Kurzemes Vārds

12:58 Ceturtdiena, 9. aprīlis
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Pēdējā vizīte pie daktera Klēšmita...

Kristīne Pastore

"Tiekamies pēc pieciem gadiem!" - ar šādiem vārdiem savu apsveikumu pagājušā gada 7.decembrī teica tie sveicēji, kas bija ieradušies Jaunliepājas bibliotēkā, lai 95 gadu jubilejā sveiktu leģendāro Liepājas ķirurgu HELMUTU KLĒŠMITU. Jau tad viņš bija kļuvis par Latvijas vecāko ķirurgu. Nu piecu gadu vietā tikšanās būs jau šo piektdien, kad cienījamo ārstu guldīs zemes klēpī.

Dakteris Klēšmits bija ne tikai vecākais Latvijas ķirurgs, bet arī ķirurgs, kas vēl 80 gadu vecumā slimnīcas operāciju zālē stāvēja pie atvērta vēdera dobuma. Un, pat aizgājis pensijā, viņš nemeta mieru medicīnai, bet rūpīgi sekoja dažādiem jaunumiem, piedalījās konferencēs un sanāksmēs, bija klāt dažādās sapulcēs un dedzīgi apkopoja materiālus par jaunākajām medicīniskajām vēsmām.

Ķirurgu Helmutu Klēšmitu vislabāk zina vidējās paaudzes liepājnieki, jo diezin vai būs daudz tādu, kuriem viņš kādu reizi nebūtu sniedzis palīdzību. Vēl studiju laikā H.Klēšmitam bijusi tā laime ķirurģijas pamatus apgūt pie Latvijas medicīnas leģendas profesora Paula Stradiņa, bet, 1947.gadā nonākot Liepājā, viņu tādā kā aizbildnībā ņēmis toreizējais slimnīcas galvenais ārsts Nikolajs Zandbergs. Nepilnu gadu viņš ir bijis arī slimnīcas Ķirurģijas nodaļas vadītājs, bet vēlāk ilgus gadus izpildījis vadītāja pienākumus tā prombūtnes un atvaļinājuma laikā. Kā viens no labākajiem sava amata pratējiem Klēšmits aicināts asistēt visās smagākajās operācijās. Turklāt, kā vairākkārt atzinuši bijušie kolēģi, no viņa varēja mācīties ārsta ētiku - dakteris nekad nav ļāvies intrigām. Vēl kolēģi uzsver Klēšmita ārkārtīgi smalko humora izjūtu, kas gan dažkārt balansējusi uz naža asmens. Un arī drosmes vajadzīgos brīžos viņam netrūcis. Kā jau leģionā pabijušam, dakterim Klēšmitam šajā dzīvē bija daudz šķēršļu, tomēr tas viņam neliedza lūgt palīdzību pašam Mihailam Gorbačovam, lai tiktu ciemos pie māsas un brāļa uz Ameriku. Un tika arī!

Starp citu, Klēšmitiem ir ilgdzīvotāju gēni - brālis, kurš emigrēja uz Ameriku, mira 92 gadu vecumā, un arī māsa Jolanta vēl 90 gadu vecumā no Amerikas pārcēlās uz dzīvi Latvijā. Jaunībā slavenais gaišreģis Finks Klēšmitam sacījis, ka izvēlētā profesija glābt cilvēkus palīdzēs glābt arī paša dzīvību. Un tā arī notika - pēc Medicīnas fakultātes beigšanas jaunais ārsts sācis strādāt Daugavpils Sarkanā Krusta slimnīcā, bet vēlāk atgriezies Rīgā un iesaukts 19.divīzijā. Dakteris strādājis arī Kurzemes katlā par ķirurgu un reiz, krievu zaldātu notverts, vests uz nošaušanu. No nāves viņu paglābis tas, ka šāvēji uzzinājuši - šis puisis ir ārsts, un atstājuši dzīvu. Iespējams, šī notikuma iespaidā Klēšmits savu dēlu Ēriku arī mudinājis kļūt par ārstu, sakot, ka tā var izdzīvot pat kara laikā. Medicīnu izvēlējusies arī meita Ilona, vienīgi meita Gunta nav kļuvusi par mediķi, taču ārsts ir viņas vīrs. Un arī divas Klēšmita krustmeitas ir ārstes tepat Liepājā.

Dakteris Helmuts Klēšmits pie operāciju galda nekad gan vairs nestāvēs, tomēr leģenda par viņu Liepājā paliks un daudzi no mums piektdien dosies pie viņa uz pēdējo vizīti...