Kurzemes Vārds

01:41 Piektdiena, 15. novembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Jaunumi

Atvērs Modra Zihmaņa grāmatu

Centrālajā zinātniskajā bibliotēkā 23.augustā pulksten 17 notiks dzejnieka un rakstnieka Modra Zihmaņa jaunākās grāmatas "Bandu bērns" atvēršanas svētki. CZB vadītājas vietniece Aina Krauče informēja, ka sarīkojuma diena šoreiz nav tikai sakritība vien, bet visai zīmīgi sasaucas ar grāmatā runāto. Grāmatas varoņu ceļi aizsākas Latvijas pirmās brīvvalsts pēdējos gados, vijas cauri kara gadiem un represijām. Autors saka, ka tas zināmā mērā ir dokumentāls romāns subjektīvā skatījumā. Tomēr tas nebūt nav nomācošs, jo smagie notikumi ir tikai fons, kur lielākoties romāna darbība, varoņu dzīve, ciešanas, mīlestība risinās caur dialogiem, caur attēloto varoņu uztveri. Sarīkojumā autoram to palīdzēs radīt aktieri Ilga Martinsone un Jānis Dreiblats, mūziķis Valdis Aivars.

Himna turpmākajiem 125 gadiem

Daudzu pazīstamu dziesmu tekstu autors Guntars Račs un grupas "Willow Farm" līderis Emīls Dreiblats Baltijā lielākās metalurģijas rūpnīcas 125.gadadienas priekšvakarā radījuši uzņēmuma himnu, ar kuru ievadīs un beigs arī zviedru pianista Roberta Velsa, Liepājas Simfoniskā orķestra un solistu koncertu 24.augustā pulksten 19 "Daugavas" stadionā. Pašlaik notiek "Liepājas metalurga" himnas aranžēšana un ieraksti skaņu studijā, lai uzņēmuma darbinieki, liepājnieki un pilsētas viesi to varētu dzirdēt gan dažādos uzņēmuma jubilejas sarīkojumos, gan uzņēmuma reklāmas filmās. Himna būs arī uzņēmuma hokeja, futbola un sieviešu basketbola komandu spēļu neatņemama sastāvdaļa.

"Rūgto mīlu" slēdz, atver "Trīs kungus"

Pagājušās nedēļas beigās darbību Graudu ielā 43a pārtrauca kafejnīca "Rūgtā mīla". Turpmāk tā atradīsies Kungu ielā 3, ēkā, kur iepriekš bija "Doka pica", ēstuvē uzzināja "Kurzemes Vārds". Atvēršana paredzēta šās nedēļas beigās. Pārcelšanās notiek, jo Graudu ielā telpas kļuvušas par šauru. Kungu ielā 3 tiks izmantoti abi ēkas stāvi un vēl arī pagalms vasaras kafejnīcai, pastāstīja sagādnieks Valdis Gailums. Ēstuvei būs arī cits nosaukums - "Trīs kungi". Tas izvēlēts, ņemot vērā jauno adresi. Īpašnieki - SIA "Arājiņš" - šādu nosaukumu politiku izmanto jau kopš pirmsākumiem. Kad ēstuve bija Kuršu ielā, to dēvēja par "Arājiņu", Stendera ielā kafejnīca pārtapa par "Senču sētu", bet Graudu ielā tika atvērta "Rūgtā mīla".

Jauna sprediķu grāmata

Iznākusi bīskapa Ārvalda Andreja Brumaņa grāmata "Sprediķi". Tā ir jau ceturtā grāmata, kurā apkopotas garīdznieka apceres. Pirmās trīs - "Mīlestībā vienoti", "Zinu, kam ticu" un "Cerība nepievils" - iznākušas Romā, kad bīskaps vēl strādāja Vatikānā. Tajās apkopti sprediķi, ko viņš sagatavojis, būdams nabadzīgā Bērna Jēzus māsu klostera kapelāns un Rīgas Katoļu garīgā semināra pasniedzējs. Pēdējā grāmatā ievietotas Evaņģēlija apceres, kas radušās, veicot Liepājas diecēzes bīskapa pienākumus. Tajos ir gan domu uzplaiksnījumi, gan gadiem iznēsātas, daudz pieredzējuša cilvēka un Dieva kalpotāja atziņas, kurās autors neuzbāzīgā, literāri izkoptā valodā, saviļņojošos salīdzinājumos dalās ar lasītāju, ļaujot dziļāk izprast Evaņģēliju. Grāmata lieti noderēs gan garīdzniekiem, gan ikvienam interesentam, kam patīk laba filozofiskā literatūra. Grāmatu rediģējis Liepājas bīskaps Vilhelms Lapelis, izdevusi Romas katoļu Liepājas diecēze.

Pludmalē smiltis skanēs arī nākamgad

Ja būs līdzekļi, arī nākamvasar mūsu pludmalē profesionāli mākslinieki veidos smilšu skulptūras. Pilsētas galvenā māksliniece Agita Ansule uzskata, ka Liepājai ir visas iespējas, lai šis notikums veidotos par tradīciju.

"Ja Liepāja ir festivālu pilsēta, nevajadzētu, lai tie būtu tikai ar mūziku vien saistīti svētki. Arī citās mākslas jomās mums ir daudz radošu un talantīgu cilvēku, kuri spēj lieliski izpausties. Ja pilsētas ielās un laukumos parādās jauni mākslas darbi, kas darināti kokā, metālā, kāpēc tās nevarētu būt arī smiltis, kas gan ir īslaicīgs, taču ne mazāk interesants, savdabīgs un mūsu pilsētai piemērots materiāls," saka A.Ansule.

Šovasar vienu nedēļu no 12. līdz 17. augustam Liepājas pludmalē risinājās smilšu mākslas festivāls "Musicsand", kura laikā tika izveidotas desmit smilšu skulptūras. "Tas bija pirmais mēģinājums, ar kuru varam būt apmierināti," vērtē A.Ansule, uz kuras pleciem galvenokārt balstījās visas pasākuma norises. Viņa pieļauj, ka nākamajā gadā varētu izmainīt festivāla laiku, piemēram, to rīkot vasaras sākumā, kad laika apstākļi varbūt ir labvēlīgāki nekā augustā. Šogad iepriekšējā dienā pirms skulptūru atklāšanas pāri Liepājai brāzās stiprs negaiss un vējš, kas dažiem darbiem sabojāja atsevišķas detaļas. Par laimi, mākslinieki veiksmīgi spēja atjaunot bojātos fragmentus. "Tomēr gribētos, lai skulptūras veidotu tieši pludmalē, jo tad viss iegūst īpašu noskaņojumu," vēl piebilst A.Anusle.

Nākamajā gadā māksliniece aicināšot māksliniekus, ar kuriem festivāla "Musicsand" laikā izveidojušies labi kontakti un kuri jau izteikuši vēlēšanos turpināt sadarbību. Taču nākamajā gadā festivālā varētu būt arī skulptori no Eiropas valstīm.

Nupat izskanējušajā festivālā tapušās smilšu skulptūras būs apskatāma visu šo nedēļu.

Lidostas attīstībai

"Latvijas Gaisa satiksme" izsludinājusi arhitektūras metu konkursu gaisa satiksmes vadības ēkas jaunbūvei Liepājas lidostā, rāda paziņojums Iepirkumu uzraudzības biroja mājaslapā. Konkursa pirmās vietas ieguvējam tiks piešķirta naudas balva 5000 latu apmērā, un konkursa noteikumi paredz pakalpojuma līguma piešķiršanu tā uzvarētājam vai vienam no uzvarētājiem. Metus un devīžu atšifrējumus var iesniegt līdz 15.oktobrim. Jau ziņots, ka Liepājas, Ventspils un Daugavpils lidostu attīstībai, izmantojot Kohēzijas fonda finanšu līdzekļus, plānots piešķirt 20 miljonus eiro jeb aptuveni 14 miljonus latu. Savukārt "LGS" lidostas darbības efektivitātes un lidojumu drošības uzlabošanai paredzējusi uzbūvēt jaunu lidostas gaisa satiksmes vadības torni, atjaunot meteoroloģisko novērojumu sistēmu, kā arī iegādāties instrumentālās nosēšanās sistēmas aparatūru, kas uzlabotu drošību nolaišanās laikā.

Metalurgā vērienīgi darbi

Akciju sabiedrības "Liepājas metalurgs" apgrozījums pirmajā pusgadā sasniedzis 129,3 miljonus latu, rāda uzņēmuma pārskats Rīgas Fondu biržā. Apgrozījums gada laikā palielinājies par 34,5 miljoniem latu jeb 36 procentiem. Savukārt uzņēmuma peļņa sasniegusi 8,1 miljonu latu, kas ir par četriem miljoniem vairāk nekā pirms gada. Kā skaidro "Liepājas metalurga" vadītāji, pirmajā pusgadā turpināta tērauda kausēšanas ražotnes un ar to saistīto nodrošinošo procesu modernizācijas projektu saskaņošana un to finansēšanas piesaiste. Bez tam "Liepājas metalurgs" produkcijas saiņošanas un novākšanas iecirkņa celtniecībā ieguldījis trīs miljonus latu. Projekts ir nobeiguma stadijā, pašlaik notiek tehnoloģisko iekārtu uzstādīšanas darbi un inženierkomunikāciju izbūve. Nākamajā mēnesī plānota iekārtas testēšana. Saiņošanas un novākšanas iecirkņa celtniecība ir viens no vērienīgākajiem uzņēmuma modernizācijas projekta posmiem.