Kurzemes Vārds

11:06 Pirmdiena, 16. septembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Aktuāls viedoklis

Katram jārēķina līdzi savas finanses
Oskars Rudovskis,
sociālo zinātņu maģistrs ekonomikā

Runājot par Latvijas situāciju finanšu sfērā, šobrīd optimismam nav pamata, jo par spīti visiem valdības inflācijas apkarošanas plāniem, inflācija turpina pieaugt un sasniegs rekordaugstu līmeni. Jācer gan, ka ekonomiskie rādītāji pamazām izlīdzināsies un pretinflācijas soļi neradīs draudus attīstībai, jo eksperti norāda, ka investori draud pamest Latviju. Te nu valdībai jāgādā par ievērojamām nodokļu atlaidēm un citiem atvieglojumiem tiem uzņēmējiem, kas gatavi ieguldīt naudu ražošanā. Citādi ārzemju investori viens pēc otra atradīs citas valstis, kur ieguldīt līdzekļus būs krietni izdevīgāk.

Pieklusums būvniecībā un signāli no jauno projektu attīstītājiem norāda, ka daļa no valdības plāniem tomēr piepildās, taču, kā jau teicu, sekas tam vēl īsti nav prognozējamas. Arī Liepājā sekundārajā nekustamo īpašumu tirgū pēc pieklusuma cenas par kādiem 15 procentiem samazinājušās un pircēji joprojām ir ļoti nogaidoši.

Taču sliktākais, ka mūsu cilvēkiem trūkst finanšu izglītības, kas rosinātu vairāk rēķināt līdzi saviem izdevumiem gan pensionāram, kam jānodzīvo no pensijas līdz pensijai, gan tādam, kas jau var domāt par uzkrājumiem. Vairums iedzīvotāju dzīvo, nedomājot par to, ka iespējamas kādas problēmas.

Paradoksālais, ka pat palielinoties minimālajai algai, cilvēkiem tomēr ar katru dienu samazinās tās naudas apjoms, kas viņiem paliek rezervei. Viss aiziet par pārtiku, komunālajiem pakalpojumiem un citiem ikdienas nepieciešamiem tēriņiem. Un tā ir ilūzija, ka šodien pelnām vairāk, jo patiesībā mums ir jāiztiek ar mazāku naudu. Visa tā nedrošība, kas mums ir apkārt, tomēr diktē savus nosacījumus un liek domāt par to, ka nākotnē iespējami ne tikai rožaini labi laiki, bet arī dažādi kritumi. Un būtu tikai loģiski sevi pasargāt ar ieguldījumu pensijas fondā, kādu uzkrājumu. Skaidrs, ka ir daudz cilvēku, kas neko uzkrāt nevar, taču es neredzu cita ceļa, lai mēs varētu sevi pasargāt.