Kurzemes Vārds

07:23 Pirmdiena, 16. septembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Pirmā sleja

Kurš būs tas muļķītis?

Fiksējot kārtējo inflācijas pieaugumu (šoreiz tas ir desmitgades rekords – augustā patēriņa cenas gada laikā palielinājušās par vairāk nekā 10 procentiem), rodas pārliecība, ka inflācijas pūķa apetīti nevar mazināt ne valdības vīru daiļrunīga spriedelēšana, ne apstiprinātais cenu kāpuma apkarošanas plāns, kas ir pārāk mīksts, bet tā iedarbība – pārāk gausa. Ja kādu rītu negribam pamosties pie siles, kas pilna ar nevērtīgām latu monētām, ir skaidrs, ka būs vien jāķeras pie radikālām metodēm. Jautājums tikai – kurš no tā cietīs visvairāk, bet kurš tiks cauri sveikā?

Tā vien šķiet, ka politiķi, runājot vienu, bet darot pavisam ko citu, sasnieguši cinisma kalna pašu virsotni, jo citādi kā vien par nekrietnības kalngalu nevar nosaukt pļāpas par tēriņu samazināšanu un taupīšanu, kas notiek vienlaikus ar prēmiju un algu palielināšanu pašiem sev. Piemēram, Saeimas darbinieku prēmiju fondu nākamgad paredzēts paaugstināt 15 reižu (!), bet kopumā Saeima nākamajam gadam no mums – nodokļu maksātājiem – novilks par trim miljoniem latu vairāk nekā šogad, pavisam 15,3 miljonus latu. Tāpat palielināsies deputātu algas. Jau šogad Saeimas deputāti algā katrs saņem vairāk nekā tūkstoš latu, nepieskaitot piemaksas par pildītajiem amatiem un komisiju sēžu apmeklēšanu. Bet tas dīvainais vīrs no Saeimas, kurš sevi reiz nosauca par peli, pie savas amata algas pašlaik saņem 700 latu lielu piemaksu. Laikam jābūt lielam muļķim, lai noliktu savas pilnvaras.

Tātad muļķīšu loma tiks atvēlēta vēl pelēkākām pelēm, kuru stāvoklis sabiedrībā neļauj tām kāpt tribīnē. Droši vien tie ir skolotāji, mediķi un citu iestāžu darbinieki, kuriem arī gribas algas pielikuma. Viņi ies pie valdības, Saeimas un prasīs šīs pasaules varenajiem: dodiet mums vairāk naudas! Bet tie sacīs: nē, straujās inflācijas dēļ algas pielikumu varam nodrošināt tikai sev…

Finanšu ministrs Spurdziņš pēc šokējošajiem inflācijas rādītājiem nāca klajā ar paziņojumu, ka valsts ekonomika nevar atļauties turpmāku strauju atalgojuma pieaugumu. Tam esot jāpalielinās vienā līmenī ar darba ražīgumu. Tieši tā. Taču ikviena tautas pele te varētu iepīkstēties – izmēriet, lūdzu, tautas kalpu darba ražīgumu, un tad noteiksim, kādu algas pielikumu jūs esat pelnījuši.

Ints Grasis