kā pēc labi padarīta darba, atvaļinājuma pēdējās dienas vada Liepājas Neredzīgo biedrības priekšsēdētājs Māris Ceirulis. Viņš pabijis vairākos ceļojumos. Kopā ar draugu ģimeni - Dzērvēm - ar mašīnām apceļota Igaunija un pēc tam arī Lietuva. Un kopā ar radu un draugu Plostnieku ģimenēm plostots ar plostiem pa Ventu.

Lai arī Venta bijusi gan skaista, gan romantiska, tomēr vislielākais gandarījums esot par braucieniem pa Igauniju un Lietuvu. Jo šim ceļojumam nāk līdzi arī īpaši nodomi par nākotni. Proti, Māris un Anda Ceiruļi ir bijuši vedēji Anda un Gintas Dzērvju kāzās. Ceiruļiem, kam pašiem ir trīs bērni, licies, ka ir pēdējais laiks izpildīt savu vedēju pienākumu līdz galam un palīdzēt arī Dzērvēm tikt pie trešā. Tā sacīt, lai Tomam un Ralfam būtu ja ne brālis, tad vismaz māsiņa. Un kur gan pie tā tikt, ja ne pie dabas krūts! No sākuma braukuši uz Ainažiem, Pērnavu, klejojuši gar jūras stāvkrastu, kur varējuši vedamajiem drosmi mācīt, liekot no krauju malām uz leju lūkoties un koku galotnēs lapas skaitīt vai mēģināt ūdenskritumu trauksmainumu pārvarēt. Pēc tam, kad bijusi izbaudīta Tallinas vecpilsētas eiropeiskā romantika, braukuši uz Narvu, kur bijusi gandrīz vai ar roku taustāma pašu agrās jaunības nostalģiski romantiskā elpa, kas gluži kā tālajās sendienās smaržojusi pēc padomju ēdnīcu klasiskās trauklupatas un skanējusi kā skaļu un daudzrunīgu oficiantu klaigas. Pēc tam pabūts pie Peipusa ezera, lai ūdeņu mierā veldzētos un mazākos ezeriņos mēģinātu kādu zelta zivtiņu vai vismaz asarīti kā laimes lozi nomakšķerēt. Romantiska bijusi gan nakšņošana teltīs, gan laipno igauņu (Māris uzskata, ka runas par nelaipniem igauņiem ir skauģu izdomātas) atvēlētajā šķūņaugšā, kad lietus līdzpaņemtās naktsmītnes bijis pārlieku izmērcējis.

Pēc Igaunijas uz brīdi abas ģimenes atgriezušās mājās, bet drīz jau devušās uz Lietuvu. Bijis svarīgi, lai Dzērves viņiem doto uzdevumu izprastu līdz galam, bet tas vislabāk bijis izskaidrojams 12.augustā, jo tieši šajā datumā pirms septiņiem gadiem viņus salaulājis mācītājs Zveja. Lai skaidri un gaiši vedamie saprastu, kas darāms, viņiem dāvāts apsveikums ar vārdiem no 127.psalma: "Jaunības spēkā dzemdinātie dēli ir kā bultas stipra vīra rokās. Svētīgs ir tas vīrs, kas ar tām piepildījis savu bultu maksti." Kā pēc pasūtījuma sagadījies, ka Traķos bijis tāds kā lietuviešu līgavu salidojums. Desmitiem līgavu un līgavaiņu, simtiem līgavu māsu. Cits par citu skaistāki. Vēl romantiskāku un mīlestības piesātinātāku gaisotni grūti iedomāties. Tiesa, nācies arī redzēt bariņu brūtes māsu ar cigaretēm zobos, kas, aiz Traķu pils mūriem paslēpušās, zilus dūmus smirdinājušas. Bet to radītais nelabais iespaids zudis, kad Andim Dzērvem nācies vārda tiešā nozīmē pierādīt, ko spēj vīrs, kam rokās dots arbalets un bultas. Māris saka: "Labi šāva. Bija sajūta it kā pats to būtu darījis."