Kurzemes Vārds

16:14 Ceturtdiena, 16. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Skatiens

Kā skolēni savus svētkus svin
Daina Meistere

Šodien ir 1.septembris, un vajadzētu būt skolas gada pirmajai dienai, taču tā nu sanācis, ka kalendārs rāda sestdienu, un skolasbērniem līdz ar to par divām dienām brīvlaiks pagarinājies.

Pirmā skolas diena tradicionāli iegājusies kā svētki. To var traktēt dažādi. Diena, kad atsākas ceļš uz zinību pasauli, diena, kad satiekas klasesbiedri, diena, kad klasēs atkal ienāk skolotāji. Nenoliedzami, pavisam īpaši svētki ir mazajiem pirmklasniekiem, kas uzsāk skolas gaitas.

Un, ja reiz svētki, tad tos arī pienācīgi jāatzīmē - kā skolā, tā mājās, kā ar vecākiem, tā kopā ar klasi un draugiem. Ne vienā vien ģimenē veidojas dažādas tieši ar bērnu skolas gada sākšanos saistītas tradīcijas. Ir ģimenes, kuras šajā dienā kopā nofotografējas, lai pēc gadiem redzētu, kā no mazā pirmklasnieka izaug liels skolēns, ir saimes, kurās sagaida, kad bērniem pirmās dienas nodarbības beigušās, un tad visi kopā dodas svinīgās pusdienās, citur atkal mamma mājās pagatavo kādu īpaši garšīgu maltīti.

Par to, lai skolas gada atsākšanās būtu svētki ne tikai tiem, kas mācās un kas māca, bet visiem pilsētniekiem, ir padomājusi arī pašvaldība. Sāk veidoties jauna tradīcija - sarīkojumu cikls "Un atkal viens jaunais gads". Iecerot svētku aktivitātes, ir padomāts, lai būtu interesanti dažāda vecuma dalībniekiem - kā maziem puikām un meitenēm, tā pusaudžiem, lai būtu, kur aiziet visai klasei kopā, kur vecākiem aizvest savas atvases, kur darbīgākajiem ne tikai skatīties, bet pat piedalīties.

Taču iepriekšējo gadu septembra pirmajā dienā ne viens vien liepājnieks noteikti pamanīja, ka pa ielu iet ne tikai bērni ar ziediem rokās, kurus pēcpusdienā klēpjiem nes mājup smaidoši skolotāji, bet ka pie veikaliem bariem vien pulcējas jaunieši. Taču ne jau nu uz saldumu stendiem nomērķēti viņu skatieni. Nē, viņi drūzmējas tur, kur rindojas grādīgās dziras pudeles. Jā, veikalos ir stingri noteikumi, un nepilngadīgajiem alkoholu nepārdod. Var tikai minēt, kā tas varējis notikt, ka pusaudžu bariņiem rokās ir ne tikai alus vai alkoholisko kokteiļu bundžiņas, bet daudz grādīgāku dzērienu pudeles. Un iet tādi skaisti saposti, jauni puiši, iet meitenes - izgreznojušās un saposušās, bet gaita nestabila un acis miglainas. Viņi, lūk, svinot pirmo skolas dienu! Kāds, iespējams, jau pie laika patukšojis vecāku bāriņā atrodamo. Daļa nekaunas pienākt klāt kādam no pieaugušajiem, palūgt, lai nopērk alkohola pudeli, sakot - mums taču šodien ir svētki. Gan jau atrod arī saprotošus un atsaucīgus onkuļus, kuri pēc tam gan brīnās, kāpēc tā mūsu jaunatne tik daudz dzer!

Taču noteikti der vispirms paskatīties pašiem uz sevi. Kur bērni mācās, kā svētkus svinēt? Taču jau, veroties apkārt, un vispirms jau ģimenē. Cik daudzi no mums prot patiesi priecāties bez iestiprināšanās? Taču, jo veselīgāki savā dzīves uztverē - svētkos un ikdienā - būs pieaugušie, jo veselīgāka veidosies arī jaunā paaudze.