Kurzemes Vārds

02:09 Sestdiena, 26. septembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Jaunumi

Topošie celtnieki paši uzpoš savu skolu
Daina Meistere

Sakopta un tīra savus audzēkņus sagaidīs arī 31.arodvidusskola. "Tā kā pilsētai ir nepieciešami celtniecības darbu speciālisti, tad mēs šajā mācību gadā radām iespēju uzņemt vairāk jauniešu pirmajā kursā," pastāstīja mācību iestādes direktore Gunta Zalcmane.

Liels konkurss šovasar bija apdares darbu tehniķa specialitātē, kur uz 25 vietām pieteicās 70 pretendentu, bet nākamos mūrniekus, apmetējus un flīzētājus uzņēma divreiz vairāk nekā parasti un izveidoja divas grupas. Pārmaiņas gaida galdniekus, jo drīz šo kursu pārveidos par četrgadīgu. Toties jaunie audzēkņi ieies telpās, kuras remontēja un saposa iepriekšējā mācību gadu beidzēji, jo ceturtā kursa audzēkņi sava kvalifikācijas darbu praktisko daļu veica gan dienesta viesnīcā, gan skolas kabinetos.

Skolēniem dāvina spēli par Talsiem

Vakar Liepājas pilsētas Izglītības pārvaldē viesojās Talsu rajona Tūrisma informācijas centra vadītāja Inese Roze, lai katrai pilsētas skolai dāvanā pasniegtu spēli "Pa septiņ zaļāk, pa deviņ augstāk!".

Jauno spēli par tūrismu Talsos saņems katra no 207 Kurzemes skolām, arī Liepājas pilsētas un rajona skolas. I.Roze pastāstīja, ka spēle iepazīstina un izglīto jauno paaudzi ar Talsu pilsētas un rajona dabas, kultūrvēsturiskajām un cilvēku radītajām bagātībām, rosina ar tām iepazīties un lepoties. "Mēs ceram, ka tā būs izmantojama arī kā papildu mācību līdzeklis dabaszinībās, ģeogrāfijā un kultūrvēsturē," sacīja Roze.

Dāvana pirmklasniekiem – krāsojamā grāmatiņa

Pilsētas dome sagatavojusi dāvanu pirmklasniekiem – tā atkal ir krāsojamā grāmatiņa, šoreiz tās nosaukums – "Kopā ar runci Rūdi – drošāk!". Tajā ir 16 lappuses un attēlotas pazīstamās Liepājas vietas attēlos, kas jāizkrāso. Ir arī padomi mazajiem liepājniekiem, kā pareizi uzvesties uz ielas, skolā un mājās, par drošības ievērošanu, kā sevi pasargāt ikdienā, par piemērotu ģērbšanos atbilstoši gadalaikam un citi noderīgi padomi. Grāmatiņas tapšanā informatīvu atbalstu sniegusi Liepājas pilsētas un rajona Policijas pārvalde. Izdevumu sagatavojusi domes Sabiedrisko attiecību un mārketinga daļa sadarbībā ar mākslinieku Vilni Bulavu. Tā izdota 1500 eksemplāros.

No visas Kurzemes

Pirms jaunā mācību gada notika pilsētas Pedagoģiski medicīniskās komisijas sēde, kā arī Valsts pedagoģiski medicīniskās komisijas izbraukuma sēde. Šo speciālistu uzdevums ir izvērtēt bērna spējas un noteikt viņam atbilstošu izglītības programmu. Mūsu pilsētā piecās skolās ir izstrādāta un licencēta speciālās pedagoģijas programma, tā ka ir iespējas mācīties parastā klasē, bet pēc sava grafika. Uz valsts komisijas sēdi bija ieradušies bērni un vecāki no visas Kurzemes. Tajā piedalījās jau lielāki skolēni, un speciālisti vērtēja, kādu programmu piemērot, piemēram, vai nepieciešama tāda apmācība, kas der bērnam ar runas traucējumiem vai dzirdes problēmām, vai somatiskām saslimšanām.

Par sporta nodarbībām vecāki maksās dārgāk

Ar 1.septembri palielināsies vecāku dalības maksa sporta izglītības iestādēs, kurās nodarbojas viņu bērni – tā lēmuši deputāti Liepājas domes Finanšu komitejā. Paredzams, ka vecāku līdzfinansējums varētu palielināties par vienu līdz diviem latiem mēnesī, paredzot atlaides ģimenēm ar vairākiem bērniem. Lielākais maksas paaugstinājums būs par treniņiem basketbolā un boksā. Liepājas Kompleksajā sporta skolā visās sporta veidu nodaļās dalības maksa būs 5 lati mēnesī. Ja vienu profesionālās ievirzes sporta izglītības iestādi apmeklēs trīs vai vairāk bērnu no vienas ģimenes, plānots piemērot atlaidi 50 procentu apmērā, bet, ja sporta nodarbības apmeklēs vienas ģimenes divi bērni, piemērojama atlaide 25 procentu apmērā. No dalības maksas atbrīvos bērnus invalīdus, aizbildnībā esošus bērnus, internātskolu audzēkņus un bērnus no ģimenēm, kurām piešķirts trūcīgās statuss. Deputāti uzsver, ka maksa par sporta nodarbībām pilsētā nav mainīta kopš 2003.gada. Vecāku dalības maksu gan nepaaugstinās Tenisa sporta skolai un sporta skolai "Daugava". Par gaidāmajām izmaiņām vēl rīt lems deputāti domes sēdē.

Izklaide Karostā

Līdz 2.septembrim kultūras un informācijas centrā "[email protected]" norisināsies improvizācijas teātra radošā darbnīca, kuras dalībnieki ir improvizācijas studijas "BaPu" audzēkņi no Rīgas, sportisku aktivitāšu piekritēji no Preiļu "Radziolas" un vietējie entuziasti. Radošās darbnīcas nobeigumā būs skatāma performance – pārsteigums, kā arī grupu "n[e]t yet" un "Kuchenbeat" koncerts. Vakara nosaukums, ideja un moto izsakāms vienā vārdā – "Pozitiv+". Visi pozitīvi noskaņotie gaidīti Atmodas bulvārī 6a 1.septembrī pulksten 18.

Aicina nodot vecos mobilos tālruņus

Nolietotos mobilos telefonus otrreizējai pārstrādei vēl aizvien var nodot divos Liepājas veikalos – "ADV Melodija", F.Brīvzemnieka ielā 31, un "Pērkons un dēli", Tirgoņu ielā 18, atgādina organizācija "Latvijas Zaļais punkts". Latvijas Zaļais punkts sadarbībā ar Latvijas Mobilo telefonu šādu akciju 9.maijā sāka 32 mobilo tālruņu tirdzniecības vietās visā Latvijā. Statistika rāda, ka trīs gadu laikā tādu mobilo tālruņu skaits, kas vairs netiek izmantoti un ko nepieciešams savākt otrreizējai pārstrādei, ir trīskāršojies. Aparāta lietošanas ilgums ir vidēji divi gadi.

Sāk īstenot veloceliņu izbūvi
Kristīne Pastore

Jaunās ostmalas rekonstrukcijas laikā uz gājēju ietves starp abiem tiltiem top ar sarkanu bruģi iezīmēts veloceliņš. Tas ir tikai mazs posms no kopējā maģistrālā veloceliņu tīkla.

Turpmākajos gados ielu rekonstrukciju pilsētā turpinās, un, kā sola darbu projektētāji, atbilstoši pilsētas transporta shēmai ir paredzēta arī veloceliņa izbūve. Tādējādi ar laiku pilsētā veidosies kopējais veloceliņu tīkls, kas uzlabos satiksmes iespējas ar šo transportlīdzekli, sola Komunālās pārvaldes speciālists Mārtiņš Jākobsons.

Liepājas transporta shēmā paredzēts, ka veloceliņa posms Jaunajā ostmalā būs savienots ar velosipēdu trasi gar Zemnieku ielu un ļaus izbraukt ārpus pilsētas Grobiņas virzienā, kā arī pāri Jaunajam tiltam ar velosipēdu trasi gar Zirņu ielu, pa kuru varēs doties Klaipēdas virzienā. Cauri Vecliepājai paredzēts izveidot vēl divus maģistrālos veloceliņus: vienu gar Jūrmalas parku, otru – no Tramvajtilta cauri pilsētas centram pa Pļavu ielu līdz Vaiņodes un Ganību ielai.

Pirms diviem gadiem pēc Būvvaldes pasūtījuma izstrādātajā pilsētas transporta shēmā ir ietverta sadaļa "Velosatiksme", kurā paredzēts līdz 2015.gadam izveidot veloceliņu tīklu, kas nodrošinās iespējas iedzīvotājiem ar velosipēdu nokļūt darbavietās, uz skolu, dažādām iestādēm un veikaliem, kā arī tūristiem iespējas apskatīt pievilcīgus dabas un kultūrvēstures objektus. Pilsētas galvenā arhitekte Iveta Ansone gan piebilst, ka tas būs iespējams tikai tādā gadījumā, ja pilsētas ielu rekonstrukcijai turpmākajos gados tiks atvēlēts pietiekami daudz līdzekļu.

Ļaundabīgo audzēju diagnostika bez maksas

"Piejūras slimnīcas" Onkoloģijas klīnikas vadītāja Anna Krilova informēja par tiem izmeklējumiem agrīnā ļaundabīgo audzēju diagnostikā, kas iedzīvotājiem pienākas bez maksas, jo par tiem maksā valsts, kā arī to veikšanai nav nepieciešams ģimenes ārsta norīkojums. Krūts dziedzera vēža izmeklējumus sievietēm ar mamogrāfisko metodi valsts vienu reizi divos gados apmaksā sievietēm vecumā no 50 līdz 69 gadiem. Uz šo izmeklēšanu iepriekš jāpiesakās pa tālruni 3422968. Dzemdes vēža agrīno diagnostiku sievietes vecumā no 25 līdz 70 gadiem var veikt pie jebkura ginekologa. Reizi trijos gados viņām šis izmeklējums pienākas bez maksas. Bet slēpto asiņu izmeklējumus izkārnījumos, lai laikus diagnosticētu zarnu audzēju, veic Onkoloģijas klīnikas laboratorijā. Par to, kā tas notiek, iespējams saņemt informāciju, sazinoties ar laboratorijas mediķiem pa tālruni 3431943. Pa šo pašu tālruni iespējams uzzināt arī par priekšdziedzera audzēja diagnostiku vīriešiem, ko ik dienu veic klīnikas laboratorijā. A.Krilova gan piebilda, ka šiem izmeklējumiem vēlams ģimenes ārsta norīkojums.

Palielinājies apgrozījums

Akciju sabiedrība "Liepājas Autobusu parks" pirmajā pusgadā strādājusi ar 2,154 miljonu latu apgrozījumu, kas ir par 25,6 procentiem jeb 439335 latiem vairāk nekā iepriekšējā gada attiecīgajā laikā, rāda uzņēmuma pārskats Rīgas Fondu biržā. Tiešie ieņēmumi no pasažieru pārvadājumiem veidoja 1,556 miljonus latu, kas ir par 16,77 procentiem vairāk nekā iepriekšējā gadā. Tajā pašā laikā par 10,6 procentiem palielinājušās pārdotās produkcijas ražošanas izmaksas, kur galvenā nozīme ir darba algas un valsts sociālo obligāto iemaksu pieaugumam, kā arī pamatlīdzekļu nolietojumam. Pārdotās produkcijas ražošanas izmaksas pirmajā pusgadā veidoja 1,836 miljonus latu. Liepājas Autobusu parka peļņa sasniegusi 404228 latus, kas ir ievērojami vairāk nekā iepriekšējā gada pirmajā pusgadā nopelnītie 50179 lati. Pirmajā pusgadā sabiedrība turpinājusi darbu pie ražošanas līdzekļu un iekārtu modernizācijas, darba organizācijas, īpaši akcentējot pasākumus, kas vērsti uz uzņēmuma pienācīgu sagatavošanu konkursam par tiesībām veikt pasažieru pārvadājumus.

Zem viena spārna

Liepājas, Ventspils un Daugavpils pašvaldību vadītāji ir atbalstījuši satiksmes ministra Aināra Šlesera priekšlikumu apvienot Liepājas, Ventspils un Daugavpils lidostu vienā uzņēmumā ar valsts akciju sabiedrību "Starptautiskā lidosta "Rīga"", informēja Satiksmes ministrijas sabiedrisko attiecību nodaļa. Līdz ar apvienošanos reģionālās lidostas kļūs par lidostas "Rīga" meitasuzņēmumiem. Pilsētu vadītāji vēstulē ministram atzinuši, ka šāda lidostu apvienošana sekmēs stabilu to attīstību un kvalitatīvu aviācijas pakalpojumu pieejamību. Lai organizētu lidostu apvienošanos, izveidota darba grupa, kurā iekļauti Satiksmes ministrijas, Liepājas, Ventspils un Daugavpils pašvaldību un lidostu pārstāvji. Darba grupas kompetencē ir izstrādāt lidostu apvienošanas kārtību, aprēķināt plānoto investīciju apjomu, noteikt finansējuma avotus reģionālo lidostu infrastruktūras sakārtošanai un citi saistītie jautājumi. Ministrija norāda, ka reģionālo lidostu apvienošana ar lidostu "Rīga" optimizētu finanšu un investīciju plūsmu, atvieglotu pārvaldību un regulāro iekšzemes gaisa pārvadājumu attīstības programmas īstenošanu 2007.–2013. gadam. Galvenie secinājumi pētījumā par Liepājas lidostu parādījuši, ka nepieciešami uzlabojumi infrastruktūrā, kas palielinātu lidostas kapacitāti un uzlabotu drošību.

Izsolīs īpašumus Karostā

Pašvaldība paredz novembrī izsolīt divus nekustamos īpašumus un ēkas Karostā. Nekustamais īpašums Ģenerāļa Baloža 17 ir viena piecstāvu 75 dzīvokļu māja un zemes gabals 5523 kvadrātmetru platībā. Izsoles sākuma cena ir 27800 latu. Nekustamais īpašums Baltijas ielā 15/17 ir viena piecstāvu 70 dzīvokļu māja un viena piecstāvu 60 dzīvokļu māja un zemes gabals 11377 kvadrātmetru platībā. Izsoles sākuma cena ir 45800 latu. Šo teritoriju galvenais zemju un būvju izmantošanas veids noteikts kā mazstāvu un daudzdzīvokļu namu un rindu māju dzīvojamā apbūve ar īres vai privātiem dzīvokļiem. Piecstāvu ēkām paredzēts demontēt divus stāvus un izveidot divslīpņu jumtu ar mansarda telpām, kā arī izveidot laukumus autotransporta novietošanai, bērnu rotaļu laukumus, saglabājot esošos kokus un veicot teritorijas labiekārtošanu un apzaļumošanu.