Kurzemes Vārds

06:50 Svētdiena, 7. jūnijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Brīvbrīdis

Ar gruntsmakšķeri uz butēm

Nāk rudens izgleznot Latviju, bet nepūlies, necenties tā, jo vienalga makšķernieki šeit ir vislabākie, tik un tā… Kā nu ne, jo vēsās, drūmās dienas, kas vēl tikai priekšā, noteikti nespēs ietekmēt copmaņu mūžam kāro skatienu ūdeņu virzienā. Pēc ilgāka pārtraukuma "Brīvbrīdī" atkal par sālsūdeņos dzīvojošajām butēm. Šoreiz gan vairāk par īpašo rīku, ko mūspusē un arī citur izmanto šo zivju ķeršanā.

Līdz ar ūdens temperatūras pazemināšanos Baltijas jūrā sāk ķerties butes. To labākais copes laiks ir pavasaris un rudens, tādēļ šo zivju mednieki pamazām kļūst arvien aktīvāki, jo pavisam drīz sāksies īstā cope. Jau tagad uz Ziemeļu mola jūtama rosība. Tiesa, pats pārliecinājos, ka vēl nedaudz jāpaciešas, jo butes vismaz pagaidām nav tik aktīvas, tās vēl ir arī nelielas.

Kā jau minēju, galvenais un, es pat teiktu - vienīgais copes rīks šo zivju ķeršanai ir gruntsmakšķere. Šādu copes veidu varētu uzskatīt par makšķerēšanu, kad ēsmas dziļuma kontrolē par atskaites punktu tiek izmantota attiecīgās ūdenstilpes gultne, nevis ūdens virsma kā pludiņmakšķerei. Vaļasprieka baudīšana ar gruntsmakšķeri ir visai pasīvs makšķerēšanas veids līdz brīdim, kad sāk intensīvi ķerties. Visbiežāk ar gruntsmakšķeri ķer vimbas, vēdzeles, zušus, samus, butes, zandartus un dažkārt arī baltās zivis.

Gruntsmakšķeres pamatā var iedalīt divās grupās - ar fiksētu svariņu un ar slīdošu svariņu. Fiksēto atsvariņu izmanto ūdenstilpēs ar dūņainu gultni vai gadījumos, kad ēsmu vēlams turēt lielākā attālumā no gultnes. Tas ir iecienītākais gruntsmakšķeres veids zemledus makšķerēšanā jeb bļitkošanā. Galvenais fiksētā svariņa trūkums ir mazāka jutība copes brīdī. Arī pretestība, ko jūt zivs, ņemot ēsmu, ir lielāka, un, ja tā velk ēsmu virzienā uz makšķernieku, tiks vilkts svariņš, un makšķernieks krastā labākajā gadījumā jutīs tikai nelielu auklas atslābumu. Visticamāk, zivs, sajutusi pretestību, ēsmu izspļaus. Lietojot smagus atsvariņus (parasti stiprā straumē), šis gruntsmakšķeres veids ir mazāk efektīvs. No plusiem jāmin iespēja ērti izmantot divas pavadiņas, tādā veidā piedāvājot zivīm divas dažādas ēsmas, vai arī pasniegt to dažādos dziļumos. Tādējādi ātrāk var tikt skaidrībā, kas izvēlētajā dienā butei garšo labāk.

Gruntsmakšķeres ar slīdošu svariņu izmanto ūdenstilpēs ar stingrāku gultni. Ja gruntsmakšķere ar slīdošo svariņu ir apgādāta ar pavadiņas distanceri, vienmēr varēs sajust pat vismazāko copi. Grūtības varētu rasties, ja esat izvēlējies lietot divas pavadiņas. Arī zivs izvadīšana ir mazliet grūtāka - lielāka iespēja zivij norauties, bet ne gadījumā, kad lieto nelielu atsvariņu.

Lai labāk saskatītu vai sajustu copes brīdi, izmanto dažādus palīglīdzekļus. Sākot ar auklā iekārtu zvaniņu, beidzot ar speciāliem skaņas un gaismas signalizatoriem. Plēsīgo zivju (to skaitā ir arī butes) ķeršanai vairāk piemēroti zvaniņi, tumšā laikā pie spices var piestiprināt luminiscējošo ampulu. Gruntsmakšķerei noder ciets spininga kāts, bet efektīvāki, protams, būs speciālie gruntsmakšķeres kāti - piemēroti liela svara iemešanai un ar izteikti mīkstu spicīti copes noteikšanai. Der parastā inerces spole, taču labāka būs izturīga bezinerces vai pat multiplikatora spole. Aukla tiek izvēlēta atkarībā no tā, cik smags svariņš jāiemet un cik smagas zivis iecerēts izvilkt. Parasti lieto vienšķiedras auklu no 0,3 līdz 0,5 milimetriem diametrā vai arī pīto no 0,15 līdz 0,30 milimetriem. Savukārt pavadiņai lielākoties tiek izmantota aukla, kura nepārsniedz 0,25 milimetrus diametrā. Visbeidzot atsvars tiek izvēlēts atkarībā no iecerētā metiena tāluma un straumes stipruma. Svina svars stāvošā ūdenī, tālam metienam - atklātos ūdeņos, varētu būt ap 60 līdz pat 140 gramiem, tomēr tas ir atkarīgs gan no makšķeres garuma, gan no auklas.

Pirms došanās ūdeņu virzienā vēl jāatgādina par visbiežāk izmantojamajām ēsmām. Pēdējos gados lielākoties bušu pievilināšanai tiek izmantotas garneles, taču tas nenozīmē, ka slieku un reņģu kombinācija vairs nedarbotos. Tāpat nobeigumā jāpiezīmē, ka viens makšķernieks vienlaikus drīkst izmantot divas gruntsmakšķeres un katrai no tām nevar būt vairāk par trim āķiem.