Kurzemes Vārds

09:15 Otrdiena, 26. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Pastāsts

Irēnas Turcija

IRĒNA OPŠTEINE ar kungu jau vairāk nekā astoņus gadus vairākas reizes gadā dodas atpūsties uz Turciju. No viņas piedzīvojumiem Antaljā varētu veidot seriālu. Bet visspilgtāk atmiņā piedzīvojums uz jūras.

Bet viļņi sit

Peldvieta ap 4–5 metrus dziļa. Viesu ērtībām uz robežas ar kuģu ceļu pontoniņš, kur atpūsties un pasauļoties. Uz pontona, debesīs lūkodamās, šūpojas Irēna. Domā: cik neparasti daudz lielu kuģu šodien iet garām. Paceļ galvu: ne kuģu, ne peldētāju tuvumā, toties jūrā pamatīgi viļņi. Līdz pludmalei tālu. Būdama par saviem spēkiem pārliecināta, nolemj: jāpeld uz tuvāko krasta vietu. Tas, betonā liets ass trīsstūris, kur viļņi triecas cits pret citu. "Kad tiku līdz trīsstūrim, nesapratu, kas notiek. Viļņi, atsitušies pret betona krastu, tik spēcīgi un asi sita sejā, ka sāpēja. Zilas acis nepalika, jo valkāju peldētāju brilles, bet, krastā izkāpjot, sirds pukstēja. Baltijas jūras viļņus ar to niknumu nesalīdzināt."

Pikniks kazās

Irēna ar kungu kopā ar turku draugu ģimeni dodas piknikā. Uz tuvējo slavenāko kalnu. Ielejā esot neizsakāmi skaista daba. "Bija skaisti," atzīst Irēna, "apkārt simtiem melnu kaziņu, ka zaļumu neredz, vidū piknika galds. Bērniem patika. Man arī. Bet turku ganu sunim tik ļoti, ka viņš ļāva kaziņām darīt, ko grib, un visu piknika laiku cītīgi nosēdēja pie mums, kauliņus gaidīdams. Kaziņas mums pāri nedarīja, ciešā lokā sastājušās, visu vēroja."

Anne – māte Irēna

Kādā krodziņā ieklīdis vācu televīzijas reportieris. Irēnai krodziņa īpašnieks Apo jeb Apdurahmans sen iepazīts, tāpēc, skaidrojot savas draudzīgās attiecības ar viņu, jokojot vācietim saka: "Viņš ir mana meita." Turku vīrietim nosaukšana par sievieti ir sitiens zem jostasvietas. Irēna savā ātrrunāšanas manierē mēģina glābt situāciju un pārliecina, ka gribējusi teikt dēls, tikai vāciski pārteikusies. Kopš tā laika, viņu jau gadiem, ieejot šajā krodziņā, uzrunā vārdā Anne, tas ir – māte. Bet Opšteina kungam tikusi uzruna Baba – tēvs. Bet zõns Apo... tikai ap sešdesmit gadu vecs un ļoti, ļoti resns.

Atpūtas bauda – tikai apavu veikalā

Lai cik varoša un pašpārliecināta ir Irēna, vienā viņa atzīst savu vājumu: ja reiz esi iegājusi turku veikalā, tad bez pirkuma ārā netiksi, turku vīrieši pārdevēji ir psiholoģiski stiprāki. Protams, viņa prot kaulēties, un par 60 eiro, ko prasa par vienu rokas somiņu, pēc stundu ilgas tērzēšanas ar turku vīrieti pārdēvēju iznāk no veikala ar divām. Bet īstu sievišķīgu veikala kaismi, kad var izvēlēties un izvēlēties, viņa izjūt kurpju veikalā. Turku vīrieši, vai no ādas ārā līzdami, cenšas viņai uzstīvēt kājās vienas kurpes pēc citām, bet viņai neder un neder. Irēnas trumpis – 42.izmērs. Tādu sieviešu kurpju visā Turcijā nav. Viņa ļauj pārdevējiem censties vismaz stundu. "Notiek tīri jauka ballīte," viņa komentē, "jo jebkurš turks ir dziļi sašutis par sevi, ja nevar neko pārdot." Arī Opšteina kungs ar šo veikalu ļoti apmierināts. Naudas maks viņa kabatā paliek neaiztikts.