Kurzemes Vārds

22:00 Trešdiena, 11. decembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Brīvbrīdis

Bez pacietības nu nekādi
Miks Kuncītis

Lai arī līņu un karpu copes sezona tuvojas izskaņai, arī augustā un septembrī iespējams tikt pie prāviem lomiem. Taču ir vairāki blakus noteikumi, lai došanās amatierzvejā neizvērstos tikai par seklu blenšanu uz pludiņu, kas visas dienas gaitā tā arī neizrāda nemazākās dzīvības pazīmes. Jau uzreiz varu apgalvot, ka bez pacietības šīs sugas zivju ķeršana nav iespējama.

Jā, droši vien līņu un karpu mednieku klātbūtnē runāt par pacietības mēru un tā robežām būtu bezjēdzīgi, jo viņiem tiešam tas dažkārt stiepjas līdz bezgalībai, kas makšķernieku vidū nozīmē līdz pirmajam lomam vai arī pilnīgam panīkumam, kad šāda veida cope ir piegriezusies pilnīgi un atliek vien doties mājup. Lai nu kā, kārtīgam šī aroda lietpratējam, dodoties uz izvēlēto vietu, jau ir zināma nojauta un prognozes, kā pievilināt lielākās karpas vai līņus.

Ar gadiem krāto pieredzi un jau minēto pacietību viņi ūdenstilpes krastā, gaidot varbūt vienīgo izdevību, var nosēdēt pat vairākas dienas (ar pārtraukumiem) un neko nenoķert. Tiesa, brīdī, kad nāk ilgi lolotā atlīdzība, prieks ir neizmērojams, taču vēl jau zivs jādabū krastā, un, ja runājam par karpām, tad tās pretojas ne pa jokam. Atsevišķos gadījumos cīniņš ar karalisko karpu var ilgt pat līdz pusstundai, jo pēc tam, kad tā ir pakampusi ēsmu, karpa nekavējoties metas ūdenszālēs vai niedrēs, no kurām izdabūt spēcīgo zivi ir ļoti grūti, vēl jo vairāk tāpēc, ka pastāv ļoti liela varbūtība pārraut auklu, un tad jau nākamo copi tajā pašā dienā diezin vai sagaidīsi, ja nu vienīgi kādā no karpu dīķiem, kur sīkaļas uz vājās barības bāzes rēķina ēsmas ziņā nav izvēlīgas.

Makšķerējot karpas, ir jāatceras, ka, pirms ķeraties pie makšķerkāta un lielās gaidīšanas izvēlētajā vietā, zivis noteikti jāiebaro, jo citādi pie ievērības cienīgiem lomiem diezin vai tiksiet, tāpat jāņem vērā ūdens temperatūra, kas pamazām kļūst arvien zemāka, un tas gan karpām, gan līņiem nepatīk. Tiesa, visdrīzāk, jau līdz oktobrim, vēl ūdens nebūs tik ļoti atdzisis, lai zivīm zustu apetīte. Īpaši laika apstākļi attiecināmi uz līņiem – labākās copes reizes parasti ir saulainās un bezvējainās dienās, tad tie parasti ir arī visaktīvākie.

Ja līņu copē inventāram nav būtiskas nozīmes – vajadzīga tikai daudzmaz sakarīga pludiņmakšķere, tad, ķerot karpas, jau nu noteikti ar kuru katru zvejas rīku pie kārotās zivs netiksiet. Nepieciešams visai ciets makšķerkāts (labāk izmantot ne garāku par sešiem metriem), un arī spolei jābūt labā kārtībā, jo pat vissīkākā kļūme var maksāt brangu karpu.

Ēsmas izvēles ziņā ne līnis, ne karpa nav pārāk izvēlīgi – var izmantot sliekas, baltmaizi, mīklu, kukurūzu mušu kāpurus. Par karpu ļoti iecienītu tiek uzskatīts vārīts kartupelis, taču to ir jāprot pareizi izvārīt, lai tas nebūtu par cietu un arī ne par mīkstu. Vislabāk, vārot kartupeli, ik pa laikam to nogaršot, tad jau noteikti rāceni nepārvārīsiet. Ne mazāk populāra karpu ķeršanas ēsma ir, izmantojot copes veikalā nopērkamu boilu, taču, makšķerējot ar tām, ir jāzina daudz un dažādu nianšu, kas jāievēro, tādēļ, manuprāt, izdevīgāk un nebūt ne mazāk rezultatīva cope varētu sanākt ar jau minēto kartupeli.

Lielākoties karpu un līņu makšķernieki savas iecienītās vietas neizpauž, un stipri šaubos vai kādreiz būs tik daudz zivju, lai pietiktu visiem. Tādēļ diezin vai man izdosies nosaukt visas copes vietas: Bārtas upe, Toseles upe, Durbes ezers, Tebras upe, Liepājas ezers, Vērgales centra dīķis, Tāšu ezers, Ventas upe un Apriķu dīķi. Vēl noteikti iesācējiem gribētu atgādināt, kā jau sākumā minēju, bez pacietības nu nekādi, tādēļ, ja pirmajās reizēs nākas palikt tukšā, nevajag apstāties, bet mēģināt vēl, un, kas zina, varbūt jau nākamreiz piesakās kāda varena karpa vai sprigans līnis. Visbeidzot, Latvijas makšķerēšanas noteikumi paredz, ka noķerto līņu garumam, kurus drīkst paturēt, jābūt vismaz 30 centimetru un vienā makšķerēšanas reizē aizliegts likt somā vairāk par pieciem eksemplāriem. Ne asakas!