Kurzemes Vārds

14:34 Trešdiena, 23. janvāris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Aktuāls viedoklis

Darījumi jākārto ar apdomu
Andis Šķēle, Liepājas pilsētas Prokuratūras prokurors

Nebūt nav reti gadījumi, kad persona iekļūst nopietnās nepatikšanās, zaudējot mantu vai naudu. Ir noslēgtas vienošanās, parakstīti dokumenti, uzņemtas saistības, bet galu galā cilvēks paliek zaudētājs, jo ticis maldināts un apkrāpts. Visbiežāk šādi gadījumi vērojami darījumos ar nekustamo īpašumu. Piemēram, ir noslēgts līgums ar nosacījumu, ka norēķināšanās notiks pēc laika. Bet konkrēts laiks netiek norādīts. Vai arī persona kādai citai personai, pat nepazīstamai, uztic tiesības rīkoties viņa vārdā ar savu mantu, īpašumiem vai kārtot darījumus. Pie notāra tiek noformēta pilnvara aizdevuma saņemšanai, lai par saņemto naudu izremontētu dzīvokli, bet pēc laika izrādās, ka pilnvarotā persona jau pārdevusi dzīvokli, kas pieder pilnvaras devējam un, protams, naudu iebāzusi savā kabatā.

Runājot par negodīgiem darījumiem un uzticēšanos, vērts pievērst uzmanību īpašumu pirkšanas un pārdošanas līgumiem, kuros tiek ierakstīts, ka pircējs jau pilnīgi norēķinājies, kaut arī reāli tas nav noticis. Bijis tikai mutisks solījums. Piemēram, tiek pirkts dzīvoklis par 50 tūkstošiem latu, bet pie notāra noslēgtajā līgumā kā pārdošanas summa ierakstīti 30 tūkstoši. Pircējs 20 tūkstošus sola samaksāt pēc tam. Kad dokumenti parakstīti, solījums aizmirsts, un pierādījumu nav. Pārdevējs paliek zaudētājs.

Mans ieteikums ikvienam, kurš kārto darījumus ar īpašumiem, automašīnu vai jebko citu: cilvēkam reizes trīs jāpārdomā, kādu dokumentu viņš paraksta vai kādam cilvēkam uzticas, izsniedzot pilnvaru. Darījumu kārtošanai izmantojot citas personas palīdzību, vajadzētu iegūt pēc iespējas plašāku informāciju par to, cik starpnieks un uzņēmējs ir godīgs un kvalificēts, vai uzņēmējs vispār ir reģistrējies kā nodokļu maksātājs. Tāpat ļoti svarīgas ir atsauksmes no starpnieka iepriekšējiem klientiem.

Nav lieki atgādināt, ka, kārtojot jebkurus darījumus rakstveidā, pirms parakstīšanas rūpīgi jāizlasa viss dokumenta teksts, nepieciešamības gadījumā konsultējoties vismaz ar radiniekiem vai arī profesionālu juristu. Pieredze rāda, ka krāpnieku nagos bieži vien iekrīt personas, kas nepārvalda valsts valodu, jo darījuma dokumenti tiek sagatavoti latviešu valodā. Tāpat cieš cilvēki, kuriem nav pieredzes dažādu dokumentu un darījumu kārtošanā.

Ja uz kāda dokumenta ir personas paraksts, tad, mēģināt ko pierādīt, tas izskatās daudz stiprāks un konkrētāks nekā mutisks apgalvojums, ka "man solīja tā..." vai "bijām runājuši, ka...". Manuprāt, apdomība un pārdomāta rīcība var aizkavēt darījuma īstenošanu par dienu vai divām, bet tādējādi var novērst ievērojami lielāku laika patēriņu, materiālos zaudējumus un smagus emocionālos pārdzīvojumus, ja darījumu kārtošanas laikā pieļautas kļūdas.