Kurzemes Vārds

18:04 Sestdiena, 6. jūnijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Bernātos atpūtnieki ignorē likumus

Ilze Lanka

Elzas Dekovicas īpašumā "Maigas" Nīcas pagasta Bernātos izveidojusies stihiska piebrauktuve jūrai. To izmantojot gan atpūtnieki, gan uzņēmumi, kam "Liepājas metalurga" laukumos notiek sporta spēles. Pēdējais notikums, kas E.Dekovicu sarūgtinājis, ir atpūtas sarīkojums, kura laikā uz jūrmalu vesti basketbola grozi. Organizatori gan šādu faktu noliedz.

Izārda ceļu, izmētā pudeles

Liepājnieces E.Dekovicas pusotru hektāru lielais īpašums atrodas Bernātu Dabas parka teritorijā starp bijušo padomju armijas bāzi un atpūtas bāzi "Draudzība". Turpat netālu ir arī "Liepājas metalurga" sporta laukums.

Aizbraucot uz savu īpašumu 11.augustā, E.Dekovica redzējusi - pie Metalurga teritorijas pludmalē izvilkta lente ar uzrakstu "Maiznieks". Jūrmalā bijuši grili, celtas teltis. "Lai jau cilvēki priecājas, es neko nesaku. Bet - jūrmalā tika izvesti basketbola grozi," sašutusi E.Dekovica. "Kas viņiem pludmalē atļāva vest un uzstādīt basketbola grozus? Kur tādi brīnumi ir redzēti? Vai tad basketbola laukumā nevar spēlēt?" Grozi pludmalē izvesti, izmantojot E.Dekovicas īpašumā esošo meža ceļu, kas paredzēts tikai pašu lietošanai. Tā kā mašīna tik viegli nav varējusi tikt līdz mērķim, kāpa izrakāta. Izārdīts arī pārējais ceļš, kas atrodas "Maigu" teritorijā. "Vedot teltis, bija stiguši iekšā, mēģinājuši apgriezties. Bija arī izmētātas pudeles," par novēroto stāstīja kundze. Viņa pieļāva, ka svētkus rīkojis "Liepājas maiznieks", kas tagad ietilpst SIA "JLM grupā".

Uzņēmuma pārstāvis Arvis Rove skaidroja, ka patiesībā tās bijušas Latvijas Maiznieku biedrības 11.sporta spēles, kurās piedalījušās 15 komandas no visas Latvijas. Viņš, būdams Maiznieku biedrības valdes loceklis, iesaistījies arī organizēšanā. "Lai varētu rīkot sporta spēles bijušajā pionieru nometnē un tai blakus esošajos sporta laukumos, saņēmām visas nepieciešamās atļaujas - gan no pašvaldības, gan "Liepājas metalurga"," apgalvoja A.Rove. Viņš uzsvēra, ka basketbola grozi jūrmalā ar automašīnu nav vesti, jo tad būtu nepieciešams džips un piekabe, kas smiltīs noteikti stigtu. Pats esot redzējis, kā vakarā pēc spēlēm seši līdz astoņi puiši grozus nesuši ar rokām prom no jūrmalas.

Teritorijā gan iebraucis ēdināšanas uzņēmums, kas tur izvietojis savas teltis, atzina A.Rove. Viņš piebilda - dzirdējis, ka divi vai trīs autovadītāji sodīti par savu braucamo novietošanu ārpus tam paredzētām vietām kāpu aizsargjoslā. "Mēs jau iepriekš bijām runājuši, ko drīkst un ko nedrīkst darīt šādā teritorijā," apgalvoja A.Rove.

Kāpās gan manīts kāds motocikls, pa dienu līdz spēļu norises vietai atbraucis arī kāds svešs džips. Ne ar vienu, ne otru transporta līdzekli Latvijas Maiznieku biedrībai saistības neesot.

Zīmes ievēro, ja tās ir

Uz visiem iebraucamajiem ceļiem, kas ved uz jūru, Bernātu Dabas parkā izvietotas aizlieguma zīmes, taču pie "Maigām" pirms trim nedēļām zīme norauta. Līdz ar to atpūtnieki nospriež, ka tur drīkst braukt, kaut likums to aizliedz. "Kad viņiem aizrāda, saka - zīmes nav. Bet viņi taču zina, ka nedrīkst iebraukt!" uzskata E.Dekovica.

Kad šajā vietā ieradās "Kurzemes Vārds", līdz pat jūrmalai bija aizbraukusi automašīna "BMW", taču atpakaļ tikt vairs nespēja, stiga smiltīs. Divi puiši mēģināja to izstumt, liekot zem riteņiem visu, ko apkārt izdevās atrast - pagales un atliekas no banānu kastes. Arī viņi neesot zinājuši, ka tik tālu nedrīkst iebraukt - nav aizlieguma zīmes.

Nīcas Pagasta padomes Saimniecības daļas vadītājs Andris Malkevičs skaidroja, ka zīmes pavasarī izvietojusi pašvaldība, arī tagad tā esot informēta par situāciju. Tuvākajā laikā uzlikšot jaunu, jo vecā ir ne tikai norauta, bet arī pazudusi. Jaunas ceļa zīmes uzstādīšana pašvaldībai izmaksā aptuveni simt latu.

E.Dekovica gan ir skeptiski noskaņota: "Tur jau to zīmi lauzīs un lauzīs nost, jo tā ir iecienīta peldvieta." Viņa jau vērsusies pie Liepājas Reģionālās vides pārvaldes speciālistiem, kas norādījuši, ka kāpas ir jāsargā, bet vienlaikus būt visur inspektori nevar.

"Varbūt Dabas parka administrācijai vajag kaut ko darīt?" kundze ierosina. "Kurzemes Vārds" uzzināja, ka Bernātu Dabas parkā kāpu izbraukātājus cenšas notvert un sodīt pašvaldības policists Raivis Tapiņš. Atsevišķa uzrauga neesot, un R.Tapiņš uzskata, ka nav arī vajadzīgs. "Visu tāpat nevar izkontrolēt," viņš nosaka. Kārtības sargs novērojis, ka aizlieguma zīmes gan cilvēki ņem vērā.