Kurzemes Vārds

15:49 Sestdiena, 4. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Kaktuss

1. septembris. Vai svētki?

1.septembris ir šodien, bet jaunais mācību gads sāksies tikai pirmdien. To sagaidot, "Kaktuss" vairākus jauniešus aicināja uz sarunu. Vai, viņuprāt, jaunā mācību gada sākums, kas tradicionāli tomēr ir 1.septembrī, ir svētki? Vai šī diena tomēr atšķiras no citām? Un vai viņu ģimenēs un draugu lokā to svin?Marika Muceniece, studēs medicīnu:

- Ģimenē gan mēs šo dienu īpaši neatzīmējam, tomēr sajūtas noteikti ir citādas - svinīgākas nekā citās dienās. Turklāt skolas laikā noteikti šīs sajūtas ir spilgtākas, nekā kļūstot par studentu. Mēs ar draudzenēm šo dienu parasti atzīmējam. Kaut vai aizejot vakarā uz kādu klubu. Šogad to droši vien darīsim īstajā 1.septembrī, jo mācības sāksies pirmdien un diezin vai būtu labi nedēļu iesākt ar ballīti.

Liene Ezermale, pirmā kursa studente:

- Manā ģimenē stabilu 1.septembra tradīciju nav. Kad mācījos jaunākajās klasītēs, tad gan mājās parasti ēdām kūku un vēl ko citu garšīgu. Kad pēc pamatskolas atnācu uz vidusskolu Liepājā, tad tik sākās! Pirmajā skolas dienā mums parasti bija ballīte pirtī. Mēs pa īstam nosvinējām šo dienu! Šogad mācīšos neklātienē, un man pat ir mazliet skumji, jo mācības sāksies tikai septembra vidū, un, protams, kad būsim ar jaunajiem kursa biedriem iepazinušies, gan jau arī tur būs jautri. Bet man nebūs īstā 1.septembra, īstās pirmās skolas dienas. Katrā ziņā sirdī man šī diena būs īpaša.

Alīna Stankute, pēdējo gadu būs studente:

- Mūsu ģimenē ir tradīcija šajā dienā pēc svinīgajiem sarīkojumiem doties uz kafejnīcu. Turklāt mana mamma arī ir studente. Mēs vispār šo dienu vairāk atzīmējam ģimenē. 1.septembrī noteikti ir svētku sajūta. Atceros, kad skolas laikā bija nopirktas jaunas drēbes, jau iepriekšējā vakarā tās nolika, un 1.septembrī es saposos. Bet, tā kā tagad līdztekus mācībām arī strādāju, tieši pirmajā skolas dienā man šogad būs darbs, tāpēc augstskolā nemaz neieradīšos. Tomēr kopā ar vecākiem savu kafejnīcas gājienu gan neizlaidīsim. Man šķiet, ka tie ir ģimenes svētki.

Laura Reine, mācās Pedagoģijas akadēmijā:

- Tādu īpašu ģimenes tradīciju šajā dienā mums nav. Man šķiet, ka augstskolā svētku sajūta jaunā mācību gada sākumā vairāk ir pirmā kursa studentiem. Vecāko kursu studenti to uztver ikdienišķāk. Atceros, vidusskolas laikā dzīvoju kopmītnē, un tur mēs 1.septembri mazliet svinējām. Bet ne īpaši atraktīvi, jo bija savi noteikumi, piemēram, alkoholu lietot bija aizliegts. Bet daži vienalga pamanījās iedzert. Mēs bijām paraugistabiņa, uzvedāmies pieklājīgi. Tomēr arī šogad ir tāda svinīga sajūta. Īpaši, kad ieraugi skolnieciņus ar puķu pušķiem. Ko es šogad darīšu, vēl nezinu, jo mana kompānija izklīdusi katrs uz savu pusi, Liepājā esam palikuši pavisam maz.

Sanita Kupčus, otrā kursa studente:

- Man šķiet, ka 1.septembris kā svētki lielākoties ir mazāko klašu skolēniem, jo īpaši tiem, kas sāk mācīties pirmajā klasē. Un droši vien ir arī kādas tradīcijas, kā šo dienu atzīmē ģimenēs. Mūsējā tolaik arī bija vai nu kūka vakarā, vai arī kaut kur aizgājām. Vidusskolā daži klasesbiedri pirmo skolas dienu atzīmēja visai atraktīvi, arī ar iedzeršanu. Bet studentiem svētku sajūta ir citāda. Man patika, ka Pedagoģijas akadēmija pērn rīkoja lāpu gājienu uz koncertdārzu "Pūt, vējiņi!" un vēlāk tur bija ballīte. Ceru, ka šogad arī būs. Bet kopumā, manuprāt, 1.septembris patiešām ir svētki. Kaut vai tas, ka vasara ir beigusies, ka sākas atkal jauna dienas kārtība, ka jāsapošas un var satikt klases vai studiju biedrus. Tie ir svētki.

Deivids Peleckis, mācības turpinās nākamgad:

- Es pērn beidzu pamatskolu, šogad pastrādāšu un mācības turpināšu nākamgad. Man pat mazliet tā kā skumji, ka šogad nebūs nekur jāiet, jo strādāt nemaz tik ļoti nepatīk. Atceros, kad vēl biju mazs, 1.septembris mums ģimenē bija svētki - vecāki nāca līdzi uz skolu, un vakarā bija uzklāts galds. Kad bijām jau lielākās klasēs, parasti 1.septembrī gājām uz disenēm un ballējāmies. Nosvinējām kārtīgi! Šogad man tā visa nebūs.Noknipsē
savu skolu!

Latvijas studentu portāls "StudentNet" sadarbībā ar Latvijas Fotogrāfijas muzeju un firmu "Olympus Latvia" izsludina fotokonkursu "Stāsts par manu skolu/augstskolu - 2007" jeb "Vai tu spēj paskatīties uz parastām lietām citādi?".

Konkursa mērķis ir veicināt vidusskolēnu un studentu (studējošo kopumā) interesi par fotogrāfijas mākslinieciskās izteiksmes iespējām visplašākajā nozīmē. Konkursa uzdevums ir pievērst jaunu cilvēku uzmanību fotogrāfijai kā vizuālai valodai un tās iespējām jauno tehnoloģiju laikmetā un līdz ar to veicināt tādu profesiju izvēli, kuras būs pieprasītas komunikāciju laikmetā.

Konkursā var piedalīties skolēni un studenti vecumā no 14 gadiem. Ņemot vērā mūžizglītības lomu sabiedrībā (studenti mūža garumā), nav noteikta konkursa dalībnieku galējā vecuma robeža. Konkursā var piedalīties arī skolēni un studenti, kuri konkursa norises laikā dažādu apstākļu dēļ nav konkrētas skolas skolēni (imatrikulēti augstskolā) vai jau ir beiguši studijas. Nosacījums - saglabāt tematisko saistību ar apmeklēto mācību iestādi vai mācību darbiem studiju kontekstā. Darbi tiks vērtēti divās vecuma grupās - no 14 līdz 18 gadiem jeb vidusskolas vecuma grupā un studentu/jauniešu/mūžizglītības vecuma grupā no 18 gadiem un vecāki.

Darbi vērtēšanai iesūtāmi vai nogādājami līdz šā gada 5.novembrim (pasta zīmogs). Konkursa rezultāti tiks paziņoti līdz šā gada 10.decembrim. Vairāk informācijas var iegūt, zvanot pa tālr.26431251 vai rakstot uz elektronisko pastu [email protected]

Jauniešus aicina piedalīties fotokonkursā

Bērnu un ģimenes lietu ministrija aicina jauniešus piedalīties fotogrāfiju konkursā "Bildē savas iespējas!". Konkurss ir lieliska iespēja jauniešiem īstenot savas ieceres un idejas fotomākslā un tikt novērtētiem. Konkursā iesniegtie darbi tiks izmantoti brīvprātīgā darba un neformālās izglītības popularizēšanai.

Konkursa mērķis ir veicināt jauniešu interesi par jaunatnes politikas virzieniem, īpaši par brīvprātīgo darbu un neformālo izglītību, kā arī veidot brīvprātīgā darba un neformālās izglītības pozitīvu vizuālo tēlu.

Iesniegtajos darbos ir jābūt attēlotiem jauniešiem vai to aktivitātēm. Fotogrāfijai un tai pievienotajam nosaukumam vai moto ir jāattēlo pozitīvais, ko sniedz dalība nevalsts organizācijās vai neformālās izglītības un brīvprātīgā darba pieredze.

Konkursā var piedalīties ikviens pusaudzis vai jaunietis, kurš nav sasniedzis 26 gadu vecumu. Konkursā dalībnieki var piedalīties tikai individuāli. Viens autors drīkst iesniegt 1-12 fotogrāfiju. Vēstulei ir jāpievieno pieteikuma anketa. Fotogrāfijas ar pieteikuma anketu jāsūta elektroniski uz e-pasta adresi [email protected] <mailto:[email protected]> līdz šā gada 12.septembrim ar norādi "Fotogrāfiju konkursam".

Konkursa rezultāti tiks publicēti ministrijas mājaslapā www.bm.gov.lv <http://www.bm.gov.lv> šā gada 24.septembrī. Uzvarētājus apbalvos šā gada 15.oktobrī interneta portāla par jaunatnes lietām www.jaunatneslietas.lv <http://www.jaunatneslietas.lv> atklāšanas pasākumā Rīgā. Laureāti saņems atzinības rakstus un balvas no ministrijas, kā arī bukletus, plakātus un kalendāru 2008.gadam, kuru tapšanā būs izmantotas konkursā par labākajām un interesantākajām atzītās fotogrāfijas.

Papildu informāciju par konkursu, kā arī pieteikuma anketu iespējams iegūt BM mājaslapā: http://www.bm.gov.lv/lat/informacija/jaunumi.

Portālam jauna sadaļa

Vai tu zini, kā ideja pārtop par projektu? Vai tu zini, kas ir projekts? Vai zini, kā saņemt finansējumu savam projektam? Atbildes uz šiem jautājumiem ir viena klikšķa attālumā. Ir pagājuši divi saspringti un darba pilni mēneši, un portālā www.jauns.lv ir jauna sadaļa "Projekti". Tajā apkopoti ministriju, fondu, pašvaldības un Eiropas projekti. Šā sadaļa ļaus ātri un ērti atrast īsto projektu konkursu, kurā tieši tava ideja var saņemt finansējumu.

Līdz šim portāls jauns.lv bija pazīstams kā portāls Kurzemes jauniešiem. Liepājas Jaunatnes centrs sadarbībā ar biedrību "Sabiedrības attīstības centrs" 2006.gada decembrī atjaunoja portāla aktīvu darbību. Tādēļ portāls ir audzis un attīstījies, piesaistot 700 apmeklētāju nedēļā, un ticis pie jauns sadaļas "Projekti".

Atgādinām, ka portāls www.jauns.lv <http://www.jauns.lv> ir adresēts Liepājas jauniešiem, tādēļ projekti ir atlasīti tieši jauniešu vajadzībām. Jaunā sadaļa ir unikāla ar to, ka tajā vienkopus ir Eiropas, pašvaldības, ministriju un dažādu fondu izsludinātie projektu konkursi. Katram konkursam ir uzrakstīts projekta mērķis, iesniegšanas termiņš, projekta summa un iesniedzējs. Apmeklētāju ērtībai esam pievienojuši arī projektu nolikumus, pieteikuma veidlapas, aprakstus, budžetus.

Liepājas Jaunatnes centra projektu administratore Evija Galveite atzīst: "Sadaļa "Projekti" bija darbietilpīgs process, bet mērķis attaisno līdzekļus. Tā ir pirmā šāda veida datu bāze. Aicinu visus Liepājas jauniešus izmantot iespēju un savus sapņus pārvērst realitātē!"