Kurzemes Vārds

09:45 Otrdiena, 26. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Aktuāls viedoklis

Ielas vilinājums un draudi
Dace Liņķe, Izglītības pārvaldes metodiķe bērnu tiesību jautājumos

Tuvojoties jaunam mācību gadam, katru gadu notiek skolu pieņemšana, kuras laikā kompetenti speciālisti izvērtē, cik droša ir vide, kurā stundām ilgi uzturēsies zēni un meitenes. Taču pa ceļam uz skolu bieži vien gadās gan grausti, gan tumši pagalmi, kas dažādos veidos var radīt draudus bērnu drošībai.

Skolotāji atzinuši, ka tieši mācību gada pirmie mēneši ir visai sarežģīts posms. Bērni atraduši no ierastās kārtības, viņi vēl grib izklaidēties, skriet, lēkt, dauzīties un rāpties. Tāpēc jau pirmajās mācību gada dienās pie zēniem un meitenēm skolās ciemojas speciālisti, kuri stāsta par drošību uz ielas. Skolotāji runā ar vecākiem, lai arī viņi pievērstu pastiprinātu uzmanību tam, ko viņu atvases dara pa ceļam uz skolu un mājup nākot. Pavisam noteikti pieaugušajiem ir jārod iespēja atvest uz skolu savu pirmklasnieku un atnākt viņam pretī, kad stundas ir beigušās.

Tāpat vecākiem ir jāpievērš uzmanība tam, pa kādu ceļu bērns iet, jo iela tomēr ir sociāli nedroša vide. Un ne tikai ar graustiem un nolaistiem, nesakārtotiem pagalmiem. Par tiem runājot, domāju, ka tā ir pašvaldības atbildība. Jo katrai tādai novārtā pamestai ēkai noteikti ir saimnieks, un ir jāatrod veidi, kā viņam likt sakārtot savu īpašumu, lai tas neradītu apstākļus kriminālas darbības veicināšanai. Mēs varam būt tikai priecīgi, ka pilsēta kļūst aizvien sakārtotāka, tāpēc jo spilgtāk pamanāmas ir pamestās un nesakoptās vietas.

Jo bērni paliek bērni. Lai kā un cik daudz runātu pieaugušie, gan zēnos, gan meitenēs mīt zināma piedzīvojumu kāre. Un kur tad pilsētas bērns to var apmierināt? Tāpēc jau pat paklausīgi un rātni skolēni mēdz ieklīst kādā nesakoptā mājā, kādā pamestā un izskatā draudīgā pagalmā. Tādas vietas, ja atrodas skolu tuvumā, ir tās, kurās skolēni mēdz ielīst, lai smēķētu, lai kārtotu savas savstarpējās attiecības. Tāpat pamestās ēkās var būt paslēpušies pieaugušie, kas var bērnus aicināt iedzert, pamēģināt narkotikas, vai pat lolot daudz ļaunākus, vardarbīgus nodomus.

Tieši tāpēc ir ļoti labi, ja vecāki raduši iespējas savu bērnu nodarbināt pēc iespējas vairāk un sabalansēti, lai skolēnam nebūtu laika pēc stundām bezmērķīgi klaiņot apkārt, lai viņam ir ko darīt un kurp doties. Un, manuprāt, mūsu pilsētā noteikti var atrast, kur likt lietā gan spēku, gan apmierināt tieksmi pēc asām izjūtām. Jo mums taču ir dažādas ārpusstundu nodarbības, kurās aktīvi un kustīgi bērni var izskrieties, var sportot, var iestudēt cirka numurus, mums ir jaunsargu vienības. Un tas viss ļaus bērnam gan likt lietā savu sparu, gan ar savu māku palepoties vienaudžu vidū.