Kurzemes Vārds

23:43 Ceturtdiena, 28. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Novadā

Pilsētnieki laukos atrod naudas āderi
Viktors Ulberts

Interesantu nodarbi atradusi Grantiņu ģimene no Liepājas. Pirms dažām nedēļām tā atpūtās Kalvenes pagastā un nejauši mežā uzgāja lielu melleņu mētru audzi, kas izrādījās labs peļņas avots.

Ne viens vien autobraucējs būs ievērojis - Kalvenes pagastā, vietā, kur pie šosejas mēdz apstāties autobraucēji, jauns zēns pārdod svaigas mellenes. Tieši tur, pakāpjoties uz stāvā, kokiem apaugušā kalna, arī ir Grantiņu uzietā melleņu ādere. "Vasarā ar bērniem devāmies ekskursijā, un tad arī pamanījām, ka te ir ļoti daudz melleņu. No sākuma paši pieēdām pilnus vēderus un salasījām līdzņemšanai. Tad ieraudzīju, ka lejā regulāri piestāj automašīnas, un man radās ideja mellenes piedāvāt braucējiem. Paņēma tās, kas bija, un vēl pasūtīja 15 litru. Var teikt, ka izpildījām pasūtījumu," stāsta Viola Grantiņa.

Augustā viņa kopā ar diviem dēliem un brāli turp devās katru dienu. Kamēr viens no zēniem mellenes pārdod, pārējie tās lasa. Un Viola ir apmierināta. "Un kā vēl atmaksājas! Pārdodam par 1,20 latiem litrā, un tas nav dārgi. Pa dienu var salasīt ap 15 litriem, un gandrīz visu guvumu mums izpērk. Mellenes ņem ģimenes saviem bērniem, tālbraucēji šoferi labprāt piestāj un paņem uzēst svaigas ogas. Es pat nevaru iedomāties, kur vēl tik labi var nopelnīt," priecājas Viola. Lai rūpals ietu vēl labāk, kad bija silti vakari, Grantiņu ģimene turpat teltī arī nakšņojusi un līdz ar rīta gaismiņu atkal ķērusies pie darba. Pati Viola šādi izmanto savu atvaļinājumu, jo pamatdarbs ir vienā no Liepājas veikaliem, kur viņa strādā par pārdevēju.

Māte paslavē arī dēlus, kas strādāt nav mudināmi, jo redz, ka ar šo darbu patiešām var labi nopelnīt. Un iekrāt naudu mantām, pēc kā sirds kāro. "Tas arī bija viens no mērķiem - lai bērni paši izjūt, cik daudz jāstrādā, lai varētu nopelnīt naudu," piebilda Viola."Draugi" svin gada jubileju
Gunta Leja

Ja laika apstākļi atļaus, piektdien laukumā pie Cīravas Pagasta padomes organizēs ielu basketbola sacensības. Tās iecerētas kā simbolisks laukuma atklāšanas sarīkojums. Tad arī visi aktīvie jauniešu, centra "Draugi" apmeklētāji un atbalstītāji, tiks aicināti uz viena gada jubilejas torti.

Nāk lieli un mazi

Pirms gada - 7.septembrī - jauniešu centrs "Draugi" vēra durvis pirmajiem apmeklētājiem. Šajā laikā centru ir apmeklējuši aptuveni 2000 jauniešu - gan sākumskolas klašu skolēni, kuri ik pa laikam iegriežas paskatīties, ko tie lielie te dara, gan studenti, kuri atnāk šeit pavadīt laiku ar vecajiem draugiem.

Gada laikā iegūts finansējums diviem projektiem, kuri realizēti ar Liepājas Rajona padomes un Cīravas Pagasta padomes atbalstu, informē jauniešu centra vadītāja Lāsma Jūrmale. Pagājušā gada rudenī īstenots projekts "Cīravas aplis", bet pavasarī notika pirmās nodarbības projektam "Vesels un aktīvs...". Tuvākajā laikā tiek plānotas nākamās projekta aktivitātes. Jaunieši labprāt palīdzējuši arī vairāku Kultūras nama pasākumu organizēšanā un noformēšanā.

Bet pagājušā gada nogalē ar Cīravas Pagasta padomes atbalstu izstrādāta projekta rezultātā tika rasta iespēja jauniešu centrā izveidot vēl vienu darbavietu. Un nu jau astoņus mēnešus šeit strādā Agnese Stone. 13. un 14.jūlijā Agnese piedalījās biedrības "Sabiedrības attīstības centrs" organizētā un Bērnu un ģimenes lietu ministrijas finansētā nometnē-seminārā "Jaunatnes iniciatīvu centru sadarbības iestrādes". Dalībnieki saņēma daudz interesantas un noderīgas informācijas par atkarību profilaksi, reproduktīvo un garīgo veselību, kā arī jaunatnes iniciatīvu centru darbību. Pēc semināra aktīvistiem uzdots noorganizēt nodarbību par kādu no seminārā apskatītajām tēmām sava pagasta jauniešiem, pieaicinot attiecīgās jomas speciālistus. Drīzumā šādu nodarbību organizēsim arī mēs, par vietu un laiku informējot vēlāk, sola L.Jūrmale.

Veicina sportisku garu

Maija sākumā izmantota vēl viena iespēja iegūt finansējumu, kas ļautu atkal sakārtot kādu stūrīti pagastā. Tika izstrādāts un iesniegts projekts Liepājas Rajona padomes izsludinātajam konkursam "Par basketbola laukumu iekārtošanu pašvaldībās". "Kurzemes Vārds" jau rakstīja, ka projektu konkursu finansiāli atbalstīja Bērnu un ģimenes lietu ministrija. Pavisam konkursam tika iesniegti septiņi projekti. Kaut gan finansējums bija paredzēts tikai pieciem, ar Rajona padomes līdzdalību finanses projekta īstenošanai saņēma visi, jo iesniegtie projekti bija izstrādāti atbilstoši konkursa nolikumam un prasībām.

Augusta nogalē iekārtoti ielu basketbola laukumi Akmenē, Dzērvē, Zvaigžņu mājas pagalmā, kā arī atjaunots laukums pie pagastmājas. Līdzās tiem Akmenē un Dzērvē tika ierīkoti arī volejbola laukumi. Tuvākajā laikā ar Pagasta padomes un iedzīvotāju atbalstu plānots iekārtot ielu basketbola laukumus arī Uzvarās un Krūzās.

Centra vadītāja saka paldies aktīvākajiem pagasta darbiniekiem, kuri vairākas dienas metināja, krāsoja, skrūvēja, - Mārim Pētersonam un viņa komandai, Dainim Muceniekam, kā arī visiem bērniem, kas palīdzēja sakopt laukumu Zvaigžņu māju pagalmā. "Palikuši vēl daži sīki darbiņi, līdz galam nav iekārtots arī laukums Dzērvē, bet ceram, ka ar vietējo jauniešu un bērnu palīdzību to tuvākajā laikā varēsim sakopt," saka L.Jūrmale.Zviedru kolēģi īpaši nesaspringst
Pēteris Jaunzems

Piedaloties Pasaules dabas fonda rīkotajā braucienā, Zviedriju apmeklēt izdevies Durbes novada lauku attīstības speciālistei Maijai Lankupai. Tur iepazītas vairākas bioloģiskā novirziena zemnieku saimniecības, kā arī vērots, kā aprūpē palienu pļavas.

Uzskats, ka Zviedrijā viss ir perfekti sakopts, esot visai maldīgs. Durbeniece novērojusi, ka appļauti un sakārtoti ir pagalmi pie lopu novietnēm, bet aizmugurē kuplo balandas un dadži. Taču zviedru kolēģi tādēļ nesaspringstot, jo uzskatot, ka ražošana nav nekāda kristāla izstāžu zāle, kur visam vajag spīdēt un laistīties.

Ciemiņiem bijusi iespēja vērot, kā tiek organizēti darbi fermā, kur ir vairāk nekā simt govju un slaukšanu veic robots. Elektronika nodrošinot augstu produkcijas kvalitāti, ar to nosakot pat somatisko šūnu daudzumu pienā. Taču arī Zviedrijas lielfermā smakojis kā jau kūtī un ap govīm riņķojušas mušas.

Apskatīta arī mazāka piensaimniecība, kurā ir septiņas govis. Tur darbojas bijušie pedagogi, kas pārkvalificējušies un no slaukuma ražo sieru, jo saimniecei tāds dzīves pavērsiens bijis pa prātam. Produkciju realizējot nelielā veikaliņā un vedot uz zaļo tirdziņu, kur netrūkstot nedz piedāvājuma, nedz pircēju.

Tāpat kā tas daudzviet ir pie mums, arī Zviedrijā palienu pļavas gadu gaitā aizaugušas, jo subsīdijas par to aprūpi ilgu laiku nav maksātas. Atbalsts atvēlēts tikai pēdējos gados. Lauksaimnieki saņemot aptuveni 40 latu par katru apsaimniekoto palienu pļavu hektāru. Ja tiek izmantota lauksaimnieciskā zeme, viņiem maksājot aptuveni 100 latu par hektāru. Zāli viņi vai nu nopļaujot, vai arī intensīvi noganot. Govju ganāmpulki pļavās pavadot visu vasaru, un, lai apetīte būtu lielāka, lopi šajā laikā netiekot piebaroti. Novietnēs govis atgriežoties tikai vēlā rudenī. Tādējādi izdevies sakārtot ne vienu vien novadu. Tomēr Maija novērojusi, ka grāvji Zviedrijas laukos daudzviet joprojām ir aizauguši un vēl gaida sakopējus.Mainīs jumtu un labos ietvi
Ilze Lanka

Nākamajā nedēļā Pāvilostā sāks atjaunot gājēju celiņu Dzintaru ielā un Kultūras nama jumta nomaiņu, "Kurzemes Vārds" uzzināja Sakas Novada domē.

Pirms diviem gadiem Pāvilostā tika izbūvēts gājēju ceļš no Pāvilostas vidusskolas līdz Upesmuižas parkam. Tagad darbus turpinās jūras virzienā. Ietvi paredzēts atjaunot Dzintaru ielas posmā no vidusskolas līdz Celtnieku ielai. Pašreizējais asfalta segums ir sabrucis, norādīja pašvaldības vadītājs Uldis Kristapsons.

Rekonstrukciju veiks SIA "Liepājas Labiekārtošanas sabiedrība". Liepājas rajona Ceļu fonds šim nolūkam piešķīris 34199 latus. Vēl tiks ierīkots ielas apgaismojums. Par 7035 latiem to paveikt apņēmusies SIA "Sigma Elektro" no Kuldīgas.

"Cik mums ir naudas, tik darām. Iecere ir atjaunot ietvi visas ielas garumā," neslēpa U.Kristapsons.

Bet Pāvilostas Kultūras namā nākamnedēļ darbu sāks SIA "Būvpasaule". Ēkai paredzēts nomainīt jumtu. Lai to izdarītu, nepieciešami 36 tūkstoši latu. Šie līdzekļi nākuši no Valsts investīciju programmas.

Pavasarī Pāvilostas Kultūras namā pabeidza vērienīgu iekštelpu remontu.Apbalvo labāko Pilsētas svētku fotogrāfu

Izvērtējot "Aizputes Avīzes" rīkotajai fotoakcijai "Aizpute svētkos" iesniegtos darbus, par labākajām atzītas Anikas Apines bildes, pastāstīja Dina Kopštāle, atbildīgā par pašvaldības izdevumu. Otro vietu ieguvis Krišjānis Šneiders.

Fotoakcijai vajadzēja iesniegt bildes, kas tapušas šā gada Aizputes Pilsētas svētkos. "Dalībnieku skaits bija neliels, jo konkurss nebija īpaši izreklamēts," atzina D.Kopštāle. Darbus vērtēja komisija, ko vadīja Liepājas Tautas fotostudijas vadītājs Varis Sants.

Fotoakcijas uzvarētājus apbalvoja pirmdien, kad notika izstādes "Anda + Varis" noslēguma sarīkojums - tikšanās ar mākslas darbu autoriem V.Santu un Andu Lieģi.

D.Kopštāle pieļāva, ka līdzīgu konkursu rīkos arī pēc nākamajiem Pilsētas svētkiem.