Kurzemes Vārds

01:24 Svētdiena, 7. jūnijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Skatiens

Mednieka instinkti

Viktors Ulberts

"Slepkavas! Pretīgi instinkti! Viņus pašus vajag apšaut!" - šādi un līdzīgi spriedumi tika veltīti medniekiem līdz ar pīļu medību sezonas atklāšanu. Katram ir tiesības uz savu viedokli, un arī šiem cilvēkiem zināmā mērā taisnība. Medības tā pati nogalināšana vien ir. Cita lieta, no kāda viedokļa uz to skatās.

Katrs, kurš kaut mazliet pamācījies seno laiku vēsturi, zina, ka medīšana ir viens no senākajiem cilvēku nodarbošanās veidiem, kas bija nepieciešama izdzīvošanai. Tagad, kad katrs var aiziet uz lielveikalu un izvēlēties sev tīkamāko šķiņķa gabalu, varētu rasties loģisks jautājums: kāpēc kādam vispār jāiet mežā vicināt plinti? Badā neviens nemirst, tātad cilvēki turp dodas nogalināt tikai paša prieka pēc. Un secinājums atbilst jau iepriekš minētajam viedoklim.

Nenoliedzami, jebkurš mednieks apliecinās, ka šajā nodarbē viņu saista arī azarts un izklaide brīvā dabā. Un tomēr liekulīgi būtu teikt, ka vīri medībās dodas, asinskāru instinktu vadīti. Pirmkārt, jau tāpēc, ka medības regulē stingri noteikumi, cik daudz un kādus zvērus noteiktā laikā drīkst šaut. Kas attiecas uz pašu nogalināšanu, to pārmest būtu liekulīgi katram, kurš uzturā lieto gaļu. Jo tas šķiņķa gabals, kas stāv lielveikala vitrīnā, arī kādreiz bijis daļa kviecoša, maujoša vai īdoša dzīvnieka, kurš ticis nogalināts. Atšķirība vienīgi tā, ka pircējs to nav izdarījis ar savām rokām. Bet lietas būtību tas nemaina.

Jebkurš uzturzinātnieks apliecinās, ka gaļa ir ļoti vērtīgs dzīvnieku izcelsmes pārtikas produkts, kura lietošana uzturā ir pat nepieciešama. Citādās domās noteikti ir vegāni, taču, manuprāt, tas vairāk jāuztver kā katra indivīda izvēlēts dzīvesveids saistībā ar viņa izpratni par pilnvērtīgu uzturu. Un no viņu puses ir naivi nosodīt tos, kas labprāt ēd gaļas kotletes un, lūk, tādējādi noniecina citu Dieva radību tiesības uz dzīvību. Tad jau entomologiem jau sen vajadzēja celt brēku par to miljardu kukaiņu dzīvībām, kas tiek samaltas labības kombainu dzelžos, lai iegūtu vegānu uzturam nepieciešamo maizīti.

Neredzu nekā nosodāma, ja nogalina pārtikas iegūšanas dēļ. Nav svarīgi, vai tas notiek medībās vai aizgaldā labi nobarota suķa bērēs. Gluži kā mājās kauta cūka arī katrs medījums tiek rūpīgi sadalīts gabalos, lai pēc tam to izmantotu pārtikā. Ja cilvēks nogalina, citu mērķu vadīts, tad gan var runāt par saprāta novirzēm. Taču tāpēc nevar visus mest pār vienu kārti. Un, manuprāt, ir naivi piesaukt pārspīlētu dzīvniekmīlestību, kā arī censties iegalvot, ka dabā sen noregulēta barības aprite ir aplama. Ja nu vien kāds iedomājas gudrāks esam par to, kas šo pasauli radījis.