Kurzemes Vārds

04:57 Trešdiena, 30. septembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Novadā

Velta grāmatu izcilai latviešu šahistei
Viktors Ulberts

Klajā nākusi jau sestā šaha tēmai veltītā grāmata, ko sarakstījis starptautiskas klases meistars korespondencšahā, rucavnieks Ģedimins Salmiņš. Taču "Sudraba važiņa no Stokholmas" ir pirmā grāmata par šahu, ko viņš sarakstījis kopā ar līdzautoru, ASV dzīvojošo šaha žurnālistu Valdemāru Zemīti.

Grāmata veltīta vienai no atzītākajām Latvijas šahistēm Mildai Laubertei.

Šā gada 16.augustā aprit 70 gadu, kopš šaha pasauli aplidoja sensacionāla vēsts - jauniņā Latvijas šahiste M.Lauberte, cīnoties ar pasaules spēcīgākajām šahistēm, ierindojusies trešajā vietā 6.pasaules čempionātā Stokholmā. Par 18 gadu vecās ģimnāzistes panākumu vēstīja daudzu pasaules valstu preses izdevumi.

Grāmatā aprakstīts laikposms no pagājušā gadsimta 30.gadiem līdz 70.gadu vidum - no M.Laubertes pirmajiem soļiem šahā līdz to izskaņai.

Grāmatas izdošanu finansējis V.Zemītis. Ja kādam ir interese šo izdevumu iegādāties, viņam jāsazinās ar otru grāmatas autoru Ģ.Salmiņu.

Ģ.Salmiņš grāmatas par šahu sāka rakstīt pēc tam, kad, bibliotēkā šķirstot vecos preses izdevumus, sapratis, cik bagāta bijusi šaha dzīve tā saucamajos Ulmaņa laikos, par ko mūsdienu paaudze neko nezina. Tad arī nolēmis šo kļūdu labot.Cenšas pabeigt peldējumu pāri jūrai
Ilze Lanka

Bijušais pasaules čempions ultratriatlonā lietuvietis Vidmants Urbons svētdien atsācis peldējumu pāri Baltijas jūrai, ko viņam jūlija beigās vajadzēja pārtraukt vētras dēļ, apstiprināja Sakas Novada domes priekšsēdētāja vietnieks Egils Lapinskis.

Svētdienas rītā V.Urbons ieradies Pāvilostā, bez jebkādām oficiālām ceremonijām ielēcis jūrā un aizpeldējis, pastāstīja E.Lapinskis. Peldētājs devies ceļā uz 145 kilometrus attālo Gotlandes salu, raksta ziņu aģentūra LETA. Sportists atteicies prognozēt, cik ilgs laiks varētu paiet ceļā, norādot, ka viss būs atkarīgs no laika apstākļiem.

"Kurzemes Vārds" jau rakstīja, ka 49 gadus vecais V.Urbons 27.jūlija pievakarē vētras dēļ bija spiests pārtraukt peldējumu no Zviedrijas uz Latviju, taču solīja to turpināt, kad laika apstākļi uzlabosies. Līdz Pāvilostai viņam bija atlikuši 95 kilometri. "Vējš pūš no šīs puses, nav pretvēja," E.Lapinskis pieļauj, ka tas varētu būt iemesls, kādēļ lietuvietis nolēmis peldēt nevis no vietas, kur peldējums pārtraukts, bet uz turieni.

"Tika prognozēts, ka otrdien un trešdien būs tāds pats laiks kā svētdien, tāpēc bija ticams, ka sasniegšu Gotlandi. Tagad cerība pavājinājusies, jo laiks mainās - pirmdien pievakarē sola lielu vēju," sacījis V.Urbons. Viņu pavada divas jahtas un astoņu cilvēku komanda.

Peldējums, mēģinot pieveikt gandrīz 260 kilometru, notiek ar saukli "Par tīru Baltijas jūru" un tika sākts 22.jūlijā Zviedrijā.Pagasta sētās meklē un atrod akcentus
Dina Belta, Viktors Ulberts

To, kas ir skaists, der izcelt saulītē. Tāpēc izbraucienā pa Vērgales pagastu devās īpaša komisija. Sakoptākās sētas meklējumi sākušies arī Grobiņas pagastā.

Šoreiz Vērgales pagasta sakopto sētu konkursa nolikums neparedzēja vis vērtēt sētu kopumā, bet interesantas detaļas tajā. Dalībnieki varēja pieteikties paši, varēja pieteikt arī kaimiņi.

Viens no krāšņākajiem akcentiem pie visa pagasta mundiera ir Ineses Vītolas dāliju kolekcija "Rīdziņos", nolēma komisija. Tur zied vairāk nekā 350 šķirņu dālijas, apmēram 10 no tām - saimnieces pašas radītas. Ciemiņi tās braucot skatīties katru sestdienu. Pašvaldība viņai sacīs paldies gan par ilgu gadu darbu, radot un uzturot skaistumu savā sētā, gan par to, ka viņas ziedi tik bieži grezno pagasta sarīkojumus, "Kurzemes Vārdam" sacīja konkursa komisijas vadītāja Iveta Vanaga.

Bet Brinda Varkale Ziemupes "Balgāļos" sajūsmina ar savu spēju ikdienišķo pārvērst negaidītajā un priecīgajā. Koka gabals? Nē, to uzstutē stāvus, par actiņām iestiprina podziņas, un tas kļūst par mīlīgu zvērēnu. Vientuļu rozā bērna kurpīti var aizmest prom, bet var arī kā mazu smiekliņu ietupināt starp pelēkiem šķūņa dēlīšiem līdzās citām kurpēm vientuļniecēm. Sanāk citāds ceļš, soļojams augšup un lejup. Jūras nestie skaistie un savādie akmeņi veido kompozīcijas sētsvidū, pieņemot arī vecu pletīzeri un keramikas aunu. Te nekas netiek veidots kādai komisijai par godu. Te vienkārši tā ir. Un ekspozīcijas mainās.

Pašvaldība teiks paldies arī viesu mājai "Kaijas" par šūpolēm, kam abos sānos lieli spieķoti riteņi, "Priedēm" par asprātīgiem un glītiem sēžammēbeļu risinājumiem un citām idejām, arī Ziemupes "Zaļkalniem" un "Saulstariem", Vērgales "Dzelmēm", "Veldzēm" un "Štrausiem". Tradīcija vērtēt sakoptākās pagasta sētas Vērgalē tika atjaunota pērn pēc ilgāka pārtraukuma. Konkursa rezultāti tiks paziņoti pagasta svētku laikā 25.augustā.

Arī Grobiņas pagasta konkursa vērtēšanas komisijas dalībniece Anna Viņķele pauda sajūsmu par redzēto. "Ikdienā neredz, cik mūsu pagastā ir skaisti iekopti dārzi. Taču, kad tos apmeklē, nevar palikt vienaldzīgs," viņa apgalvo. A.Viņķele secina, ka Grobiņas pagasta sētās dārzi ar katru gadu kļūst košāki. "Es domāju, tie ir rezultāts tam, ka mēs katru gadu vedam cilvēkus uz citām Latvijas vietām apskatīties, kā tur rūpējas par vidi. Un, manuprāt, daudzi ir atraduši sev ko noderīgu un izmantojuši savas sētas izdaiļošanai," piebilst A.Viņķele.

Grobiņas pagasta sakoptāko sētu saimnieki tiks sumināti valsts svētkos 18.novembrī, un šim nolūkam pagasta ļaudis pulcēsies uz svinībām Liepājas teātrī.