Kurzemes Vārds

01:03 Pirmdiena, 25. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Novadā

Izvēlas rajona lielās skolas
Beate Jance

Līdz pirmajai skolas dienai atlikušas tikai divas nedēļas, taču divas rajona vidusskolas vēl aizvien nezina, vai izdosies reģistrēt nepieciešamo skolēnu skaitu, lai varētu izveidot 10.klasi. Citur savukārt šogad būs pat divas un trīs klases ar desmitajiem.

Pašvaldība atbalsta vidusskolu

Durbes vidusskolas direktors Zigmunds Kapelis stāstīja, ka par vēlmi iestāties vidusskolā saņemti tikai pieci iesniegumi. Viņa prognozes nebija optimistiskas. Pēc direktora teiktā varēja noprast, ka Durbes skolā 10.klases šogad nebūs.

"Lielākoties gribētāju palikt vidusskolā nav, jo tagad ļoti daudzi jaunieši iet mācīties uz skolām, kur pie reizes iegūst arī vēlamo profesiju," uzskata Durbes Novada domes priekšsēdētājs Uldis Strazds.

10.klases Durbē nebija arī pagājušajā mācību gadā. Šogad vidusskolu pārstāvēs tikai 12.klase. Runas par to, ka mācību iestāde varētu kļūt par pamatskolu, novada saimnieks noliedz. "Durbes vidusskola nepieļauj pat tādu domu - atteikties no vidusskolas statusa. Durbes novads paliek, un tas netiks apvienots ar Grobiņas novadu!" uzsvēra Durbes Novada domes priekšsēdētājs Uldis Strazds, lai gan Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrijas plāni rāda ko citu. "Un novadā ir vajadzīga vismaz viena vidusskola."

Arī Liepājas rajona Izglītības pārvaldē "Kurzemes Vārdam" norādīja, ka vidusskolas statusu jācenšas saglabāt pēc iespējas ilgāk. To izlemt ir Novada domes uzdevums. "Bet pašvaldība ir ļoti atbalstoša, pretimnākoša," ir pamanījusi Izglītības pārvaldes galvenā speciāliste Gunta Lagzda. "Kurzemes Vārds" jau rakstīja, ka no nākamā gada skolēniem paredzēts maksāt stipendijas.

Līdzīga situācija pirms dažiem gadiem bija Rucavā. Tā tomēr izvēlējās kļūt par pamatskolu. Rucavas Pagasta padomes priekšsēdētājs Viktors Čamans sacīja: "Ar to mēs neko neesam ieguvuši. Pārgājām uz pamatskolas statusu, jo nebija skolēnu, kas vēlētos mācīties pie mums vidusskolā."

Bet Grobiņas vidusskolā, lai būtu nepieciešamie 12 skolēni klases izveidei, trūkstot tikai divi. Tā neuzveļ vainu ģimnāzijai, jo ir saņemti iesniegumi no dažādu rajona skolu 9.klašu absolventiem, kuru apliecībās ir labas atzīmes, tādēļ varēja izvēlēties arī ģimnāziju.

Gribas ko jaunu

No 9.klasi absolvējušajiem 32 skolēniem Pāvilostas vidusskolā turpinās mācīties tikai 15, informēja skolas direktore Aina Ansone. Tādējādi Pāvilostas vidusskolā tagad visas klases būs pa vienai.

Elīna Citskovska ir viena no tiem, kas turpinās mācīties Pāvilostas vidusskolā. Viņa pastāstīja: "Ir vajadzīga vidusskolas izglītība. Ja nebūs, pēc vidusskolas netikšu mācīties tur, kur gribu!" Evita Zingnika savukārt pastāstīja: "Es mainīšu skolu. Mācīšos Grobiņas ģimnāzijā, jo gribas kaut ko jaunu, piemēram, iepazīties ar jauniem cilvēkiem. Arī mana oma dzīvo Grobiņā, un man būs, kur palikt."

Grobiņas ģimnāzija ir piesaistījusi visvairāk skolēnu no visām rajona skolām. Tajā tiks izveidotas trīs 10.klases, kurās kopumā mācīsies 62 skolēni. Audzēkņu interese bijusi vienlīdz liela par visām piedāvātajām programmām, tomēr vairums izvēlējies matemātikas novirzienu.

Priekules un Nīcas vidusskolā 3.septembrī durvis vērs divas 10.klases. Vaiņodes vidusskolā jauno mācību gadu uzsāks 25 desmitklasnieki. Vaiņodes vidusskolas direktora vietniece mācību darbā Gunta Minka atzīst: "Ir palikuši visi tie, kas jau mācījās devītajā klasē. Pašlaik ir tendence skolēnu skaitam palielināties."

Aizputes vidusskolā mācībām 10.klasē pieteikušies 60 skolēni. "Kurzemes Vārds" uzzināja, ka vēl neesot skaidrs, vai būs divas, vai tomēr trīs 10.klases.

Rotaļu laukums tukšs tikai naktīs
Anda Pūce

Tikai nakts melnumā mazie nīcenieki ļauj mazliet atpūsties jaunajiem slidkalniņiem, šūpolēm un citam rotaļu aprīkojumam, ko šonedēļ ierīkoja pagasta centrā pie Nīcas vidusskolas. Bet pusaudži un jaunieši labprāt izmēģina jauno basketbola grozu turpat netālu. Abus projektus Nīcas bērnu atpūtai un priekam pašvaldība īstenojusi ar Bērnu un ģimenes lietu ministrijas finansiālu atbalstu.

Nīcas Pagasta padomes projektu koordinatore Liene Otaņķe pastāstīja, ka ideja par rotaļu laukumu radusies viņai kopā ar vēl vienu māmiņu Rutu Rokjāni, tad skolēni rosināti zīmēt rotaļu laukuma skices, un tapis projekts, kas iesniegts atbalsta saņemšanai Bērnu un ģimenes lietu ministrijā. Par lielu prieku visiem, tas saņēmis atbalstu 10250 latu apmērā, un pašvaldība piešķīrusi arī 2586 latu lielu līdzfinansējumu, lai visu iecerēto paveiktu. "Tūlīt pēc tam izstrādājām vēl vienu projektu par basketbola grozu uzstādīšanu, un arī te tikām pie 500 latiem no ministrijas un 213 latu liela pagasta līdzfinansējuma. Tā nu reizē īstenojās divi jauki sapņi," priecājās L.Otaņķe.

Uz laukuma atklāšanas sarīkojumu sapulcējušies bērni atsaucīgi uzgavilēja visiem, kas piedalījušies tā veidošanā - rotaļu laukuma konstrukciju izgatavotāju - firmas "Ksil Balic" puišiem, kas lielā steigā un, smagi strādādami, īsā laikā iekārtas samontēja un nostiprināja, zemnieku saimniecības "Viļņi" darbiniekiem par balto smilšu klājienu un uzņēmumam "Sporta halle" par jauno basketbola grozu, kā arī visiem citiem, kas atbalstījuši rotaļu laukuma tapšanu.

Bez Karlsona un Brālīša, kas rosināja bērnus zīmēt uz asfalta savus vasaras piedzīvojumus, uz atklāšanu bija ieradies ne tikai pašvaldības vadītājs Agris Petermanis, bet arī Bērnu un ģimenes lietu ministrs Ainars Baštiks, kurš atveda nīceniekiem veselu kasti konfekšu un izteica gandarījumu, ka Kurzemes sakoptākajā pagastā nu ir arī kārtīgs bērnu rotaļu laukums. Viņam pievienojās arī firmas "Ksil Baltic" pārstāves, kas savukārt uzslavēja ministriju par to, ka šādi un līdzīgi projekti jau vairākus gadus tiek īstenoti visā Latvijā.

Koncertu sniedza Nīcas dziedātāji un dejotāji, tika sveikta laukuma krustmāte Liene, skandināti pateicības vārdi, tomēr visi ar nepacietību gaidīja, kad beidzot tiks pārgriezta lente un dota vaļa rotaļām. Katram apmeklētājam tika arī pa konfektei un kliņģera gabalam. Sajūsmu par jauno rotaļu laukumu bērni izteica, aktīvi darbojoties, bet vecāki priecājās par to, ka nu zina, kur vienmēr atrast savas atvases.

Bet kopā ar krāsainajiem baloniem debesīs aizlidoja jauni sapņi, starp kuriem ir arī kāds par skeitparku, kas, iespējams, visai drīz pārvērtīsies realitātē.