Kurzemes Vārds

18:08 Otrdiena, 11. augusts
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Brīvbrīdis

Pašūpoties uz mākoņa maliņas
Sarmīte Pelcmane

Ko vēl interesantu varētu šajā atvasarā pasākt? Ja Latvija jau apceļota kājām, braukšus vai peldus, ja būts arī tālākās zemēs? Ir vēl viena iespēja baudīt nebijušas izjūtas. Kur? Brīnišķīgajā, satraukuma un piedzīvojumu pilnajā gaisa balonu pasaulē! Romantiskie gaisa kuģi palīdzēs īstenot sapni justies kā putnam un pavērot zemi no mākoņu augstumiem.

"Brīvbrīdis" labprāt padalīsies iespaidos, jo šovasar bija iespēja Siguldas pusē izmēģināt lidojumu ar skaisto gaisa balonu "Bizbizmārīte".

Lidojums ar gaisa balonu ir ļoti iecienīta dāvana, ko sveicēji sarūpē dažādu jubileju gaviļniekiem, tādējādi tos iepriecinot un pārsteidzot. Kam 30, kam - 40, kam - 60 gadu jubileja, kam - kāzu gadadiena utt. Vienlaikus ir iespējams lidot reizē arī vairākiem gaisa baloniem - tad tas ir īpaši krāšņs skats.

Lidošanai gaisa balonā nav nekādu vecuma ierobežojumu. Kā stāsta ceļotāju kluba "Altius" pārstāvji, līdz šim vecākais pasažieris bija nosvinējis 100 gadu jubileju, savukārt jaunākais - tikko apguvis ābeces pirmās lappuses. Svarīgi, lai degungals sniegtos vismaz līdz groza malai. Arī nekādu īpašu noteikumu veselības stāvokļa un fiziskās sagatavotības ziņā nav. Gaisa balonu pavēlnieki fiziskās sagatavotības novērtējumam smejot piedāvā kosmonauta testu - ja vari uzkāpt uz ķebļa un, no tā nolecot, neesi zaudējis samaņu, tava kondīcija atbilst normai.

Dodoties lidojumā ar gaisa balonu, ieteicams vilkt sportisku tērpu, kurā var justies ērti. Arī apaviem jābūt ērtiem, tātad - nost ar augstajiem papēžiem! Gaisa temperatūra lidojuma laikā īpaši neatšķirsies no temperatūras uz zemes, tāpēc nav nepieciešams speciāli tuntuļoties.

Visskaistākie esot lidojumi Siguldas apkārtnē, par to arī "Brīvbrīdis" pārliecinājās, izbaudot Gaujas senlejas krāšņumu saulrietā, sajūsminoties par Turaidas pils harmoniju no putna lidojuma. Taču gaisa balona ceļojums var notikt jebkurā Latvijas novadā, arī virs Rīgas, par to tikai jāvienojas.

Gaisa balons lido tikai vēja virzienā, tāpēc, plānojot maršrutu, pilots analizē kartes un izvēlas tādu starta vietu, lai pēc skaista lidojuma būtu arī piemērota un droša nolaišanās. Parasti lidojuma laikā gaisa balons veic 10-20 km lielu attālumu. Vidējais lidojuma ilgums ir viena stunda. Taču piemērotas pacelšanās vietas meklēšana, balona sagatavošana lidojumam, pats lidojums un citi procesi kopumā aizņem 3 līdz 4 stundas.

Ja nav nokrišņu un vēja ātrums nepārsniedz pieļaujamos 5-6 metrus sekundē, tad lidojums var notikt, neskatoties uz gadalaiku un pat gaisa temperatūru.

Lidojumam beidzoties, dalībnieki tiek iesvētīti prestižajā gaisa kuģotāja kārtā. Šampanieša lietus ir neiztrūkstoša iesvētību sastāvdaļa. Protams, ir arī goda diploms, un galvenais - tiek piešķirts Gaisa kuģotāju brālības tituls, atbilstošs vietas nosaukumam, kur pirmo reizi sanācis nolaisties. Un neko nevar darīt, ja nācies nolaisties Siguldas apkārtnes apdzīvotajā vietā ar nosaukumu - Ģīmji vai vēl trakāk - Draņķi. Tituls grāfs fon Ģīmis vai grāfiene fon Draņķe tagad piešķirts uz mūžīgiem laikiem!

Tie, kam prātā izmēģināt lidojumu ar gaisa balonu, protams, gribēs zināt, kur to atrast. Liepājas pusē gaisa baloniem nepatīk, jo vēja stiprums aizvien pārsniedz vēlamo. Gaisa balonu brālība meklējama Siguldas pusē, koordinātes var atrast Siguldas pilsētas mājaslapā.

Bet cik tas maksā? Gaisa balona komplekts, lai arī ģeniāli vienkāršs savā konstrukcijā, maksā veselu bagātību. Tāpat mazas nav lidojuma tiešās izmaksas - propāna gāze, degviela pavadītājautomašīnai, apdrošināšana un citi izdevumi. Tie ir iemesli, kāpēc lidojuma prieks nav lēts. Tātad viena stunda brīvajā lidojumā vienai personai - 120 latu. Bet tas ir tā vērts!